The End?

Nova premijera plesne grupe Flame: Ples utjehe i nade

Ivana Kocijan

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza

Šestero izvođača plesnim pokretom progovara o ljudskoj gluposti, o inerciji čovjeka kojem treba katastrofa da bi bio čovjekom



RIJEKA Predstava »The End ?«, nova produkcija Plesne grupe Flame, sinoć je premijerno izvedena pred mnogobrojnom publikom u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku. Riječ je o predstavi u kojoj šestero izvođača plesnim pokretom progovara o ljudskoj gluposti, o besmislu masovnog naoružanja, o stupidnosti tehnologije usmjerene na uništavanje svijeta, o inerciji čovjeka kojem treba katastrofa da bi bio čovjekom i konačno utjehi i nadi koju nalazimo jedni u drugima u situaciji u kojoj nam ništa više nije preostalo, a niti nam je uistinu potrebno.


Za režiju i koreografiju nove predstave poznate riječke plesne skupine zaslužna je njezina umjetnička voditeljica Martina Hrlić Rogić. Za razliku od dosadašnjih predstava koje su uključivale velike plesne ansamble i angažman umjetnika iz drugih grana, kompleksnu temu o kojoj progovara »The End ?« na scenu je iznijelo samo šestero plesača: Antonia Bašković, Vanja Boškovski, Mattea Linić, Martina Miliša, Iva Šupek i Dominik Valić. Pored njih autorsku ekipu u dijelu izrade scene, kostima i rasvjete činili su dugogodišnji suradnici i prijatelji Plesne skupine Flame. Dojmljivu videoobradu potpisuje Igor Crnković, oblikovatelj svjetla je Sven Jelović, autorica kostima je Vera Stojaković, a glazba je djelo Nainite Desai.


Brojne poštovatelje umjetničkog djelovanja Plesne grupe Flame njihov novi projekt nije mogao ostaviti ravnodušnima.Strah, borba, nada, tektonski poremećaji u civilizaciji opterećenoj tehnologijom, hipertrofijom lažne povezanosti i atrofijom odnosa i emocija između ljudi, tvrdoglavost moćnika i besmisao ratovanja – samo su neka od stanja i emocija kojih su se predstavom The End ? dotakle plesačice i plesači riječkog Flamea. Utkavši u svoju predstavu i poznatu, tužnu priču o japanskoj djevojčici Sadako koja je preminula od posljedica radijacije nakon bacanja atomske bombe na Hirošimu, podsjetili su na činjenicu da su nevini civili najveće žrtve nepotrebnih ratnih sukoba.