NAMIRNICA KOJA GRIJE

HELJDA: Sinonim za zdravlje, toliko potrebno u najhladnijem dijelu godine

Karolina Krikšić

Foto Istock

Foto Istock

Sve veću popularnost, ova namirnica može zahvaliti činjenici što ne sadrži gluten zbog čega se heljdino brašno sve češće koristi u izradi kruha i ostalih pekarskih proizvoda među osobama osjetljivima na gluten



Zima nam je pred vratima, a više negoli u bilo koje drugo godišnje doba, tada bi nam se na tanjuru trebala naći – heljda.


Budući da daje energiju i zagrijava organizam, logično je da se njezina konzumacija preporučuje u najhladnijim dijelu godinu, pogotovo onima koji dosta vremena provode vani pa svakako razmislite o tome da ove sezone na skijanje umjesto sarme ponesete jela s heljdom. A riječ je o pseudožitarici koju nije problem kombinirati s povrćem, uljem i začinima…, zapravo moguće ju je, između ostaloga, upotrebljavati kao zamjenu za rižu.


Heljda potječe iz Azije, no zbog već spomenutog zagrijavajućeg svojstva danas je popularna u mnogim zemljama poznatim po niskim temperaturama zraka poput Rusije, Poljske, Kanade, SAD-a…





Osim što može poslužiti kao zamjena za rižu, heljda se i kuha kao riža. Naime, njezino kuhanje traje tek 20-ak minuta, no prije kuhanja preporučuje se namakanje (8 do 12 sati) i ispiranje (bit će sluzi u vodi od namakanja) ili pak kratko prženje na »suhoj tavi« te potom kuhanje.


Namakanje se preporuča jer heljda, baš kao i proso, ima puno fitinske kiseline koja kod česte, gotovo svakodnevne prehrane, može uzrokovati pomanjkanje kalcija, željeza i dugih minerala u organizmu.


Što se pak prženja tiče, ono će još više intenzivirati zagrijavajuće svojstvo heljde.



A prije negoli zagrije, heljda iznenadi svojim neobičnim trokutastim oblikom sjemenki. Doduše, mnogi se s ovom namirnicom upoznaju koristeći njezino brašno koje je moguće koristiti samostalno ili kao dodatak drugim brašnima i to i u slanim i u slatkim jelima. Kako god, peciva i palačinke od ili s heljdinim brašnom imaju nježnu strukturu i ukus maslaca, a ne treba zanemariti ni njihovu nutritivnu vrijednost.


Bez glutena


Naime, ova žitarica jača organizam, pomlađuje krvne žile, otklanja umor, povećava cirkulaciju u rukama i nogama… Uz to, pozitivno utječe na pamćenje i koncentraciju, snižava tlak…


Sve veću popularnost, ova namirnica može zahvaliti činjenici što ne sadrži gluten zbog čega se heljdino brašno sve češće koristi u izradi kruha i ostalih pekarskih proizvoda među osobama osjetljivima na gluten.


Osim kvalitetnim ugljikohidratima, heljda je bogata i visokokvalitetnim i lako probavljivim proteinima zbog čega se preporuča osobama koje ne jedu meso budući da sadrži više i kvalitetnije proteine od kukuruza, prosa, riže ili pšenice. Tome treba pridodati i činjenicu da je ova biljka bogata i vitaminima B1 i B2 koji su neophodni za pravilan metabolizam ugljikohidrata u organizmu, ali i za rad živčanih i kardiovaskularnih stanica. Kako bi vitamin B1 bio što iskoristiviji, potreban je magnezij, a i on se nalazi u sastavu heljde, baš kao i fosfor, željezo, cink, bakar i mangan.


Vrijedni su to podaci za sve one koji se nastoje zdravo hraniti, baš kao i onaj da je idealna kultura za organski ili ekološki uzgoj budući da zbog njene prirodne otpornosti uzgajivači ne moraju koristiti pesticide.


