Grad: Rijeka (DHMZ)
Danas: 23° 4
Sutra: 23° 23° 4
4. travnja 2020.
Bivši šef MUP-a

VLAHO OREPIĆ 'Ante Ramljak i Martina Dalić moraju odstupiti'

Vlaho Orepić  / snimio  I. TOMIĆ
Vlaho Orepić / snimio I. TOMIĆ
Autor:
Objavljeno: 19. veljača 2018. u 20:29 2018-02-19T20:29:00+01:00

Možda premijer Andrej Plenković ima dobru volju, ali vodi Vladu koja nema kapacitet da mijenja Hrvatsku. Pa u toj Vladi sjede isti oni ljudi koji su stvarali problem Agrokora, a sada nude rješenja, ističe Vlaho Orepić, koji je ovog vikenda posjetio Opatiju

Vlaho Orepić nezavisni je zastupnik u Saboru, gdje još obnaša dužnost člana Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Odbora za obranu. Naime, sredinom siječnja Vlaho Orepić napustio je klub zastupnika Mosta, a bio je ministar Unutarnjih poslova u dvije vlade, premijera Tihomira Oreškovića i Andreja Plenkovića.

Unatoč gorkom iskustvu bavljenja politikom u Hrvatskoj, Orepić ne odustaje i nastavlja svoj put, ovog puta kao nezavisni političar koji među građanima Hrvatske promovira i provodi politiku okupljanja i suglasja oko nacionalno važnih tema i potrebe da Hrvatska postane, što posebno ističe, pristojna i uređena zemlja koja će prednost davati struci i svima prihvatljivim vrijednostima a ne onima koji nemaju što za reći.

S tom namjerom ove subote posjetio je i Opatiju, gdje se okupio veći broj Opatijaca iz različitih društvenih krugova.

»U ovom dijelu Hrvatske također je veliki broj onih koji razumiju važnost provođenja istinskih promjena u našem društvu. U tom smislu važno je da se u političke procese uključe svi građani, a posebno onaj dio građana koji ne participiraju u izborima i koji nisu dijelom aktivnog hrvatskog političkog bića. Trebamo osvijestiti činjenicu da do istinskih, korjenitih promjena u Hrvatskoj može doći jedino ako se aktiviraju i okupe izborni apstinenti kojih ima jako puno. U tom smislu posebno je važno građanima predstaviti političku realnost koja je takva da nikad u našoj povijesti nije bio veći sraz između politike i struke, odnosno politike i općeprihvatljivih društvenih vrijednosti. U Hrvatskoj imamo ljude na odgovornim pozicijama koji ne znaju pravilno izgovoriti niti ime posla kojim se bave, pa kako onda od njih očekivati još to da znaju raditi ono što im povjereno. Borba protiv takve realnosti uvukla me u politiku, ostat ću kako bih to mijenjao. Hrvatska nije u krizi, naša država je u neredu. Preduvjet za bilo kakve promjene polazi od toga da se ukloni nered i vrati odgovorno i kulturno ophođenje politike prvenstveno prema građanima. Takva razmišljanja nailaze na sve veću potporu diljem Hrvatske.

Iznad ideologije

Vašu ideju zastupat ćete u buduće putem političke stranke?

– Obrazac političkog djelovanja u Hrvatskoj je na neki način zadan, ali osnivanje klasične stranke nije cilj. Potrebno je realizirati okupljanje oko jedinstva cilja, tj. okupiti što više ljudi na platformi zajedništva, struke, pravde, istinoljublja i domoljublja. Želimo uspostaviti nekonfliktni politički normativ, odnosno udaljiti se od postojećeg principa stranačke stege i okupljanja isključivo oko lažnih ideoloških načela.

To će nam omogućiti da u realnom trenutku detektiramo svakodnevne probleme naših građana i odmah nudimo konkretna rješenja zasnovana na jasnim političkim odlukama i izmjenama zakona. Dakle, mene zanima problemska politika – biti sposoban prepoznati i biti sposoban brzo rješavati probleme građana.

S obzirom na tradicionalne hrvatske podjele vi, dakle, svoje politike nećete zasnivati na poznatim ideološkim obrascima?

– Ne želimo ljudima diktirati ideološka načela niti ona smiju biti uzrok dijeljenja. Želimo bavljenje politikom podignuti na razinu iznad tog ideološkog obrasca. Hrvatska politička realnost nam najbolje govori kamo su nas odvele isprazne svjetonazorske podjele. U suštini, sve su stranke u ovom trenutku opterećene ideološkom podlogom, unutarnjim raslojavanjem, klijentelizmom, autoritativnim vođama-mentorima i neoliberalnom gospodarskom politikom što ih čini neefikasnim u odnosu na narod i državu.

Pa HDZ danas obnaša državnu vlast zahvaljujući koaliciji sa strankom s kojom uopće ne dijeli iste ideološke osnove. Povezuje ih samo snaga ruku odlučivanja i politika klijentelizma, što njihovim političarima omogućava komoditet. Jedan dio HDZ-a čak ne podržava ni predsjednika stranke, g. Andreja Plenkovića, ali će biti uz njega samo da sačuvaju komod koji uživaju.

