Opasan hobi s pogubnim komplikacijama

Nuspojava nestručnih tretmana kralježnice je – smrt

Barbara Čalušić

Komplikacije »stručnih« tretmana najčešće ne nastupaju odmah, pa je liječnicima teško povezati masažu ili kiropraktički treman s posljedicama: oštećenjima živaca, bijele moždane tvari, disekcije vratnih krvnih žila i moždanih udara 



    Masaže i kiropraktički tretmani već dugi niz godina slove kao sastavni dio poželjnog lifestylea, općeprihvaćene brige za zdravlje koju svakako valja uvrstiti u svoje navike. Masaža se primjerice danas reklamira kao metoda koja poboljšava krvotok, iz lojnih i znojnih žlijezda istiskuje sekrete, smanjuje potkožne masnoće i jastučaste nakupine, poboljšava izmjenu tvari, ubrzava dotok hranjivih tvari u tkiva, pojačava oksigenacija tkiva i otjecanje limfe, zbog čega koža dobiva jači tonus, postaje elastičnija te izgleda zdravije i mlađe. Kiropraktički pak tretmani za mnoge su danas spasonosno rješenje koje trenutačno rješava ukočenosti. 



Vrat je vrlo složena struktura sastavljena od sedam kralježaka, hrskavičnih diskusa, leđne moždine, živaca, ali i kompleksa tkiva koji cijelom sustavu osiguravaju čvrstoću, prije svega ligamenata i mišića. Vratna kralježnica prije svega mora biti dovoljno čvrsta kako bi zaštitila izuzetno osjetljive strukture leđne moždine, a s druge strane dovoljno elastična kako bi dozvolila veliku pokretljivost potrebnu u svakodnevici. Upravo taj kompromis čini vratne strukture posebno osjetljivima na vanjske podražaje, naročito na udarce ili nagle promjene brzine kretanja, posebno u automobilima, ali i kiropraktičkim tretmanima.





    Međutim, uz sve pozitivne učinke koje uz stručno obavljanje mogu pružati, ove metode nerijetko mogu imati potpuno suprotan učinak, pogotovo onda kada čovjek odluči svoje tijelo prepustiti nestručnjacima. Leći na krevet i prepustiti se »vještim« rukama takvih stručnjaka koji su znanje stekli u samo nekoliko mjeseci može imati teške, ponekad i pogubne posljedice. Komplikacije najčešće ne nastupaju odmah, već se to vrijeme pojave neželjenih nuspojava proteže na razdoblje od 24 sata pa i do nekoliko dana nakon samog tretmana. Ponekad se posljedice vide tek nakon više mjeseci, posebice onda kad su uzrokovane oštećenjem samih vratnih kralježaka. Zbog velikog vremenskog odmaka liječnicima je nerijetko prilično teško povezati masažu ili kiropraktički treman s njihovim ozbiljnim posljedicama: oštećenjima živaca, oštećenjima bijele moždane tvari, disekcija vratnih krvnih žila i moždanih udara nakon kojih ostaje neurološko oštećenje, a koji u pojednim slučajevima mogu dovesti i do smrti.       


Kiropraktički tretman


    Američko udruženje za liječenje moždanog udara (American Stroke Association) objavilo je studiju koja je povezala nastanak 158 moždanih udara s disekcijom cervikalnih arterija. Takva ozljeda vratnih žila bila je uzrokovana traumom kod 98 pacijenata što iznosi 63 posto, a od tog broja njih 38 odnosno 39 posto ozljedu je zaradilo tijekom kiropraktičarske manipulacije vrata. Voditelj istraživanja dr. John W. Norris to je objasnio činjenicom da su vratne arterije podložne disekciji, a posebno vertebralne aretrije zbog njihovog zavojitog tijeka koji prati kralježnicu. Naime, od 38 kiropraktičarskih pacijenata s disekcijom obuhvaćenih studijom njih 30 je imalo disekciju vertebralne, a osam disekciju karotidne arterije. 


    Američki stručnjaci pritom su upozorili da je sve više dokaza po kojima je disekcija vratnih arterija najčešći uzrok ishemičnog moždanog udara kod osoba mlađih od 45 godina. Disekcija može biti spontana, ali trauma često ostaje previđena kao uzrok disekcije. 



