Tartufari, strpite se!

BIJELO ZLATO: Uoči sezone bijelog tartufa mnogi već aktivno sudjeluju u potrazi

Gordana Čalić Šverko

Bijeli tartuf je najskuplja i najkvalitetnija gljiva u svijetu / Snimio Sergej DRECHSLER

Bijeli tartuf je najskuplja i najkvalitetnija gljiva u svijetu / Snimio Sergej DRECHSLER

Sada je tartuf nekvalitetan i radi se o fioronu ili cvijetu tartufa koji je pokazatelj kakva će biti sezona. Na mjestima gdje se nalaze fioroni poslije se stvaraju kvalitetni tartufi te se time što se sada vade ovi prvi sezonski tartufi uništava stanište kvalitetnog bijelog tartufa



Sezona skupocjenog bijelog tartufa kuca na vrata. Stupi li kojim slučajem ubrzo na snagu novi Pravilnik o sakupljanju zavičajnih divljih vrsta za koji je sredinom srpnja na portalu e-Savjetovanja završeno javno savjetovanje, tartufarska bi sezona mogla započeti 1. rujna, u suprotnom će kao i do sada započeti 15. rujna.


Neovisno o tome, učestale su primjedbe kako ima tartufara koji već desetak dana ulaze u šume i obilaze staništa. Jedan od razloga prijevremenog ulaska je i taj što je započeo i otkup iako niti jedno niti drugo nije u skladu sa zakonskom regulativom.


Zabrana branja noću


U oprtaljskoj općini na čijem je području veliki dio Motovunske šume, najpoznatijeg staništa bijelog tartufa, apeliraju na tartufare da se malo strpe.




 – Svi koji se bave tartufarstvom znaju da je sada tartuf nekvalitetan i da se radi o kako ga u žargonu nazivamo fioronu ili cvijetu tartufa za koji iz iskustva znamo je pokazatelj kakva će biti sezona. Na mjestima gdje se nalaze fioroni poslije se stvaraju kvalitetni tartufi te se time što se sada vade ovi prvi sezonski tartufi uništava stanište kvalitetnog bijelog tartufa. Također treba istaknuti da tržišna i kvalitativna vrijednost fiorona nije kao i zrelog tartufa te se oni ne bi smjeli stavljati u promet jer se s time šteti i imidžu kvalitetnog istarskog bijelog tartufa, upozorit će načelnik oprtaljske općine Aleksander Krt. Naglasit će također da isprike da se time dresiraju psi ne stoje jer se psi mogu dresirati i izvan staništa.



Predsjednik Udruge tartufara Istra Darko Muzica ističe da nije sretan zbog prijevremenog ulaska tartufara u šumu te također apelira na tartufare da se strpe. Kaže da se o ovoj temi raspravljalo i na sastanku Udruge tartufara u Livadama, a u fokusu im je ponajviše bio novi Pravilnik o sakupljanju zavičajnih divljih vrsta jer još uvijek nemaju informaciju kada će stupiti na snagu.



 – Po završetku e-savjetovanja dobili smo službeni odgovor na naše primjedbe, ali ne i službenu informaciju kada pravilnik stupa na snagu. Dali smo primjedbe na deset točaka pravilnika međutim na našu veliku žalost i negodovanje niti jedna nije prihvaćena no još ne odustajemo od borbe i nastavljamo je dok je god moguće. Tartufari će se i dalje zalagati da se kao i do sada zadrži mogućnost noćnog sakupljanja tartufa s obzirom da je u novi pravilnik ugrađena odredba da nije dopušteno sakupljati podzemne gljive tijekom noći, od 22 do 6 sati. Prijedlog da se umjesto postojećeg ograničenja sakupljanja tartufa uz pomoć jednog dresiranog i jednog psa u postupku dresure, predvidi mogućnost korištenja dva dresirana i jednog mladog psa također nije prihvaćen, a nisu uvaženi ni traženi termini sakupljanja pojedinih vrsta i crnih i bijelih tartufa. To su tri stavke koje tartufare posebno bodu u oči, rekao je predsjednik Udruge tartufara Istra Darko Muzica.


Lani 387 dozvola


Počela sezona tartufa 1. ili 15. rujna, treba podsjetiti da tartufari mogu u državne šume uz dozvole; iskaznicu komercijalnog sakupljača gljiva, kao i dozvolu za sakupljanje podzemnih gljiva u državnim šumama koja se može ishoditi u Hrvatskim šumama. Šumarije će s izdavanjem dozvola za sakupljanje tartufa započeti 15. rujna.


Prema Pravilniku o korištenju nedrvnih šumskih proizvoda i cjeniku nedrvnih šumskih proizvoda, cijena dozvole za sakupljanje tartufa u državnim šumama kao i prethodnih godina iznosi 1.700 kuna sezonska, 850 kuna mjesečna, 500 kuna tjedna i 200 kuna dnevna s time da je u cijenu uključen PDV.


– Prošle sezone izdano je ukupno 387 dozvola, najviše na području Šumarije Buzet, rekao nam je voditelj Uprave šuma Podružnice Buzet Predrag Trope. Istaknuo je također da je novi Pravilnik o korištenju zavičajnih vrsta prema njihovim saznanjima u izradi, ali nemaju informaciju o tome kada će stupiti na snagu. U Upravi šuma Podružnici Buzet također nemaju informacije o prijevremenim ulascima tartufara u državne šume.