BRITANSKI GLUMAC

Život nakon Oscara: Eddie Redmayne ne posustaje ni nakon što je dobio kipić

Vinko Peršić

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Nakon Oscara Eddie je snimio četiri zanimljiva filma: »Čudesne zvijeri« u dva nastavka,  film »Dankinja« i film »Jupiter u usponu«



U hrvatskim kino dvoranama na redovnom repertoaru možemo gledati film »Čudesne zvijeri: Grindelwaldova zlodjela«, nastavak filma »Čudesne zvijeri i gdje ih naći« iz 2016. godine. U oba nastavka gledamo briljantnog britanskog glumca Eddiea Redmaynea, dobitnika Oscara za glavnu mušku ulogu u filmu »Teorija svega« 2015. godine. Osim Eddiea Redmaynea za prestižni kipić u kategoriji najboljeg glumca te 2015. godine borili su se i Michael Keaton, Bradley Cooper, Steve Carell i Benedict Cumberbatch.


Osim Oscara za tu ulogu dobio je te godine i Zlatni globus kao i nominacije za BAFTU i Nagradu Udruženja glumaca za najbolju glavnu mušku ulogu. Način na koji je Redmayne prikazao progresivnu paralizirajuću bolest genijalnog fizičara Stephena Hawkinga u filmu »Teorija svega« izaziva divljenje prema njegovom umjetničkom i glumačkom talentu. Koliko je Eddie Redmayne uspio u svojoj glumi govori i činjenica da je Stephen Hawking bio ganut do suza kada je pogledao film.


TKO je Eddie Redmayne?


Eddie Redmayne je rođen u Londonu 6. siječnja 1982. godine. U Londonu se i školovao. Ima četvero braće i sestara: starijeg i mlađeg brata, te starijeg polubrata i polusestru. Školovao se u prestižnoj dječačkoj školi Eton gdje je išao u razred s princem Williamom, vojvodom od Cambridgea. Diplomirao je na Sveučilištu u Cambridgeu. Godine 2002. nastupio je u predstavi »Dvanaesta noć« Williama Shakespearea i to u poznatom shakespeareovom kazalištu »Globe«.




Godine 2005. snimio je mini-seriju »Elizabeta I« u kojoj su glavne uloge tumačili Helen Mirren i Jeremy Irons. Sljedeće godine snimio je film »Dobri pastir« uz Matta Damona i Angelinu Jolie u režiji Roberta de Nira. Godine 2007. igrao je u filmovima »Okrutna ljubav« uz Julianu Moore i »Elizabeta: Zlatno doba« uz Cate Blanchett, Clivea Owena i Jeffreya Rusha. Bio je poznat i po ulogama u filmovima »Dvije sestre za kralja«, »Moj tjedan s Marilyn«, »Jadnici«, te u televizijskoj miniseriji »Stupovi zemlje«. Dobitnik je kazališnih nagrada Laurence Olivier i Tony. Za tumačenje lika Richarda II u istoimenoj drami Williama Shakespearea osvojio je nagradu Udruge kazališnih kritičara za najbolji shakespearijanski nastup. Još puno prije toga 2011. godine bio je nominiran za nagradu BAFTA za zvijezdu u nastajanju. Kao što vidimo cijenjeni glumac od formata.


PRIVATNI ŽIVOT?


Krajem 2010. i početkom 2011. godine Eddie je bio je u kratkoj vezi s britanskom glumicom Carey Mulligan. Dvije godine kasnije spekuliralo se o njegovoj vezi s pjevačicom Taylor Swift. Usporedno s početkom promocije filma »Teorija svega« Eddie se oženio novinarkom Hannah Bagshawe. Eddie nije dobio samo Oscara već nakon njega ubrzo i prvo dijete, kćerkicu Iris Mary. Obično se kaže treća sreća, ali Eddie je imao drugu sreću u braku jer je dobio i sina Lukea Richarda koji se rodio u ožujku ove godine.Nakon Oscara Eddie je snimio četiri zanimljiva filma: »Čudesne zvijeri« u dva nastavka (2016. i 2018. godine), film »Dankinja« i film »Jupiter u usponu«.

U filmu »Dankinja« u kojem je glumio uz Aliciu Vikander i Amber Heard Eddie je glumio u istinitoj priči o prvom muškarcu koji je promijenio spol. Redatelj ovog zanimljivog filma bio je Tom Hooper, koji je 2011. godine osvojio Oscara za izvanredan film »Kraljev govor«. S današnjeg gledišta film »Jupiter u usponu« je najmanje važan Eddijev film. U filmu su glumili Mila Kunis, Channing Tatum, Sean Bean i Douglas Boot, a njegova je uloga bila najmanja.


Recimo još nešto o osobi Stephena Hawkinga i filmu »Teorija svega« za koji je Eddie Redmayne osvojio Oscara 2015. godine. »Teorija svega« je biografska drama o životu Stephena Hawkinga, jednog od najvećih umova današnjice i uvjerljiv prikaz njegove teške i mukotrpne borbe s bolešću motoričkih neurona. Usprkos teškoj i progresivnoj bolesti Stephen Hawking nikad nije odustao ni posustao. Hawking se opirao i borio i kad mu je bolest oduzela noge i potpunu mogućnost govora. Ni tada se nije predao. Glavna tema filma nije nesreća koja je zadesila Stephena Hawkinga, već njegova ustrajnost da svima dokaže kako ga bolest ne može ni u čemu spriječiti.