Voditeljica i kolumnistica

Andrea Andrassy: Veseli me što ću iz showa izaći pametnija za nekoliko ukusnih jela

Ana Braškić

Foto Nova TV

Foto Nova TV

Doma radim stvari koje mi idu jako dobro, tako da mi je uvijek gušt skuhati nešto fino i gledati kako drugi uživaju u tome. Ali volim i isprobavati ono što su drugi skuhali



Radijska voditeljica, kolumnistica i voditeljica Andrea Andrassy voli kuhati jer je često gladna, a kuhanje je, kaže, dobro protiv gladi. Sve što zna o kuhanju naučila je od mame i tete i priznaje da su rijetke stvari koje neće pojesti, neovisno o tome otkud dolaze. Andrea je gledateljima Nove TV već pokazala svoj talent transformacije, i oduševila plesom, pjevanjem i imitacijama u »Tvoje lice zvuči poznato«, a je li jednako uspješna u kuhinji saznat ćemo u novim nastavcima Celebrity MasterChefa.


Otkud Andrea Andrassy u kulinarskom showu?


– Vrlo jednostavno – pozvali su me i odazvala sam se. Inače jako volim kuhati, ali kod kuće većinom pripremam nešto uobičajenija jela, kao što su pohano meso i pire krumpir. Čini mi se da će u Masterchefu ipak tražiti nešto egzotičnije, što je izazov. Veselim se što ću naučiti nove stvari, pogotovo u ovako zabavnom društvu.




Sudjelovali ste i to prilično uspješno i u showu »Tvoje lice zvuči poznato«. Što vam je teže, kuhati za zahtjevan žiri ili učiti glazbenu točku?


– Glazbenu točku mi je uvijek bilo lako učiti jer odmalena pamtim riječi svih pjesama već nakon prvog slušanja, što zna biti problem kad u prolazu čujem neki glupi narodnjak jer mi je onda u uhu danima. Pjevanje i ples su mi neizmjerno zabavni, a kuhanje će sigurno biti puno stresnije od toga. Em što ću morati raditi stvari koje nikad prije nisam radila, em što će to kušati vrhunski kuhari i gastro kritičari, em što u »Tvoje lice zvuči« poznato nije bilo ispadanja, ali veseli me sve to, izaći ću iz showa pametnija za nekoliko ukusnih jela.


Prve palačinke s 10


Volite li više kuhati ili vam je draže kušati jela koja je netko drugi skuhao?


– Volim i jedno i drugo. Doma radim stvari koje mi idu jako dobro, tako da mi je uvijek gušt skuhati nešto fino i gledati kako drugi uživaju u tome. Ali volim i isprobavati ono što su drugi skuhali. Važno je da je fino, manje je važno tko je skuhao.


Koje je prvo jelo koje ste samostalno pripremili?


– Ne sjećam se, ali vjerojatno je to bilo tvrdo kuhano jaje ili kajgana ili hrenovke. Sjećam se da sam s 10 godina napravila prve palačinke i bile su jako dobre. Njih i danas s guštom radim, i s još većim guštom jedem.


Koji je najbolji savjet koji ste dobili od žirija Masterchefa?


– »Andrea, igraj na sigurno kad je riječ o kuhanju« i »Andrea, nemoj igrati na sigurno, budi malo hrabrija, eksperimentiraj u kuhinji«. Pa ti budi pametan.


Jeste li imali priliku kušati jela koja su pripremili Andrej Barbieri i Ana Grgić?


– Probala sam mini hamburgere koji se poslužuju u Hotelu Esplanade – to je nešto najljepše što je ikad dotaknulo moje nepce. Mali, sočni, tope se u ustima i jednostavno mole da svi budu pojedeni. Jela sam ih kao luda, iako smo bili na polu-svečanom eventu na kojem su svi bili u lijepim, bijelim haljinama. To je nešto što se jednostavno mora pojesti i svaka čast Ani na tome što je stvorila tako divne hambiće. Od Andreja nisam kušala ništa, ali sam sigurna da ću vrlo uskoro biti počašćena jednom finom jezikovom juhom.


Koga od kandidata smatrate najvećom konkurencijom?


– Nikog ne smatram konkurencijom – ne zato što mislim da kuham bolje od nekoga, nego zato što za mene ovo nije natjecanje. Ja na ovo gledam kao na druženje, dobru zabavu i priliku da od stručnjaka naučim nekoliko korisnih savjeta u kuhinji. Plus, definitivno od Ivane Marić želim naučiti kako se radi burek. Svi mi mimo ovog showa imamo svoje prave karijere i nitko od nas neće na kraju postati profesionalni kuhar, tako da je moje viđenje showa vrlo jednostavno: Opušteno, zabavno i sasvim neozbiljno.


Pita Celulitnjača


Koji od izazova smatrate najtežim – stres test, kutiju iznenađenja ili test kreativnosti?


– Mislim da je stres test definitivno najteži dio priče jer znači da netko odlazi. Kutija iznenađenja i test kreativnosti su mi podjednako dragi jer znam da ću u svakom slučaju naučiti nešto novo, a ni stres test mi ne pada toliko teško – ako ispadnem, vraćam se svojem uobičajenom ritmu, s većim kulinarskim znanjem.


Stojite i iza facebook stranice Foodopis. Je li vam porastao broj klikova otkako ste u Masterchefu? Zašto ste se uopće odlučili na pokretanje te stranice?


– Foodopis je stranica koju sam pokrenula 2014. iz jednostavnom razloga – volim hranu i jako mi ide na živce kad ljudi iz kuhanja rade znanstvenu fantastiku. Pjenice, posteljice i sastojci koje možeš kupiti jedino u Harry Potter svijetu postali su sastavni dio kulinarskog izražavanja, a meni to neizmjerno ide na živce jer znam da 99 posto nas vjerojatno ne zna što je to, a osim toga to nikad ne bi pojeli. Foodopis je stranica na kojoj se priča o normalnoj hrani, onoj u kojoj uživamo svi mi kojima pjenica znači samo ona unutar tople kupke.


Pamtite li koji su vam status ili fotografiju najviše lajkali na Foodopisu?


– Ne pamtim, mislim imam statistiku pa mogu pogledati, ali znam da je recept za Pitu Celulitnjaču imao jako dobar odaziv. Na Foodopisu pišem recepte koje svi razumiju i pokušavam ih učiniti humorističnima, jer su recepti u današnje vrijeme poprilično dosadni. Pita Celulitnjača definitivno nije takav recept.


Pišete kolumnu za portal Index. Mislite li da je nakon iskustva u Masterchefu došlo vrijeme za gastro blog?


– Foodopis je moja varijanta gastro bloga, a upravo Foodopis najesen izlazi i kao kuharica. Foodopis je zapravo trebao biti moja prva knjiga, ali ipak smo odlučili pričekati i prvo izdati Dnevnik gradske cure. Drago mi je da smo čekali jer sad imam neka nova saznanja koja ću dobro ubaciti u knjigu Foodopis.


Često navodite cheesecake kao najdraži desert. Možete li s čitateljima podijeliti recept za taj kolač?


– Ne mogu jer ga uvijek jedem u slastičarni Torte i to. Ali ako netko želi recept za Pitu Celulitnjaču, Foodopis je pravo mjesto za to.