Tuna na sve načine

Fešta u Jadranovu: I na brodet, i na kako god – tuna je zakon

Slavica Mrkić Modrić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



Na Mulini u Jadranovu se dihalo po ribe I na brodet, i na kako god, tuna je – zakon Tuna i tunolov su dio kulturno-povijesne baštine Jadranova, mjesta nekad nadaleko poznatog po tunolovu i tunolovcima, kazao nam je Loren Jovanović


U zraku preko trideset, a u moru more kupača i nekih 24 stupnja Celzija. Kraj roštilja deveti krug pakla i Zoran Tomić, meštar od već spomenutog roštilja, padele, kuhače i svega što u kuhinju spada. A sve to na rivi Mulini, usred Jadranova. Nije Zoran poželio performans u predvečerje užarenog lipanjskog dana, već su on i njegovi kuharski rekviziti dio desetogodišnje tradicije Jakovara, odnosno dio manifestacije koja se zove »Fešta od tune«.


Pakleno vruće 


Da se dobar glas daleko čuje, potvrdili su svi na rivi postavljeni i zauzeti stolovi, kao i red pred »tuna – kuhinjom«. A nudilo se sve s predznakom »tuna«, što znači da je 150 kilograma te plave ribe, koja je, kažu stručnjaci, vrijedan izvor bjelančevina, vitamina, minerala i omega 3 kiselina, otišlo što u odreske, što u brudet, a ponešto i u paštetu.




– Vruće je, pakleno je vruće, reče Zoran i nastavi okretati odreske tune na roštilju. Koliko god da ih on okretao, nikad dosta. Kao da su svi pobjegli iz gladi.


A kako će i biti dosta kad su na tunu navalili i domaći i strani. Domaći su mahom uzimali porcije i nosili ih doma, dok su se furešti gostili na licu mjesta. Cijene? Po mišljenju mnogih sasvim prihvatljive, odnosno porcija tune bila je 50 kuna, a porcija paštete od tune 25.


– Ni skupo, za 100 kun najimo se kvalitetne i dobro spravljene ribi. Mislin na se i na muža, rekla nam je gospođa Marica i s tek ispečenom ribom požurila doma »ja, ni lazno povedat, riba će se ohladit«.


Kolikom brzinom je nestajala na stolovima što su ih zauzeli turisti, i da je hteja ne bi se mogla ohladiti.


– Fešta od tune započeta je prije desetak godina, a pod mojom je ingerencijom, eto već sedmu godinu. Tuna i tunolov su dio kulturno-povijesne baštine Jadranova, mjesta nekad nadaleko poznatog po tunolovu i tunolovcima, kazao nam je Loren Jovanović, u ime »Ekskluzive« d.o.o., organizatora Fešte od tune čiji su pokrovitelji Turistička zajednica Grada Crikvenice i Grad Crikvenica, Županijska lučka uprava Crikvenica, Ožujsko pivo i Vinarija »Pavlomir«.


Ples do zore 


Dok se čekao brodet od tune na crveno, neki su se bogme već zacrvenili u licu, što od sunca što od pavlomirskih vina, pa i zaplesali uz taktove Tamburaškog sastava Mistral iz Crikvenice.


– Plesat će oni do zore, a i neka, ljeto je i lijepo je da se ljudi zabavljaju, zaključila je Mihaela Grbčić, radišna dama u ulozi »prijemosnice« od roštilja do uslužnog pulta.


Sve u svemu, super ideja kojom se, na veselje stanovnika tog kraja, čuva tradicija, a na veselje »fureštih« dobro jede, pije i zabavlja.