Nastup britanskog dvojca

Groove Armada u porečkom Byblosu predstavila “Red Light”

Karmen Bosnić

Projekt "Red Light" 10. lipnja je premijerno predstavljen u Škotskoj na RockNessu, glazbenoj manifestaciji koja je na glasu kao "najljepši festival na svijetu", a 9. srpnja i na novosadskom Exitu



POREČ Oni koji su se nadali da će u petak u porečkom klubu Byblos imati priliku poslušati hitove Groove Armade, one koji se već koju godinu vrte na radio postajama, taj izlazak neće pamtiti kao najbolji provod u životu.  Naime, britanski glazbeni dvojac, Andy Cato i Tom Findlay u Zelenoj su laguni upalili crveno svjetlo, odnosno predstavili su svoj novi projekt nazvan “Red Light” i  novo-stari koncept nastupa što se sastoji od plesnih EP-ja u kojima će prije svega uživati oni koji bi i danas  partijali po napuštenim industrijskim skladištima.


E, stoga su vjerojatno nakon nastupa nezadovoljnima mogli ostati oni koji Groove Armadu poznaju po ležernim, radiofoničnim pjesmama, ali su zato plesači više-manje došli na svoje. 



Byblos za goste koji se osjećaju kao vrlo važne osobe nudi poseban tretman i veći komfor no što ga imaju drugi posjetitelji. Taj status stiče se unajmljivanjem VIP stola za koji treba izdvojiti najmanje 900 kuna: 150 kuna ide za postavu stola, u što je uključeno i šest bočica raznih bezalkoholnih pića, a potom valja ispuniti još jedan uvjet: naručiti bocu finog alkoholnog pića čija je najniža cijena 750 kuna. Ista ta boca, ako se naruči na šanku s također puno leda, ali bez osobnog konobara, stoji 500 kuna.  VIP gostiju nema pretjerano puno, točnije više ih nema nego što ih ima, a među njima su i oni mlađi,  sportsko odjeveni, ali i gospoda u odijelima kojima iz džepića viri rupčić.




Ni VIP osoba ni “običan”, prosječni gost u Byblosu ne može dobiti čašu obične vode osim uz posebno odobrenje. Ako gost slučajno žeđa i želi baš vodu mora izdvojiti 20 kuna za jednu bočicu, a osoblje može i uputiti zahtjev za odobrenjem čaše vode nadređenom kadru.  Stječe se dojam da takav zahtjev nikad nije uslišen. Razlog tomu je što je puno posjetitelja tražilo čašu vode, pa je u klubu Byblos zauzet odlučan i krut stav. Na zahtjeve za vodom odgovara se redom: Ne, ne, ne, ne.



Tijekom dvosatnog multimedijalnog showa Andy i Tom pokazali su da su od sredine devedesetih kad su se upoznali, prvih singlova, zatim albuma prvijenca “Northern Star” iz 1998., pa sve do prošlogodišnjeg “Black Light” i njegovog naličja “White Light”,  prošli neki svoj razvojni put da bi se u 2011. vratili, ne u lagunu ma koje boje ona bila, već svojim korijenima, i spomenutim skladištima u kojima je Groove Armada i nastala.



Najviše oni da se novi show sastoji od impresivnih audio i vizualnih efekata, koji su osmišljeni na način da se nikada ne ponavljaju pa je svaki nastup doživljaj za sebe. No, čak i da im se da plus iz zalaganja jer su se za vizualna rješenja nadahnuli Kinectom i  kinetičkom energijom Massive Attack je, primjerice, još 2003. na  100th Window Tour bio puno dojmljiviji. Ipak, treba uzeti u obzir i da se radilo o klupskom koncertu.


Skromno provlačeći pokoji ton i po par riječi iz svojih poznatih uradaka kroz nove mikseve, Andy i Tom mahom mlađu publiku i podosta stranih turista u dobrano popunjenom klubu, učinili su željnima hita, barem jednog jedinog. Kad je za kraj grunuo Superstylin’ činilo se da partyju nema kraja.  No, samo se tako činilo.