Sve se pretvorilo u jedan negledljivi igrokaz, u kojem političari više ne služe narodu, već političkom vođi-mentoru. U tom odnosu možemo tražiti odgovor na pitanje o tome hoće li premijer Plenković izdržati do kraja svog mandata.

Možete li nam navesti neka imena koja je već privukla vaša politička paradigma?

– Ne bih još o imenima. Mogu samo reći da se radi o samoostvarenim ljudima i to uglavnom izvan politike, tj. o ljudima koji su se dokazali u svome poslu. Trenutačno obilazimo Hrvatsku i okupljamo se.

No, vi niste jedini koji zastupaju svojevrsni četvrti politički put. Sličnu ideju o okupljanju izbornih apstinenata, ali i onih kojima je puna kapa partijske politike ovih dana predstavlja bivši televizijski voditelj Hamed Bangoura?

– Ne bih govorio o nekom četvrtom putu. Radi se o putu koji nastoji vratiti političku odgovornost prema narodu jer je ona sad usmjerena isključivo prema političkim mentorima. I jako je dobro i ja razumijem razloge zbog kojih su se ljudi odvažili krenuti u takve političke avanture. Potrebno je uspostaviti široku frontu onih opcija koje se zalažu za korjenite promjene u Hrvatskoj. Prema tome, podržavam trend širenja neovisne fronte, što nam također govori o tome da je sve više onih koji traže izlaz iz postojećeg stanja u državi.

U kakvim ste odnosima s Mostom, opcijom iz koje ste potekli i koja je figurirala kao obećavajući treći politički put u Hrvatskoj?

– S ljudima nastojim biti u korektnim i kolegijalnim odnosima. U ideju Mosta i danas vjerujem, uostalom ona me odvela u političke vode. Međutim, današnja politika Mosta značajno se udaljila od početnih načela i zbog toga sam istupio.

Kad se Most značajno udaljio od svojih izvornih politika?

– U onom trenutku kad su prihvatili klasičan obrazac djelovanja političkih stranaka u Hrvatskoj. Most se je profilirao u klasičnu stranku desnog spektra. Nakon toga polazne osnove više se nisu mogle održati i ja sam napustio Klub zastupnika Mosta.

Deagrokorizacija Hrvatske

Vi ste danas nezavisni zastupnik u Saboru i vjerojatno ćete biti na meti parlamentarne većine zbog slabašne premoći njihovih ruku. Dakle – hoće li premijer Plenković imati vaš glas u Saboru?

– S obzirom na to da sam se odlučio za neovisnu i problemsku politiku koju mislim rješavati u direktnoj komunikaciji s građanima i strukom, i to na razini cijele Hrvatske, opstanak ovakve parlamentarne većine i Vlade nije imperativ. Ovo je Vlada različitih partikularnih interesa koja očito nema potencijala za korjenite promjene u Hrvatskoj. Možda premijer Plenković ima dobru volju, ali vodi Vladu koja nema kapacitet da mijenja Hrvatsku. Pa u toj Vladi sjede isti oni ljudi koji su stvarali problem Agrokora, a sada nude rješenja. Agrokor je puno veći problem u smislu društvenih odnosa, od financijskog koji će se riješiti ovako ili onako. No, ostat će problem društvenih odnosa, s obzirom na to da će u hrvatskoj Vladi, prema svemu sudeći, ostati političari koji su svojim društvenim i političkim djelovanjem godinama stvarali slučaj Agrokor. Nama je potrebna ona vlada koja će provesti deagrokorizaciju Hrvatske, što je također preduvjet za provođenje nužnih promjena u našem društvu.

Dakle, niste povjerovali u tvrdnje ministrice Martine Dalić i izvanrednog vladinog povjerenika Ante Ramljaka kad su pred saborskim Odborom za gospodarstvo branili lex Agrokor?

– U načelu je loše kad se država miješa u gospodarske procese, ali u slučaju Agrokora njezino uplitanje bilo je nužno, jer bi se ovaj koncern rasuo kao kula od karata. U tom procesu sada je važno samo jedno, to da dođe na nagodbe vjerovnika, što će spasiti radna mjesta. No, do nagodbe još nije došlo, s obzirom na to da je povjerenik Ramljak zatražio dodatna tri mjeseca. Cijeli proces dodatno kompromitira činjenica da je povjerenik Ramljak posao savjetovanja dao svojoj bivšoj kompaniji. Taj čin ne može se nikako opravdati i gospodin Ramljak, ako već on sam nema obraza da sam odstupi, trebao bi biti odmah smijenjen putem mehanizma koji ga je i postavio na poziciju vladinog povjerenika za Agrokor. To isto vrijedi za gospođu Dalić.

Novi list pratite putem aplikacija za Android, iPhone/iPad ili Windows Phone.