Treća HNL - zapad

Baltazar Bogolin režirao preokret na Kantridi, prvi poraz Orijenta 1919

P. N.

Mateo Furijan (Opatija)/S. JEŽINA

Sin trenera Opatije ušao u nastavku izborio penal, asistirao za poravnanje, te zabio za pobjedu crno bijelih

RIJEKA Stadion na Kantridi. Gledatelja: 100. Sudac: Jakov Maleš (Zagreb) 7. Strijelci: 0:1 Hanžić (19′), 0:2 Poljak (36′), 1:2 Lazić (73′-11m), 2:2 Pejanović (90′), 3:2 Bogolin (90′). Žuti karton: Landripet (Zagorec)

OPATIJA: Lovrić 5,5, J. Rudan 6, Kurilić 6, Jukičić 6,5, Rilov 5,5 (od 46′ T. Rudan 6,5), Blečić 5,5 (od 46′ Cvetković 6), Šolić 6 (od 67′ Bogolin 8), Pejanović 6,5, Furijan 6,5, Lazić 7, I. Kovačević 6.

ZAGOREC: Babić 5,5, Puklin 5,5, Cerovec 5,5, Postonjski 6, Kušntek 5,5, Smrekar 5,5, Hoić 6 (od 56′ Landirpet 5,5), Turniški 6, Kanceljak 5,5, Poljak 6,5, Hanžić 6,5 (od 86′ Sambol –).

U 73. minuti utakmice jedna dijagonala je zapela u gužvi u gostujućem kaznenom prostoru. Do lopte je stigao posljednji »joker« s klupe trenera Zorana Bogolina, njegov stariji sin Anton Baltazar Bogolin. Brzonogi napadač se zagradio, Kunštek nespretno natrčao s leđa, a sudac Maleš dobio više nego dovoljno dobar povod pokazati na bijelu točku. Ponajbolji igrač »Opatije«, kapetan Danijel Lazić je smanjio na 1:2 i donio tračak nade za poljuljane »crno-bijele«.

Tata i sin

U prvoj minuti sudačke nadoknade vremena Anton Baltazar Bogolin sustigao je loptu na korner liniji i krajnjim naporom ubacio u peterac, Antonio Pejanović je sve to pratio, te s pet, šest metara poslao u mrežu nemoćnog Babića. Mali semafor na zapadnoj tribini stadiona na Kantridi pokazao je – 2:2. Malobrojni gledatelji su se već pomirili s bodom, što se nakon svega činilo kao sasvim pristojan rezultat za domaće, no s time se nije složio Bogolin mlađi. Šezdesetak sekundi nakon poravnanja ponovno se mladi napadač našao s loptom na rubu kaznenog prostora, trenutak kasnije ona se u visokom luku našla u gostujućoj mreži, a na Kantridi počelo veliko slavlje na tribinama i na travnjaku. Nije bitno je li imao namjeru centrirati, činjenica je da je pogodio tamo gdje je trebalo! Opatijci su u konačnici rijetko viđenim preokretkom stigli do druge uzastopne pobjede i to nakon što je trener Bogolin čovjeka odluke pronašao u svojem sinu. Baltazar je izborio jedanaesterac, asistirao za poravnanje i na kraju zabio za pobjedu!

Spore reakcije

A nije do sredine nastavka ama baš ništa slutilo na takav epilog. Opatijci su, posebno u prvom poluvremenu, izgledali kao da je kraj, a ne početak sezone. Spore reakcije i spori protok lopte, nedovoljno agresije, puno nervoze, a premalo igre slutili su na novi domaći poraz. Uostalom, gosti su nakon nešto više od pola sata igre imali vodstvo 2:0. Prvo je u 19. minuti Hanžić sa deset metara matirao Lovrića nakon što je lopta predugo nekontrolirano šetala domaćim kaznenim prostorom, a onda je u 36. minuti iskusni Poljak iznenadio opatijskog vratara iz slobodnog udarca dok je ovaj namještao živi zid. Opatijci su se, doduše, malo trgnuli u nastavku, nekoliko promjena je dignulo ritam igre, no tek nakon Baltazarova ulaska svi napori »crno-bijelih« počeli su dolaziti do izražaja. Kiša i Kantrida su se i ovoga puta pokazali kao dobitna kombinacija za uzbudljivu utakmicu rijetko viđena raspleta.

