Ljeto pred vratima

Imate problema s prekomjernim znojenjem? Evo kako možete izbjeći ovu neugodnost

Marta Ban

Foto Pixabay

Foto Pixabay

Jedan je od učestalijih pokretača pretjeranog znojenja je i visoka količina stresa. Ima li boljeg razdoblja u godini od ljeta da taj faktor umanjite?



Ljeto je pred vratima i među brojnim razlozima za sreću nalaze se i neki kojih bismo se vrlo rado riješili. U tu skupinu zasigurno spada znojenje koje pod povećanim temperaturama predstavlja sve veći problem, ali i nelagodu za one koji ne mogu izaći na kraj s njim.


Znoj je zapravo dio rashladnog sustava našeg sustava i javlja se pri povišenoj temperaturi tijela. S rastom temperature, naše žlijezde počinju pojačano raditi i lučiti vlagu na koži koja služi hlađenju organizma.


Potreba za hlađenjem tijela logično je veća tijekom ljetnih mjeseci pa je i količina znoja koju luči naše tijelo veća od uobičajene. Štoviše, znoj je jedan od ključnih faktora u sprečavanju toplotnog udara pa iako pretjerano znojenje može imati negativan učinak, njegov izostanak daleko je opasniji za naše zdravlje jer se time koči prirodno održavanje tjelesne temperature i izbacivanje toksina i nepotrebnih tvari iz organizma.




Ipak pretjerano znojenje jedan je od najvećih ljetnih neprijatelja jer luči veću količinu vode nego što je tijelu potrebno, a obično zahvaća dlanove, stopala i područje ispod pazuha. Tekućina koju znojne žlijezde luče nema miris sama po sebi, već se nastaje u doticaju s bakterijama na kosi ili koži, a njenu pojavu potpomažu i neprirodni materijali koje nosimo na sebi.


Ako pojačano znojenje nije rezultat nekog tjelesnog poremećaja, njegova se količina i neugodan miris mogu umanjiti na sljedeće načine:


– Nošenjem prozračne odjeće od prirodnih materijala


– Biranjem higijenskih sredstava koja imaju blag i prirodan sastav


– Unošenje dovoljne količine vode


– Poboljšanje prehrambenih navika


Jedan je od učestalijih pokretača pretjeranog znojenja je i visoka količina stresa. Ima li boljeg razdoblja u godini od ljeta da taj faktor umanjite?