Neurolozi također priznaju pomalo neuobičajenu liječničku praksu koja kod nas vlada kad su u pitanju izraziti bolovi u vratu, međulopatičnoj regiji i ramenima pa čak i moguće i vrtoglavice i glavobolje. Sve što pacijent tada želi je čim prije riješiti se bolova.  No, u domaćoj praksi prisutna je svojevrsna dogma u kojoj se u akutnom stanju pacijentu najprije propisuju lijekovi protiv bolova, uz izgovor kako su metode fizikalne terapije efikasne samo u kasnijoj, dakle kroničnoj fazi. Činjenice su, ističu stručnjaci, sasvim drugačije. U preko sedamdeset posto akutnih vratobolja fizioterapija, a naročito masaža, akupresura i manipulativna terapija odnosno kiropraktika mogu vrlo brzo smanjiti bolove, čak brže od danas najčešće prepisivanih lijekova. Naravno, sve to vrijedi za stručno provedenu terapiju, a ne za masažu prisutnih ukućana ili kiropraktiku  stručnjaka educiranog kroz samo par tjedana seminara.



    Najdalje je u ovom smislu otišlo Kanadsko udruženje liječnika koje je izričito zabranilo obavljanje kiropraktičkih tretmana na djeci i mladima. Također, preporuka je da se obavezno obavi neurološko i radiološko ispitivanje prije nego se bolesnik relativno sigurno uputi na kiropraktički tretman. 


    Ovakve slučajeve poznaje i struka u Hrvatskoj. Potvrdili su nam to neurolozi jedne hrvatske bolnice koji na godišnjoj razini susretnu više takvih slučajeva. Iako su odbili o tome javno govoriti jer smatraju da bi na taj način otvorili prostor za tužbe od strane kiropraktičara, jedan slučaj već je opisan u hrvatskoj znanstvenoj literaturi. Opisan je slučaj 46-godišnjeg muškarca koji nakon kiropraktičkog tretmana razvio naglu vrtoglavicu, smetnje vida, a ubrzo i poremećaj svijesti s opsežnim infarktom mozga. Operativno je liječen. Dijagnoza kaže da je nastalo začepljenje odnosno okluzija vertebralne arterije, koja se s obzirom da se u bolesnika nije našao niti jedan čimbenik rizika za moždni udar može smatrati samo posljedicom kiropraktičkog tretmana.       


Saloni za masažu


    Neurolozi ne dvoje da u neki slučajevima kiropraktički tretman u rukama educiranih stručnjaka daje dobre rezultate u poboljšanju tegoba napete vratne muskulature, smanjenja tenzijskih glavobolja koje su i posljedica najvećim dijelom degenerativnih promjena vratne kralježnice te posljedično tzv. cervikocefalnim sindromom, s bolovima u području vrata koji se šire u u zatiljak, napetošću vratne muskulature te ponekad i širenjem u oba ramena te između lopatica. Isto tako, mnogi će potvrditi da im je kiropraktički tretman pomogao kod križobolje i ukočenosti. 


    Međutim ono o čemu se gotovo nikad ili vrlo rijetko govori, a pacijenti se na to ne upozoravaju, komplikacije su kiropraktičkih tretmana koje su prvenstveno neurološke. Bez obzira što se radi o vrlo rijetkim komplikacijama, uglavnom se radi o ozbiljnim komplikacijama koje mogu završiti s doživotnim trajnim oštećenjima ili pak dovesti i do smrti. 



Za otvaranje salona za masažu kao trgovačkog društva, poduzetniku u nas nije potrebna stručna sprema koja odgovara djelatnostima koje će trgovačko društvo obavljati, dok se za otvaranje obrta za masaže i maserska zanimanja traži nacionalna klasifikacija za njegu i održavanje tijela. Prema zakonima i pravilnicima priznaje se samo srednjoškolsko obrazovanje u toj struci ili ispit položen pri Hrvatskoj obrtničkoj komori. Isto tako, svjedodžbe verificiranih programa za masere ili aromamasere brojnih učilišta u Hrvatskoj najčešće bivaju odbijene, što potvrđuju iskustva mnogih polaznika takvih programa.



