Prije tri i pol desetljeća

Sjećanje na 1979. godinu: Video počeo ubijati radio

Marinko Krmpotić

Uz zoru videoere i digitalne tehnologije ta 1979. ostaje upamćena i kao godina komercijalnog rođenja rap i hip hop glazbe



Kad se malo bolje analiziraju zbivanja na glazbenoj sceni 1979. godine onda nije pretjerano nazvati tu godinu godinom velikih početaka i to ne samo stoga što su te godine karijeru počeli neki danas svjetski znani glazbenici već i zbog niza događaja koji su najavili bitne promjene na području pop i rock glazbe. Prva od njih je najava videoere koja će u potpunosti promijeniti odnose u popularnoj glazbi i pažnju s glazbe skrenuti na vizualnu stranu nastupa izvođača što će, po mnogima, negativno utjecati na kvalitetu glazbe, ali će, paradoksalno, pomoći njenom širenju i jačanju popularnosti.



TOP 10 ALBUMA     1. The Clash – London Calling  2. Pink Floyd – The Wall  3. Neil Young – Rust Never Sleeps  4. Patti Smith – Wave  5. AC/DC – Highway To Hell  6. Blondie – Eat To the Beat  7. Tom Petty and Heartbreakers – Damn the Torpedoes…  8. Specials – Specials  9. Donna Summer – Bad Girls  10. Police – Reggate de Blanc     TOP 10 SINGLOVA     1. Boomttown Rats – I Don’t Like Mondays  2. Pink Floyd – Another Brick in the Wall  3. Dire Straits – Sultans of Swing  4. Blondie – Heart of Glass  5. Donna Summer – Hot Stuff  6. Sugar Hill Gang – Rapper’s Delight  7. Patrick Hernandez – Born To Be Alive  8. Selecter – On My Radio  9. Pretenders – Stop Your Sobbing  10. Police – Roxanne


 Među prvima koji su to prepoznali bili su sami glazbenici, a najupečatljivije su to izrazili te 1979. godine Trevor Horn i Geoff Downes, dvojac koji je pod nazivom Buggles te godine imao svjetski hit pjesmom »Video Killed Radio Star« najavivši budućnost koja će stići vrlo brzo pri čemu je znakovito da je upravo video ove pjesme bio prvi kojeg je na samom početku svog rada dvije godine kasnije emitirala čuvene glazbena televizija MTV.


Brojna otkrića




Također, tu godinu pamtimo i po nizu otkrića koja će puno značiti za razvoj glazbe. Tako, primjerice, japanski Sony na tržište izbacuje prve primjerke walkmana koji će uskoro zaluditi mnoge i omogućiti im da glazbu slušaju bilo kade i bilo gdje. Te je godine na koncertu prvi put upotrebljen bežični mikrofon, a čast je pripala engleskoj pjevačici Kate Bush, dok Ry Cooder u povijest ulazi kao prvi izvođač koji je LP ploču snimio digitalnom tehnologijom. Pomalo simbolično riječ je bila o albumu »Bop Till You Drop« koji je bio posvećen ranom rock and rollu i glazbi – pedesetih!


  Uz zoru videoere i digitalne tehnologije ta 1979. godina ostaje upamćena i kao godina komercijalnog rođenja rap i hip hop glazbe koje je bilo i ranije, ali nikada nije dosegla takav uspjeh kakav joj je te godine osigurala grupa Sugarhill Gang singlom »Rapper’ s Delight« koji je prodan u osam milijuna primjeraka i mnoge pokrenuo na okretanje toj vrsti glazbe. Slično je s gothic rockom učinila grupa Bauhaus čiji singl »Bela Lugosi’s Dead« se smatra prvim singlom mračnog gothic rocka koji će uskoro obuhvatiti i žanrove kao što su metal gothic i dark rock te utjecati na grupe Mission, Cult, Marylin Mansion, Nicka Cavea, PJ Harvey…


Dodamo li ovim trima značajnim pionirskim iskoracima i činjnicu da te godine prve značajnije iskorake bilježe Dire Straits, Prince, Simple Mids, The Pretenders, Madness, Specials, Eurythmics, Deff Leppard, INXS, a U2 prvi put ulaze u studio i snimaju svoj debi singl onda je jasno da je riječ o godini velikih početaka.


