Coffee break

Omiljeni jutarnji napitak mogao bi u skoroj budućnosti nestati

P. N.

Photo: Unsplash

Photo: Unsplash

Znanstvenici tvrde da se 60% biljaka od kojih dobivamo kavu, nalazi na rubu izumiranja.



Ukusna šalica kave koju mnogi od nas obavezno moraju popiti ujutro, nalazi se u opasnosti. 


Nova studija otkriva da je 60 posto biljaka izloženo riziku od izumiranja, uključujući i sortu koja proizvodi većinu svjetskih zrna. Istraživači Kraljevskih botaničkih vrtova u Kewu otkrili su da je 75 od 124 vrste divlje kave na svijetu pod prijetnjom nestajanja, zbog gubitka šuma, klimatskih promjena i pogoršanja problema gljivičnih bolesti i štetnika. Istraživanja uključuju divlju Arabicu, vrstu iz Etiopije koja je uzgajana kako bi osigurala 60% globalne trgovine kavom u više milijardi funti, javlja britanski Telegraph. 


Nova studija objavljena je ovih dana u časopisu Science Advances i navodi da bi 60% divljih vrsta kave moglo izumrijeti u nadolazećim desetljećima. Neke rjeđe biljke su možda već nestale. Divlje vrste kave sadrže genetska svojstva koja mogu biti korisna za razvoj naših kultiviranih kava (Arabica i Robusta)”, kaže Helen Chadburn, procjenitelj očuvanja vrsta u Kew Royal Botanic Gardenu, prenosi Popular Mechanics. 




Arabica i Robusta samo su dvije od 124 poznate vrste kave. Uglavnom su raspoređene po podsaharskoj Africi, s nekoliko divljih vrsta koje su se proširile u Indiju, Australiju i na neke pacifičke otoke. Od ugroženih vrsta, većina je ugrožena na Madagaskaru, gdje je 43 vrste u opadanju, i Tanzaniji, gdje ih je 12.


Kako bi pomogle rješavanju problema koji se tiče jutarnje šalice kave, zemlje poput Etiopije pokrenule su Yayu Forest Coffee Project, koji potiče poljoprivrednike da uzgajaju kavu u šumama. Neke od ugroženih vrsta također žive u zaštićenim zemljama, pa su se u Etiopiji posvetili povećavanju njihove šanse za preživljavanje – kao i preživljavanje životinja od kojih kava može širiti svoje sjeme, objašnjavaju na portalu Popular Mechanics.