    Naša reporterska ekipa obišla je salone za masažu koji u svojoj ponudi imaju brojne vrste masaža: od klasične masaže preko masaže toplim kamenjem i uljima, sportske, medicinske masaže, shiatzu i ajurvedskih tretmana, limfne drenaže, body wrappinga pa sve do aromamasaže eteričnim uljima i refleksologije. U njihovom opisu stoji kako povoljno djeluju na ublažavanje akutnih i kroničnih bolova kao što su reumatizam, artritis, bolovi u leđima, ubrzavaju i oporavak nakon upale mjehura, bubrega i bronhitisa te opuštaju napete mišiće. Shiatzu tretmanom se, primjerice, nastoji uravnotežiti životna energija u tijelu na način da se pritiskom na pojedine točke na tijelu, istezanjima, rotacijama udova i zglobova pokreće životna energija. No, ponekad se, priznaju i sami voditelji ovakvih centara, dogodi da željeni efekt ne samo da izostane, nego pacijent iz salona za masažu izađe s dodatnim tegobama. 


    – Ima slučajeva kada nam pacijenti dolaze s bolovima nastalim tijekom nestručnih masaža. Nažalost, takve situacije nisu neuobičajene jer danas si svatko dopušta pomagati ljudima. Nije moguće masirati ljude bez poznavanja barem osnova zanata, koje se ne mogu savladati na raznoraznim tečajevima koji traju svega nekoliko mjeseci. Prema najcrnjem scenariju loša masaža za posljedicu može ostaviti jaku ukočenost, toliku da se čovjek ne može ustati iz kreveta, rekao je Josip Netretić, specijalist za poremećaj mišićno-koštanog sustava koji je zaposlen u Nado centru zdravlja u Rijeci. Ondje provode fizikalnu terapiju koja se zasniva na dekompresijskoj terapiji kralježnice, a u sklopu centara provode se i ostali oblici fizikalne terapije, kao što su elektro terapija, laserska terapija i akupunktura.       


Bol ne pita


    Netretić ističe kako čak 80 posto ljudi pati od nekog oblika oboljenja kralježnice, skolioze, hernije diska, a pacijenti dolaze i s problemima vrtoglavice, vratobolje, šuma u ušima te sportskim ozljedama. Za rješenje njihovih tegoba potrebno je od pet do osam tretmana, a bol ne pita za životnu dob. 


    – Dolaze svi, od osam godina do osamdeset. U djece je najveći problem skolioza, iskrivljenje i deformacija kralježnice. Sjedilački način života je smrt za zdravlje kralježnice. U velikom postotku rješavamo sve zdravstvene tegobe svojih pacijenata, no postoje i oni koje moramo odbiti. Riječ je o hipohondrima kojima nema pomoći, kaže Netretić. On tvrdi da svakom klijentu pristupaju individualno i maksimalno profesionalno. Nakon što naprave detaljne pretrage kako bi utvrdili stvarno stanje pacijentova problema, dok se za konačnu odluku o primjeni određenog tretmana koriste i specijalističkim nalazima radiologa. 


    Rješenja bez posjeta liječniku nude i kiropraktičari. Kiropraktičar izvodi tretman »namještanja« kako bi poravnao zglobove kralježnice, a također se koristi i za druge zglobove tijela. 


    – Uklanjajući neželjeni pritisak koji ometa normalan tijek živca, cijelo tijelo, a i naš organizam iscjeljuje se potpuno prirodno i cjelovito. Tretman je potpuno siguran, prirodan i dokazano vrlo učinkovit – uvjerava Douglas Cavanaugh koji je diplomu doktora kiropraktičara stekao na svjetski poznatom i uglednom Palmer College of Chiropractic u Davenportu, u državi Iowi, u SAD-u. Nakon šest godina praktičnog rada u Americi, Cavanaugh danas danas liječi ljude u Viškovu nedaleko Rijeke. Razlike u radu s pacijentima iz Hrvatske i Amerike nema, kaže Cavanaugh, dodajući da je u Hrvatskoj atmosfera nešto opuštenija, iako i dalje krajnje profesionalna.  

  Neurolozi pak prije kiropraktičkog tretmana preporučaju obavljanje color doppler ultrazvučni pregled karotidnih i vertebralnih arterija. Posebno ističu važnost transkranijskog color dopplera (TCD) vertebrobazilarne cirkulacije s funkcionalnim pozicijskim testovima, TCD intrakranijskih arterija, rentgen kralježnice, a ponekad dodatnu imunološku i neuroradiološku obradu. Tek s ovim nalazima može se osoba uputiti na kiropraktički tretman vratne kralježnice. Ova preporuka ide uz ogradu pa neurolozi s kojima smo razgovarali kažu da čak i s poštivanjem ovog algoritma pretraga nije moguće u potpunosti eliminirati rizik pojave komplikacija s kojima se danas, nažalost, sve češće susreću u svojoj kliničkoj praksi.