Vladavina disca


Istodobno to je i posljednja godina vladavine disco glazbe. Primjerice, kada u SAD-u 10. ožujka na prvo mjesto Billboard ljestvice s »I Will Survive« stigne Gloria Gaynor glazbeni će tisak konstatirati, pomalo i sa zgražanjem, kako od prvih deset mjesta njih devet drže – disco pjesme! Štoviše, tek krajem kolovoza nakon više od godinu dana broj 1 u SAD-u, nakon (pre)duge vladavine disco hitova i balada, osvojit će rock pjesma, tema »My Sharona« grupe The Knack! Da disco vlada potvrđuje i new wave grupa Blondie koja svjetski hit ima disco pjesmom »Heart of Glass«, stari rocker Rod Stewart čini isto s hitom »Do Ya Think I’m Sexy?« rock grupa Electric Light Orchestra s diskoidnim albumom »Discovery« osvajaju broj jedan u Engleskoj, hard rock bend Kiss ima ogroman disco rock hit s pjesmom »I Was Made For Lovin You«, a veliku nisku uspjeha nastavljaju i discu potpuno okrenuti Bee Gees koji s novim hitovima kao što su »Tragedy« ili »Too Much Heaven« nastavljaju fantastičan niz od uzastopnih šest broj 1 singlova i tri broj 1 albuma u SAD-u! Od čistih disko zvijezda u prvom je planu sjajna Donna Summer čiji album »Bad Girl« vlada disco podijima i radijskim postajama pri čemu donekle vraća dug rockerima jer je njen najveći hit, tema »Hot Stuff«, itekako obojen rock zvukom.



Jedan od događaja godine svakako je svadba Erica Claptona i Patty Boyd, bivše supruge Georgea Harrisona. Veliku ljubav prema Patty Clapton je opjevao na fantastičnom albumu »Layla«, a u brak su stupili 19. svibnja pri čemu su na ceremoniji vjenčanja u jednom trenutku prvi put nakon raspada na pozornici zasvirala trojica od četvorice Beatlesa – Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr, a pridružili su im se Eric Clapton, Ginger Baker i Mick Jagger. Kakva supergrupa!



Socijalna angažiranost


No, nije baš tako da svi samo plešu i zabavljaju se. Pravi rockeri itekako imaju snage za kvalitetan odgovor pa je tako jedan od najvećih hitova godine fantastična socijalno angažirana »I Dont Like Mondays« grupe Boomtown Rats koja govori o američkoj tinejdžerki Brendi Spencer koja je ubila ravnatelja i nadzornika svoje škole te ranila nekoliko učenika, a kad su je upitali zašto je to učinila izrekla je rečenicu koja briljantno i mučno svjedoči o pritiscima na suvremenog čovjeka, rečenicu koja glasi »I Don’t Like Mondays«. Da ima onih koji ne misle samo na ples već i na svijet koji ih okružuje te godine potvrđuju i The Clash fantastičnim dvostrukim albumom »London Calling«, pločom koju i danas mnogi smatraju jednom od ponajboljih u povijesti rocka.



Od ružnih stvari na prvom mjestu je tragedija u Cincinatiju gdje je u velikoj gužvi na koncertu grupe The Who poginulo jedanaest ljudi, a od pojedinačnih smrti u rock svijetu najjače je odjeknula smrt predoziranjem Sida Viciousa, bas gitarista Sex Pistolsa. Te je godine od srčanog udara u 38. godini umro disco i funky pjevač Van McCoy čuven po hitu »Hustle« iz 1975. godine, krajem te godine umro je i Jackie Brenston, autor po mnogima prve prave rock pjesme, teme »Rocket 88« iz 1958. godine, a od onih manje tužnih, ali crnih vijesti svakako valja izdvojiti podatak da je Chuck Berry opet morao u zatvor, ovog puta na četiri mjeseca zbog neplaćanja poreza. Težu prometnu na motoru doživio je Bruce Springsteen, Bill Halley, otac rock and rolla, snimio je svoj zadnji studijski album (dvije godine kasnije umrijet će), a 12. veljače Louisa Ciccione za fotografije svojih aktova od jednog je njujorškog fotografa naplatila 30 dolara. Koju godinu kasnije jako će ih dobro naplatiti pod imenom – Madonna.



Sličan stav mnogi imaju i o također dvostrukom albumu »The Wall« grupe Pink Floyd. Tu je još i klasični Neil Young album »Rust Never Sleeps«, posljednji značajni Blondie album »Eat to the Beat«, čvrsti AC/DC »Highway to Hell«, »Entertaiment« grupe Gang Of Four«, »Broken English« Mariane Faithfull, debi albumi ska majstora Specials i Madness te grupe B 52’s, Dylanov »Slow Train Coming«… A na ljestvicama singl ploča uz svu silu disco hitova (»Ring My Bell« Anite Ward, »Pop Music« grupe M, »Le Freak« grupe Chic, »Y.M.C.A.« grupe Village People) i velikih Abba hitova (»Chiquitita«, »Does Your Mother Now«, »I Have a Dream«) itekako se čuje i rock u hitovima kao što su »Diamod Smiles« Boomtown Ratsa, »Dreaming« i »Sunday Girl« Blondie, »Crazy Little Thing Called Love« grupe Queen, »I Wana Be sedated« ramonesa, »Whatever You Want« grupe Status Quo, a u ove pozitivne strane rock glazbe svakako valja ubrojiti i odluku vlasti New Jerseya koje su Springsteenov veliki hit »Born To Run« proglasili neslužbenom himnom te države!