"Svjetlost" u svjetskom vrhu

Pet operacija oka Gabrićeve ekipe u izravnom prijenosu

Ljerka Bratonja Martinović

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Četvero liječnika zagrebačke »Svjetlosti« sudjelovali su  u izravnom prijenosu operacija iz pet svjetskih centara oftalmologije prezentiranih na međunarodnom simpoziju u Milanu



ZAGREB Liječnici Specijalne bolnice za oftalmologiju »Svjetlost« sudjelovali su u izravnom prijenosu operacija iz pet svjetskih centara oftalmologije prezentiranih na međunarodnom simpoziju u Milanu. Ravnatelj bolnice, Nikica Gabrić, te liječnice Iva Dekaris, Maja Bohač i Vesna Cerović, pred auditorijem od više tisuća svjetskih stručnjaka oftalmologije, izveli su pet operacija koje su istodobno uživo prikazane i na 11. godišnjem kongresu Hrvatskog društva liječnika za kirurgiju katarakte i refraktivnu kirurgiju (CSCRS) u Zagrebu.


Sve su operacije izvedene u samo 90 minuta, u tri operacijske sale bolnice »Svjetlost«, a na isti način svoje su zahvate live-streemom prezentirali oftalmolozi iz Milana, Kaira, Bukurešta i Istanbula. U »Svjetlosti« su prikazane operacije ugradnje specijalne leće za dioptrije veće od minus 15, ugradnje specijalne leće koja omogućava tri fokusa – za daleko, blizu, i za rad na kompjutoru, ugradnja toričnih leća koje rješavaju problem astigmatizma te komplicirana operacija kojom se ispravljala pogreška nastala pri laserskom skidanju dioptrije u jednoj drugoj očnoj klinici.


– Svjetlost je po treći puta izabrana za sudjelovanje na ovom simpoziju, što je za nas iznimno priznanje. Da bi vas izabrali morate uistinu biti izvrsni, imati tehnologiju, vrhunsku organizaciju… Nastup na ovom događaju brendira i Zagreb kao oftalmološki centar, jer smo jedina klinika s područja bivše Jugoslavije koja je dobila tu mogućnost. Prag je sudjelovao dvaput, Bukurešt i Istanbul jednom, a Zagreb triput. Takvo priznanje ne može se kupiti nikakvim novcem, ističe ravnatelj Gabrić.





– Cijene su kod nas dvaput niže nego u Zapadnoj Europi. Operacija mrene u Engleskoj stoji 1.600 funti, a kod nas 1.000 funti, u Norveškoj 4.000 eura, a kod nas 1.200. I tamo imaju liste čekanja, a temeljem EU-direktive o prekograničnom liječenju osiguranje pacijentima pokrije cijenu operacije u njihovoj zemlji, pa njome mogu platiti put do Hrvatske i provesti tu nekoliko dana, objašnjava Gabrić, koji svoj uspjeh prije svega pripisuje ulaganju u mlade stručnjake.



Takav je način operiranja, kaže, izuzetno zahtjevan, jer se na ekranu, na višestruko uvećanom oku, vidi svaki pokret ruke, i nema poteza koji se može sakriti. »Uz to, kad završite operaciju, međunarodni odbor u Milanu propituje vas o svakom detalju kako biste pokazali u čemu je specifičnost tog zahvata«, iznosi Gabrić.


Operacija zamjene prirodne leće umjetnom, kakva je izvedena u »Svjetlosti«, vrlo je popularna u svijetu, a do sada su se u toj klinici na spomenuti zahvat kojim se skida dioptrija odlučila četiri predsjednika država u okruženju, a ukupno više od 5.000 pacijenata. U »Svjetlosti« više od 30 posto pacijenata su stranci iz Italije, Austrije, Njemačke i drugih europskih država.


U okviru zagrebačkog kongresa, dodjeljene su nagrade Zaklade prof. dr Ljiljana Zergollern Čupak i Krešimir Čupak, koja potiče obrazovanje mladih liječnika i plaća im doktorske studije. U zakladu je izdvojeno 500.000 eura, a iz nje se svake godine plati školarina na doktorat za dva pedijatra i dva oftalmologa, u visini od 15.000 i 20.000 kuna. Nagradu za dostignuća u oftalmologiji ove su godine primili prof. Gabrić i Branimir Cerovski iz KBC-a Zagreb.