Bijelo ili crno

Grožđe se uzgajalo još u doba antike, a voli sireve i perad

Ana Braškić

Foto Istock

Foto Istock

Ovo voće neizostavan je sastojak voćnih salata s kraja ljeta, a poslužujete li ga kao hladno predjelo uklopite ga u miješanu salatu, hladnu salatu od peradi ili tune, a goste ćete oduševiti ponudite li im uz pladanj sireva i bobice grožđa

Grožđe se sada već može naći gotovo tijekom cijele godine, ali njegova prava sezona tek počinje. Baš poput šljiva ukusno je i sušeno, a svježe se može konzumirati u slanim i slatkim jelima. Jednako kao i šljivama odgovaraju mu kombinacije sa svinjetinom, peradi i teletinom. Grožđe se uzgajalo još u doba antike, a već tada su poznavali ljekovita svojstva njegova nefermentiranog soka.

Razlikujemo brojne sorte grožđa, stolno je ono koje koristimo za jelo, dok se druge vrste koriste za proizvodnju vina, sokova, rakija… Sto grama grožđa sadrži oko 70 kalorija, dobar je izvor vitamina C, sadrži sve vitamine skupine B, izuzev B12, a od minerala se u njegovom sastavu ističu magnezij, mangan i kalij. Ako ste među onima koji gule kožicu s grožđa nemojte to više činiti, ona je bogata balastnim tvarima te pospješuje rad crijeva, a istovremeno pomaže izbacivanju suvišne vode iz tijela i pritom veže masne tvari. Upravo zbog ovog zadnjeg grožđe je voćka pogodna za jesenju dijetu.


Možete ga držati u hladnjaku nekoliko dana. Ako recept iziskuje da ga se oguli i uklone koštice to učinite na sljedeći način. Bobice uronite na nekoliko minuta u vruću vodu, ocijedite i kožica će se lakše skidati. Zatim svaku bobu prerežite na pola i jednostavno uklonite koštice.





Već na početku napisali smo da se grožđe uklapa u slana i slatka jela. Neizostavan je sastojak voćnih salata s kraja ljeta, i tada, da bi bila vizualno atraktivna koristite različite sorte. Ako se odlučujete na hladno predjelo uklopite ga u miješanu salatu, hladnu salatu od peradi ili tune, a goste ćete oduševiti ponudite li im uz pladanj sireva i bobice grožđa. Posebno se dobro slaže uz sireve s plemenitom plijesni, poput sira Brie. Kao što ćete vidjeti u receptima koje nudimo svježe grožđe odlično će se uklopiti u umak uz perad, teletinu i svinjetinu.


Grožđe osim sušenjem za zimu možete sačuvati i zamrzavanjem. U tom slučaju grožđe operite i posušite zatim bobice rasporedite na pladanj i tako zamrznite. Smrznute bobice pospremite u vrećice. Od grožđa se može pripremiti i džem, a dok je vruće ne zaboravite pripraviti sorbet s ili bez dodavanja alkohola.