Predlažu i mjere

Znanstvenici upozoravaju na zaštitu majmuna od koronavirusa: Neke bi vrste mogle izumrijeti

P. N.

FOTOFlickr

FOTOFlickr

Mnogi virusi, bakterije i paraziti, mogu cirkulirati u čovjekolikim majmunima bez da uzrokuju veću štetu, ali neki mogu uzrokovati i bolesti.

BBC prenosi apel znanstvenika koji upozoravaju na zaštitu čovjekolikih majmuna od pandemije koronavirusa. U svijetu danas imamo četiri vrste ovih majmuna, a to su: gorile, čimpanze  i bonobo majmuni u Africi te orangutani na sjeveroistoku Azije. 




Stručnjaci su uputili pismo časopisu “Nature”, a među supotpisnicima je i profesor Serge Wich sa Sveučilišta John Moores u Liverpoolu.


U pismu su predložili i nekoliko mjera koje bi valjalo poduzeti za očuvanje zdravlja majmuna, jer bi infekcija virusom nekim vrstama značila i da su korak bliže potpunom izumiranju. Do sada su ovim životinjama glavne prijetnje za opstanak bile uništavanje prirodnih staništa i lovokradice, a sada se pojavio i virus. 


“Ne znamo još kakav efekt na njih ima virus, a to znači da moramo posegnuti za preventivnim načelima i smanjiti rizik od zaraze. To znači zaustavljanje turizma, što su mnoge države već uvele, smanjenje istraživanja, veliki oprez kod programa reintrodukcije te potencijalno zaustavljanje infrastruktura i projekata u staništima čovjekolikih majmuna zbog kojih bi inače došli u bliski kontakt s ljudima koji im mogu prenijeti virus”, kaže Wich.




Mnogi virusi, bakterije i paraziti, mogu cirkulirati u čovjekolikim majmunima bez da uzrokuju veću štetu, ali neki mogu uzrokovati i bolesti. Prethodna su istraživanja pokazala da čimpanze mogu dobiti prehladu, a virus ebole je usmrtio na tisuće čimpanzi i gorila i Africi. Profesor Wich kaže da je potrebna detaljna procjena sivh projekata u njihovim staništima da bi se procijenili rizici.


“Za vrste s malenim brojem jedinki, poput Tapanuli orangutana, širenje virusa bi ih potencijalno moglo dovesti još bliže izumiranju”, zaključuje profesor. Tapanuli orangutani borave samo na jednom dijelu otoka Sumatra u Indoneziji, a ima ih oko osamsto. Upravo je Wich bio jedan od znanstvenika koji su ovu vrstu 2017. godine, proglasili ugroženom.