Hrana za mozak


Imajući sve to u vidu ne čudi da ova namirnica ima važnu ulogu i u oporavku nakon kemoterapije, baš kao i u prevenciji razvoja raka. Dodamo li tome već spomenuti blagotvorni učinak kod problema povišenog tlaka, prevencije dijabetesa, krvožilnih te probavnih problema, baš kao i činjenicu da pripravci od heljde poboljšavaju memoriju, ali i pomažu kod reumatizma i glaukoma, da čaj od heljdina cvijeta ima ljekovito djelovanje na dišne organe i pluća (kašalj, sluz, katar), a mješavina listova i cvjetova heljde liječi aterosklerozu krvnih žila, dok se čaj od sjemena preporučuje za smirenje i kod nesanice, nema sumnje da ove zime (ukoliko već niste) svakako trebate nabaviti heljdu.


Foto Istock


Foto Istock



Heljdina kaša


Nerijetko su oni najjednostavniji recepti i najbolji. Stoga ne propustite heljdu isprobati u – jutarnjoj kaši. Osim što će vas ugrijati u predstojeće zimske dane, dat će vam potrebnu energiju.


Sastojci (za 4 osobe): 2 šalice vode, 1 šalica (grubo mljevenog) heljdinog brašna ili same heljde, 1/2 žličice soli, 2 žlice javorovog sirupa, 1 žličica cimeta, 1/2 žličice vanilije u prahu, šaka sjemenki lana, 2 žlice chia sjemenki, žlica maslaca od badema, narezana banana, breskva…, sirovi pistacio


Priprema: Heljdu ili brašno staviti u vodu, dodati sol, cimet, javorov sirup, vaniliju u prahu i pustiti da zakuha, zatim poklopiti i na minimalnoj vatri kuhati najmanje 10 minuta, a zatim provjeravati teksturu – ne bi trebalo biti niti previše gusto niti previše rijetko. Tada treba dodati sojino ili bademovo mlijeko i kuhati otklopljeno.


Po želji, kaši je moguće dodati šaku sjemenki lana, 2 žlice chia sjemenki, svježe ili suho voće, žlicu maslaca od badema ili lješnjaka…


Kaša se otklopljena kuha do poželjne teksture. Ukoliko se koristila heljda, može se kratko izmiksati štapnim mikserom.


Foto Istock


Foto Istock



Slatke palačinke od heljde s pancetom


Ukoliko ste ljubitelj francuske kuhinje, sigurno ćete poželjeti napraviti palačinke od heljde. Naime, upravo su one jedno od najpoznatijih jela u Francuskoj, a osim što ih je moguće napraviti kao i »obične«, samo brašno zamijeniti heljdinim brašnom, donosimo i jednu mesnu varijaciju francuskog specijaliteta.


Sastojci: 1 i 1/4 šalice brašna, 1 šalica heljdinog brašna, 1 i 1/2 žličica sode bikarbone bez aluminija, 1/4 šalica smeđeg brašna, 1 žličica soli, 1/4 šalica masti, 2 jaja, 2 i 1/2 šalice vrhnja ili mješavina jogurta i mlijeka u odnosu 50:50, 3 trake pancete


Priprema: Pancetu popržite, a kad se ohladi, nasjeckajte na kockice. U velikoj zdjeli pomiješajte brašno, heljdino brašno, šećer, sodu bikarbonu i sol. U manjoj zdjeli masti dodajte jaja te mlijeko ili mješavinu mlijeka i vrhnja. Tu smjesu dodajte suhim sastojcima i promiješajte. Na kraju dodajte narezanu pancetu. Tavu za prženje premažite mašću, maslacem ili uljem te palačinke pecite 3 do 4 minute sa svake strane, odnosno dok palačinke ne poprime zlatno smeđu boju. Pečene palačinke do serviranja čuvajte u toploj pećnici, a neposredno prije serviranja prelijte javorovim sirupom.