Ukras i poslastica

Bundeva je prava kraljica jeseni: Lijepa, slatka i zdrava

Vedrana Simičević

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza

Osim kao ukras za »Halloween«, sorte jednogodišnje biljke iz porodice tikvi imaju mnogobrojne »funkcije«, na koje nas je ovom prilikom podsjetila biovrtlarica Ana Smokrović



Iako je ovih dana u prvom planu kao već tradicionalni dio »folklora« koji se vezuje uz predstojeću »noć vještica«, svoj česti epitet »kraljica jeseni« bundeva je zaslužila primarno zbog atraktivnog izgleda i jednako atraktivnog okusa.



U vrt tikve i tikvice zasađujemo u kasno proljeće (kasni topli travanj ili svibanj), najčešće iz presadnica koje smo u posudice zasijali ranije, negdje u ožujku. Vole svjetlost, toplinu i vodu, bogato tlo te zauzimaju dosta mjesta u vrtu.


Kako su pčele nužne za oprašivanje, dobro je imati u blizini začinsko bilje poput smilja, melise ili lavande koje privlači pčele.




Očekivan vremenski period između sjetve i branja je 90-120 dana, dozrijeva u kasno ljeto ili jesen, može se uskladištiti, navodi Ana.



Jednogodišnja biljka iz porodice tikvi (lat. Cucurbita) već je odavno udomaćena u našim krajevima, a njene različite sorte posljednjih tjedana ukrašavaju i mnogobrojne primorske vrtove. Za ukrašavanje prilikom »Halloweena« koristi se, primjerice, Cucurbita pepo L. Bundeva i srodne sorte »dočekuju« nas dakle u kasno ljeto ili jesen. Većina sorti slatkog je okusa, a plodovi su zahvalne namirnice koje se u kuhinji koriste u juhama, varivima, zapečene, pirjane, u desertima ili džemovima, pojasnila nam je biovrtlarica i kuharica Ana Smokrović.


– Bundeva nam pomaže u regulaciji šećera u krvi, dobra je za želudac, slezenu i gušteraču, odlična je za probavu i olakšava izbacivanje sluzi iz pluća, bronhija i grla. Bundevine sjemenke su bogat izvor željeza i cinka, odlične za prostatu i reproduktivan sustav, tostirane su odlične za posipanje po žitaricama, a zdravo i fino bučino ulje je nezaobilazno u salatama. Neke se vrste tikvi koriste za jelo, poput narančaste hokkaido tikve koja je porijeklom iz Japana, zatim žute muškatne butternut tikve kruškolikog oblika, bijele patišonke ili špageti-bundeve.



Što se sve može kuhati u ovo doba godine Ana Smokrović prezentirati će ove subote na svojoj »Jesenskoj radionici kuhanja« u Demetrinom zelenom kutku u Rijeci. Što se pak bundeve tiče, ovo je njezin prijedlog:


Sastojci:Šalica butternut bundeve 2 mrkve1 batatPreljev:1/2 šalice zobeno vrhnjaMaslinovo uljeTamariOriganoKurkuma Postupak:Bundevu, mrkvu i batat narezati na kockice i staviti u vatrostalnu posudu. Umiješati ½ šalice zobenog vrhnja, zericu maslinovog ulja i tamarija te origana i kurkume. Promiješati sve u posudi, poklopiti i staviti u prethodno zagrijanu pećnicu na 250 stupnjeva, na cca 30-40 min


Stara sorta koja se tradicionalno kod nas uzgaja je tzv. turkinja. Osim kao hranu za ljude, neke se vrste uzgajaju kao zimska hrana za životinje, a neke se bundeve uzgajaju isključivo za ukrašavanje, pa se nakon berbe i suše da bi što duže trajale, poput šef tikve, navela nam je Ana najznačajnije karakteristike različitih sorti »kraljice jeseni«.