EP odbojkaša

Bugarski odbojkaši na Francuze, Talijani na Slovence

Polufinalni dvoboji na rasporedu su u subotu, a utakmica za 3. mjesto i finale dan poslije. Svi dvoboji će biti odigrani u Areni Armeec u Sofiji

Reprezentacije Bugarske i Italije, domaćina Europskog prvenstva odbojkaša, pridružile su se Sloveniji i Francuskoj u polufinalu ovog natjecanja, četvrtfinalnim pobjedama nad Njemačkom, odnosno Rusijom.

Bugarska je s uvjerljivih 3-0 (25-19, 25-23, 25-23), baš kao što je to učinila i u prvom dijelu natjecanja u skupini A, u dvoboju odigranom u srijedu u Sofiji svladala reprezentaciju Njemačke, pred 12.700 navijača u rasprodanoj Areni Armeec. Oni će im biti velika podrška i u subotnjem polufinalu u kojem će protiv sebe imati pobjednike Svjetske lige Francuze koji su u četvrtfinalu s 3-1 (25-22, 25-23, 14-25, 25-20) nadigrali Srbiju, treću s prošlog EP-a.Branitelji naslova Rusi nisu uspjeli proći četvrtfinalnu prepreku. U reprizi finala prošlog EP-a Italija je svladala Rusiju s 3-0 (25-20, 25-19, 25-19) pred 4.500 gledatelja u maloj dvorani u Busto Arsiziju te tako uzvratila Rusima za poraz iz Kopenhagena 2013. Talijane će u polufinalu u Sofiji dočekati senzacija ovog Europskog prvenstva, reprezentacija Slovenije.Pod vodstvom talijanskog stručnjaka Andree Gianija Slovenci su u četvrtfinalu s 3-2 (25-17, 25-19, 23-25, 19-25, 16-14) nadigrali aktualne svjetske prvake Poljake i prvi put u povijesti ušli u borbu za odličja na EP-u. Talijani su na prethodnih 13 prvenstva Starog kontinenta čak 10 puta bili u finalu, a od toga šest puta osvojili zlato. Posljednji put su europski naslov osvojili 2005. godine, kad su također bili sudomaćini EP-a, tada sa Srbijom. Polufinalni dvoboji na rasporedu su u subotu, a utakmica za 3. mjesto i finale dan poslije. Svi dvoboji će biti odigrani u Areni Armeec u Sofiji.

Odbojkaši Francuske svladali su u srijedu reprezentaciju Srbije s 3-1 (25-22, 25-23. 14-25, 25-20) i plasirali se u polufinale Europskog prvenstva kojem su domaćini Bugarska i Italija.

Bila je to repriza ovogodišnjeg finala Svjetske lige u kojem su Francuzi s 3-0 nadigrali Srbiju i osvojili zlato. Sada to isto žele ponoviti i na smotri najboljih europskih reprezentacija, a jedan veliki korak napravili su izbacivši bivše dvostruke europske prvake i osvajače brončanog odličja s posljednjeg EP-a.

Prije Francuza u polufinale se probila Slovenija senzacionalno pobijedivši s 3-2 u setovima aktualne svjetske prvake Poljake.

Odbojkaši Slovenije po prvi put u svojoj povijesti probili su se u polufinale Europskog prvenstva pobijedivši u srijedu u Sofiji aktualne svjetske prvake Poljake s 3-2 (25-17, 25-19, 23-25, 19-25, 16-14).

Slovenci su bili jedina reprezentacija koja je u skupini C uspjela Poljacima uzeti set, ali četvrtfinalna pobjeda u Sofiji prava je prava senzacija Europskog prvenstva. Slovenci su do nje stigli nakon što su prvo propustili vodstvo 2-0 u setovima, a potom u odlučujućem setu vodili 8-5 i 12-10, da bi Poljaci preokretom stigli do vodstva 14-13 i meč-lopte. No, s tri uzastopna poena slovenski su odbojkaši stigli do najvećeg rezultata u povijesti slovenske muške odbojke.

Poljaci su kao najbolja reprezentacija u skupini C izravno izborili plasman u četvrtfinale, dok su Slovenci kao trećeplasirani morali u razigravanje, u kojem su iznenađujućom lakoćom s 3-0 izbacili Nizozemce.