Eko, eko

Nova filozofija življenja – kompostiranje

Davor Žic

No Impact Man je moj eksperiment u kojem pokušavam istražiti, razviti i prilagoditi način života za sebe i svoju malu obitelj –  jednu ženu, jednu bebu i jednog psa – da normalno živimo u New Yorku, a istovremeno ne ostavljamo nikakav utjecaj na  okoliš, kaže Colin Beavan



Očekivano, najveći problem »zelenog života« je odustajanje od električne energije



Kako bismo u tome  uspjeli, smanjit ćemo stvari koje radimo, a koje štete planetu – proizvodnju smeća ili emisija ugljičnog dioksida, na primjer – i povećati broj  stvari koje radimo, a koje pomažu planetu – očistiti obale rijeke Hudson, dati novac u dobrotvorne svrhe ili spašavati morske ptice…


U matematičkim terminima, to bi značilo da bi naš negativni utjecaj, plus  naš pozitivni učinak bio jednak nuli, napisao je Beavan na svom blogu  kad se upustio u ovaj projekt koji je trebao trajati godinu dana. 


Zeleni stil života


U međuvremenu, nastala je jedna knjiga i jedan dokumentarni film  posvećen njegovom istraživanju, ali i novi, zeleniji način života koji se  od projekta jednog čovjeka i njegove obitelji proširio u ekološki pokret  koji svakog dana dobiva nove sudionike.


Princip je jednostavan – riješiti se negativnog utjecaja na okoliš, no on ipak zahtijeva neka odricanja.


Prije svega, ono najlogičnije jest – pronaći prijevozno sredstvo  koje ne šteti okolišu. Umjesto automobila, Colin se počeo koristiti biciklom i pješačiti, ali No Impact Project nudi i drugačija rješenja – emisije ugljičnog dioksida u atmosferu mogu se smanjiti korištenjem javnog prijevoza, zajedničkom vožnjom s kolegama na posao (što štedi i  novac), vožnjom vlakom umjesto autobusima za duža putovanja…


Sljedeći logičan korak je smanjivanje količine otpada koje se proizvodi, jer  većina današnjih materijala može se reciklirati – od papira do plastike –  no Colin je otišao i korak dalje. 


Platnene pelene


U svom stanu u jednom od njujorških nebodera je postavio posudu  za kompostiranje, u kojoj je organski otpad pretvarao u – organsko  gnojivo. Malu »žrtvu« podnijelo i njegovo dvogodišnje dijete – umjesto  jednokratnih sintetičkih pelena, korištene su one »stare«, platnene, koje  je Colin prao bez korištenja kemikalija. 


Očekivano, najveći problem »zelenog života« je odustajanje od električne energije.


– Tijekom eksperimenta, isključili smo električnu struju u našem stanu i pospremili sve uređaje osim laptopa i plinske pećnice. Laptop sam  napajao pomoću jednog solarnog panela koji sam »prošvercao« na krov  kako bih mogao održavati blog, rublje smo prali u kadi, a sušili  vješanjem u kupaonici, ispričao je Colin svoja iskustva.


Njegov ekstremni primjer može se i ublažiti – male, a važne uštede su zamjena  svih žarulja onim štednim, kupovina aparata iz energetskog A razreda  koji najmanje troše, izbjegavanje nepotrebnog korištenja električnih  aparata… Jedna od ključnih stvari jest i prehrana – valja izbjegavati hranu koja se prevozi tisućama kilometara do prodajnog mjesta, što loše  utječe na okoliš zbog potrošnje energije za prijevoz hrane, ali i na zdravlje ljudi.


Sezonsko voće


– Veliki izazov bio je smanjiti naš »karbonski otisak« i poboljšati kvalitetu našeg unosa hrane. To je značilo smanjiti količinu konzumiranog  mesa i povećati količinu sezonskog voća i povrća – sve lokalno uzgojeno, naravno, napisao je Colin Beavan. 


Tako zvuče osnove života bez negativnog utjecaja na okoliš – valja  smanjiti potrošnju električne energije i korištenje fosilnih goriva, razmisliti o hrani koju konzumiramo, poraditi na otpadu koji stvaramo…


A  rezultati takvog života iznenadili su i samog Beavana – u konačnici,  osim što je stvorio više pozitivnih nego negativnih utjecaja na Zemlju,  shvatio da je su i njegova obitelj i on počeli živjeti sretniji, uravnoteženiji i ugodniji život.