Predsjednik Europske komisije

Juncker: Ne slažem se s onima koji blokiraju nove članice, želio bih da Hrvatska bude dijelom Schengenskog prostora

Hina

Reuters

Reuters

»Ne sviđaju mi se te umjetne podjele na Istok i Zapad. Mi smo jedna Europska unija i sve zemlje imaju jednako dostojanstvo«, naglasio je Juncker.Na pitanje da li bilateralni sporovi, poput spora između Slovenije i Hrvatske oko odluke arbitražnog suda, prijete jedinstvu Unije, odgovorio je da sigurno »ne pridonose jedinstvu«.



 Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u srijedu je kazao da se ne slaže s onima u Europskoj uniji koji blokiraju nove članice izrazivši želju da Rumunjska, Bugarska i Hrvatska postanu dijelom Schengenskog prostora slobodnog kretanja jer te zemlje bilježe veliki napredak po tom pitanju.


»Ne slažem se s onima koju blokiraju tzv. nove članice, one su već dugo u EU-u. Želio bih da Rumunjska, Bugarska i Hrvatska budu dijelom Schengenskog prostora slobodnog kretanja. To je moguće jer te zemlje bilježe veliki napredak po tom pitanju«, kazao je Juncker u razgovoru za HRT.


Na pitanje o budućnosti Unije i bojazni da bi Hrvatska prema nekim scenarijima mogla ostati po strani, kazao je da nema namjeru stvarati razdaljinu između Hrvatske i njezinih susjeda te ostatka Unije. Moja je ideja, nastavio je, da u produbljivanju integracije 27 članica Unije uvijek djeluje zajedno.»Ne sviđaju mi se te umjetne podjele na Istok i Zapad. Mi smo jedna Europska unija i sve zemlje imaju jednako dostojanstvo«, naglasio je Juncker.Na pitanje da li bilateralni sporovi, poput spora između Slovenije i Hrvatske oko odluke arbitražnog suda, prijete jedinstvu Unije, odgovorio je da sigurno »ne pridonose jedinstvu«.

»Htio bih da dvije zemlje i njihove vlade zajedno postignu dogovor među sobom«, kazao je Juncker.


Juncker navijestio novi kodeks ponašanja za članove EK


 Članovi Europske komisije (EK) će nakon što napuste dužnost u tom izvršnom tijelu morati čekati dvije godine prije nego što prihvate novo zaposlenje, prema novom kodeksu ponašanja koji predlaže predsjednik EK-a o koji bi stupio na snagu 2018., javlja u srijedu Reuters. Kako bi ojačao povjerenje javnosti u europske institucije, Jean-Claude Juncker je predložio strože etičke standarde i veću transparentnost u Komisiji.Novi kodeks će se početi primjenjivati od 1. veljače 2018. i odnosit će se na sve sadašnje članove.

Do ovog poteza je došlo nakon što je njegov prethodnik na čelu EK-a Manuel Barroso izazvao veliko negodovanje javnosti kada je prihvatio posao savjetnika za Brexit u američkoj investicijskoj banci Goldman Sachs, a bivša povjerenica EK-a Neelie Kroes došla je na udar kritika jer nije prijavila dohodak koji bi joj umanjio mirovinu.


Prema novome kodeksu, nakon napuštanja položaja u Komisiji do novog zaposlenja moraju proći dvije godine za članove, a tri za predsjednika EK. Do sada je to razdoblje iznosilo 18 mjeseci.