Korekcija

Energo cijenu plina povisio za tri posto, iako je ministar Ćorić najavio da se to neće dogoditi

Marinko Glavan

Iz riječkog opskrbljivača Energa ističu kako je njihova cijena plina prema kupcima s tržišnim ugovorom, unatoč ovom poskupljenju, i dalje oko šest posto niža / Foto S. DRECHSLER

Iz riječkog opskrbljivača Energa ističu kako je njihova cijena plina prema kupcima s tržišnim ugovorom, unatoč ovom poskupljenju, i dalje oko šest posto niža / Foto S. DRECHSLER

Povećanje cijene odnosi se na korisnike koji su s Energom sklopili komercijalni ugovor o opskrbi. Cijena plina za one koji imaju ugovor s Energom ostat će niža nego cijena za korisnike koji nisu sklopili ugovor ni s kim, a koje u obavezi javne usluge opskrbljuje GPZ



RIJEKA – Unatoč najavama ministra gospodarstva i energetike Tomislava Ćorića kako plin za kućanstva neće poskupjeti do 1. travnja iduće godine, riječki opskrbljivač prirodnog plina Energo 1. listopada je povisio cijenu prirodnog plina za tri posto. Ovo povećanje cijene plina odnosi se isključivo na korisnike koji su s Energom sklopili komercijalni ugovor o opskrbi plinom, a unatoč poskupljenju, cijena plina za korisnike koji imaju ugovor s Energom i dalje će ostati niža nego cijena za korisnike koji nisu sklopili ugovor ni s kim od opskrbljivača, a koje u obavezi javne usluge na riječkom području plinom opskrbljuje Gradska Plinara Zagreb (GPZ).


Bez panike


Povećanje cijene plina potvrdio je zamjenik direktora Energa Marko Križanec koji ističe kako, unatoč ogromnom rastu cijene prirodnog plina na svjetskom tržištu, nema razloga za paniku jer se ne očekuje daljnji rast cijene za krajnje potrošače na Energovom opskrbnom području, kao i da zbog povećanja cijene plina neće biti povećanja cijene centralnog grijanja u Rijeci.
– Cijena plina za korisnike koji imaju sklopljen ugovor o opskrbi s Energom povećana je za tri posto, što je unutar okvira definiranih ugovorima. Ova korekcija posljedica je kretanja veleprodajne cijene plina na tržištu, no Energo ima dugoročne ugovore za nabavu plina tako da stabilnost opskrbe neće biti ugrožena, a neće biti ni novih povećanja cijene tijekom sezone grijanja. Cijena toplinske energije tijekom nadolazeće sezone također se neće mijenjati i ostat će na dosadašnjoj razini, rekao je Križanec.


Za dobar dio korisnika razlika od nekoliko kuna


Cijena plina za korisnike u obavezi javne usluge na riječkom distribucijskom području je, podsjećamo, od 1. travnja ove godine bila povećana za 4,2 posto. Kupci koji su sklopili tržišni ugovor, inače, prema Zakonu o tržištu plina, imaju pravo na besplatan postupak promjene opskrbljivača, jednako kao što i oni bez ugovora, mogu u bilo kom trenutku sklopiti tržišni ugovor s nekim od opskrbljivača i izaći iz obaveze javne usluge koja u principu znači i najvišu cijenu plina. Za dobar dio korisnika na riječkom području viša cijena u Obavezi javne usluge, međutim, znači razliku od maksimalno nekoliko kuna mjesečno, zbog specifične situacije u kojoj mnoga kućanstva imaju plin samo za kuhanje, a ne i za grijanje i pripremu potrošne tople vode.




Na naše pitanje što će se dogoditi nakon 1. travnja, do kad su na snazi sadašnje metode obračuna maksimalne nabavne cijene plina za opskrbljivače, i do kad je ministar Ćorić najavio kako neće biti poskupljenja, odgovara kako se metode obračuna nabavne cijene koje propisuje Hrvatska energetska regulatorna agencija odnose samo na plin koji se isporučuje kupcima u obavezi javne usluge, odnosno onima koji nemaju sklopljene tržišne ugovore s nekim od opskrbljivača.
– Potrošačima koji imaju tržišne ugovore, a riječ je mahom o kupcima iz tarifnog modela 2 koji plin koriste za grijanje i pripremu tople vode cijena nije regulirana na taj način, već je ona stvar ugovora između opskrbljivača i kupca, a opskrbljivači plin nabavljaju po cijeni koju ugovore na tržištu. Količine plina se ugovaraju znatno prije tekuće sezone, obično u drugom kvartalu godine, a što će se do tada događati na tržištu, sada je teško prognozirati, iako se očekuje stabilizacija i smanjenje veleprodajnih cijena plina, rekao je Križanec.
Cijena prirodnog plina u obavezi javne usluge koji Riječanima isporučuje GPZ, u najčešćem, tarifnom modelu 2, je od 0,3098 kuna po kilovatsatu, a iz Energa ističu kako je njihova cijena prema kupcima s tržišnim ugovorom, unatoč poskupljenju, i dalje oko šest posto niža.


Svjetsko tržište


Situacija na svjetskom tržištu plina trenutno je praktički izmakla kontroli, a cijene su na spot tržištu oko pet puta više nego prije nekoliko mjeseci. Posljedica je to više faktora, poput naglog porasta potražnje nakon prvobitnog šoka i gospodarskog zastoja zbog pandemije COVID-19, slabog punjenja skladišta plina diljem Europe, velike potražnje za plinom u Aziji, osobito Kini, ali i političkih poteza, prvenstveno Rusije, koja je glavni opskrbljivač ostatka Europe. Stoga energetski stručnjak Jasminko Umićević na situaciju ne gleda jednako optimistično kao ministar Ćorić koji je izjavio kako se nada da će do 1. travnja doći i do stabilizacije tržišta i pada cijene plina.
– Ako cijena i bude stabilna do 1. travnja, što slijedi nakon toga? Što je država učinila da ublaži moguće posljedice ako cijene ostanu visoke. Zbog čega već puno ranije nije napravljen pritisak na Inu da poveća istraživanje i proizvodnju. Prije pet-šest godina pokrivali smo preko polovice domaće potrošnje vlastitom proizvodnjom, a sada je to palo na malo više od četvrtine. I sad nam takva politika dolazi na naplatu. Nakon 1. travnja plin će sigurno poskupjeti, samo je pitanje koliko, a hrvatski kupci imaju sreću da kod nas tržište još nije potpuno deregulirano, jer bi poskupljenje došlo i ranije. No, pitanje je i tko će sve skupa na kraju platiti. U svakom slučaju to će biti HEP i kutinska Petrokemija koja teško da će moći održati razinu proizvodnje s ovim cijenama plina na tržištu, rekao je Umićević.