REZULTATI 8. KOLA

OPATIJA – ZAGOREC 3:2JADRAN – PONIKVE 3:1KURILOVEC – ZAGREB danasŠPANSKO – MAKSIMIR 2:4DUGO SELO – ORIJENT 1919 1:0TRNJE – KRK danasJARUN – VRBOVEC 1:0DUBRAVA TK – VINOGRADAR 2:1NOVIGRAD – HAŠK 3:0

Vinogradar 8 7 0 1 23:6 21

Orijent 1919 8 6 1 1 20:9 19

Krk 7 6 0 1 17:5 18HAŠK 8 5 2 1 17:9 17Dubrava TK 8 5 1 2 18:11 16Trnje 7 4 1 2 11:9 13Dugo Selo 8 4 1 3 10:13 13Ponikve 8 4 0 4 11:14 12Opatija 8 3 2 3 14:15 11Vrbovec 8 3 2 3 11:12 11Jarun 8 3 1 4 7:12 10Maksimir 8 2 3 3 12:11 9Zagorec 8 3 0 5 11:14 9Jadran 8 2 1 5 10:12 7Kurilovec 7 1 4 2 8:12 7Špansko 8 1 1 6 11:22 4Novigrad 8 1 0 7 8:15 3Zagreb (-1) 7 0 0 7 1:20 -1

SLJEDEĆE KOLO (10. LISTOPADA) HAŠK – Opatija, Vinogradar – Novigrad, Vrbovec – Dubrava TK, Krk – Jarun, Orijent 1919 – Trnje, Maksimir – Dugo Selo, Zagreb – Špansko, Ponikve – Kurilovec, Zagorec – Jadran.

DUGO SELO – ORIJENT 1919 1:0

DUGO SELO Gradski stadion. Gledatelja: 250. Sudac: Mladen Komesar (Zagreb). Pomoćnici: Valešić (Kutina) i Kukurić (Sisak). Strijelac: Darojković (5′). Žuti kartoni: Filipović, Žabec, Benković, Batarilo-Čerdić, Dadić Tomas (Dugo Selo), Jergović, Hasičić, Čanković (Orijent 1919).

DUGO SELO: Bagarić, Lee, Martić (od 79′ Stjepanović), Filipović, Pekčec, Batarilo-Čerdić, Benković, Žabec, Pranjić (od 46′ Perišić), Dadić, Darojković (od 70′ Drčić).

ORIJENT 1919: Herman, Čanković (od 81′ Barišić), Jergović, Andrić, Gerc, Iličić, Weitzer, Monjac, Hasičić (od 46′ Žeželj), Mohorovičić, Vidas.

Nogometaši Orijenta 1919 doživjeli su prvi poraz u 8. kolu Treće HNL zapad. Jedan trenutak nesmotrenosti u otvaranju utakmice i pogodak Darojkovića ispostavilo se bili su na kraju kobni za momčad s Krimeje na čijoj klupi je debitirao novi trener Marin Mikac, koji je na toj funkciji naslijedio Danila Butorovića, novoga suradnika Slavena Bilića u stožeru saudijskog prvoligaša Al Ittihada.

Krimejčani su nakon primljenog pogotka kvalitetno reagirali, imali su niz prilika, no lopta jednostavno nije htjela u mrežu. U 35. minuti Ivor Weitzer je sa svega pet metara promašio okvir gola, 20 minuta kasnije domaći vratar je obranio zicer Monjca, a u 65. minuti ponovo je Bagarić dobio duel s gostujućim napadačem. Epilog svega je prvi poraz Krimejčana kojega novi trener Marin Mikac nije doživio nimalo razočaravajuće vodeći računa o tome da je igra ponovo bila na više nego zadovoljavajućoj razini.

– Poraz je dosta nesretan. Primili smo gol već u 5. minuti nakon izrazite pogreške. Trebalo nam je sedam, osam minuta da se stabiliziramo, a onda smo do kraja prvoga poluvremena promašili dvije mrtve prilike od kojih smo u jednoj akciji triput pucali, a oni skidali loptu s crte. U nastavku smo u potpunosti dominirali, opet smo imali dvije, tri šanse. Imamo određenih problema s ulaskom iz zadnje linije u veznu liniju, tu moramo biti hrabriji na loptu. Generalno sam zadovoljan s energijom ekipe, sve je bilo kako treba, presudile su nijanse. Platili smo školarinu. Nadam se da protiv Trnja neće biti nikakvih psiholoških posljedica jer je dojam bio jako dobar. Moramo ovakve utakmice početi okretati u našu stranu – rekao je nakon utakmice trener Orijenta 1919 Marin Mikac.

U nastavku utakmice bilo je i nekoliko spornih situacija u domaćem kaznenom prostoru.

– To su stvari na koje niti ja, a niti igrači ne možemo utjecati. Moram popraviti neke stvari, a kada to popravimo onda ni te neke druge stvari neće moći utjecati na konačan rezultat – rekao je Mikac. (I. VO.)