Rentijerstvo

Usluge u domaćinstvu? Mnogi vlasnici apartmana nemaju prebivalište u tom gradu

Hina



Godinama se govori o tome da bi sustav privatnog iznajmljivanja, u poreznom smislu, trebalo razdvojiti od rentijerstva, a podaci koje je ekskluzivno dobio Jutarnji list mogli bi biti prvi konkretan materija koji govori tome u prilog, piše taj dnevnik u broju od utorka.


Jutarnji je iz sustava eVisitora dobio statistiku o udjelu broja kreveta koji nisu u vlasništvu osoba s prebivalištem na području sedam gradova to su, dakle, podaci o udjelu rentijerstva unutar sustava privatnog iznajmljivanja u sedam jedinica lokalne samouprave.


Prema evidencijama eVisitora proizlazi kako je u Šibeniku čak 64 posto »privatnih kreveta« u vlasništvu osoba koje nemaju prebivalište u tom gradu, da je udio nedomicilnih vlasnika »privatnih kreveta« u Dubrovniku 36,2, u Zadru 34, a Splitu 30 posto, ističe dnevnik




Pritom treba napomenuti da je, usprkos postojanju službene turističke statistike, odnosno sustava eVisitor, bilo iznimno teško izdvojiti ove specifične podatke. Oni se razlikuju ovisno o tome prikupljaju li se s lokalne ili nacionalne razine, a izvor Jutarnjeg lista sugerira kako je upitna njihova krajnja preciznost, što dovodi u pitanje i svrhu ovako organiziranog eVisitora.


Naime, iznajmljivači sami u sustav unose vlastite kontakt podatke pa je moguće daje taj unos ponekad neuredan ili netočan, a primijećeno je da su neki od njih umjesto grada u kojemu imaju prebivalište krivo unijeli informaciju o naselju, što sustav ne prepoznaje, iako to naselje možda administrativno pripada gradu.


Kako god bilo, podaci koje je prikupio Jutarnji zasad su jedina dostupna statistika te vrste, a brojke su indikativne jer sugeriraju koliko se nešto što se inicijalno nazivalo »pružanje usluge smještaja u domaćinstvu« dakle, turistički proizvod koji su gostima pružali sami domaćini zbog poreznih olakšica koje ima ovaj sektor pretvorilo u biznis iznajmljivanja kojim se danas bavi svatko s viškom novca, donosi Jutarnji list.