Vizija budućnosti

WINDAYS KONFERENCIJA Vozač – robot u SAD-u košta 30.000 dolara

Vladimir Mrvoš

Završena  je Windays18 Business konferencija u Poreču s obiljem zanimljivih tema, ali i odmah započeo tehnički dio konferencije - Windays18 Technology koji će okupiti stručnjake iz područja informacijsko - komunikacijskih tehnologija



Na businnes dijelu Windays18 konferencije Ivan Vidaković i Draško Ivanišević, predstavili su nov Microsoftov ISV partner model, ključ za eru digitalne transformacije.


Njegov fokus je na ponudi rješenja u cloudu uz Microsoftovu podršku. Glavno predavanje održao je Mark van Rijmenam, osnivač distributivne platforme dscvr.it i tvrtke Datafloq. Rijmenam  stručnjak za umjetnu inteligenciju, Blockchain i Big Datu rekao je  kako danas živimo u eksponencijalnim vremenima, naglasivši brzinu kojom se događaju promjene.


Izjavio je kako je Bitcoin osuđen na neuspjeh, jer je spor, skup i centraliziran. Ipak, istaknuo je kako je Bitcoin siguran, jer bi njegovo hakiranje bilo usporedivo s pljačkom milijun banaka.




Rekao je da ih trenutno ima oko 1.600  sličnih valuta. Govoreći o Blockchaingu Rijmenam je naveo primjere nekoliko država. Estonija ga je testirala za potrebe izborima putem interneta, a Dubai je najavio kako će cijeli grad koristiti Blockchain do 2020. godine. Ukrajina istražuje Blockchain kako bi potaknula transparentnost u području zemljišnih knjiga. Kao prednosti korištenja Blockchaina u financijskoj industriji, naveo je povećanu transparentnost, potencijal rasta broja financijskih proizvoda i usluga, instant plaćanja, manju mogućnost pogrešaka, poboljšanje optimizacije kapitala, smanjene rizike zbog brzine transakcije i poboljšano izvršavanje ugovora.


Kvantno računarstvo


Tomislav Tipurić iz Microsofta održao je predavanje o kvantnom računalstvu, terminu koji po njegovom mišljenju još nije popularno kao Blockchain.  George Moore predstavio  je šezdesetih godina Mooreov zakon, odnosno  kako se količina računalne snage koju možete dobiti za neki fiksni iznos novca svake dvije godine udvostručuje. Nešto što je 2010. godine bilo nemoguće, danas je ostvarivo, poput prepoznavanja govora pa iPhone danas ima mogućnost prepoznavanja  hrvatskog jezika.


– Mi danas nemamo kvantno računalo. Kad ga budemo imali, sve što bude bazirano na standardnoj enkripciji pada u vodu – rekao je Tipurić, i naveo konkretni primjer složenog zadatka koje bi po njegovom mišljenju kvantno računalo riješilo u 100 sekundi, a klasično za milijardu godina. Kad budemo imali kvantno računalo, vjerojatno ćemo riješiti sve probleme čovječanstva, rekao je Tipurić, a prema procjenama to bi bilo moguće za desetak godina.


Budućnost edukacije


Marina Dražetić  održala je predavanje o budućnosti edukacije ističući kako obrazovanje mora pratiti nove trendove i transformirati se kako bi bilo uspješno. Navela je i primjer profesora koji je odlučio uvesti video u svoje satove jer ga učenici nisu slušali kad ih je učio gradivu na klasični način. Microsoft priprema različite programe koji pomažu učiteljima da mijenjaju svoje pristupe i učenicima da bolje nauče, a takvi modeli provode se i u Hrvatskoj, gdje je opremljeno već sedam učionica budućnosti.


Jeremy White, izvršni urednik  časopisa i portala Wired, održao je predavanje o umjetnoj inteligenciji u poslovnom svijetu. Ona je, uz Big Data i Machine Learning, jedna od tehnologija koju inovativne tvrtke već koriste kako bi dobile značajnu prednost nad konkurencijom. Danas u nerazvijenom svijetu  više od polovice stanovništva nema pristup internetu, dok se s druge strane u razvijenom svijetu pojavljuju se usluge poput aplikacije koja unaprijed upozorava na napad epilepsije.


White je prikazao  i primjere  korištenja umjetne inteligencije poput prepoznavanja situacije ili  zanimanja osoba na fotografiji i onoga što rade, kreiranja ljetne fotografije na osnovu zimske pod snijegom i slično.


Kamioni bez vozača


– Čak 20 posto troška svakog kamiona je vozač, rekao je White govoreći kako autonomno upravljanje vozilima koje se temelji na umjetnoj inteligenciji danas u SAD-u može se ugraditi i u postojeće kamione za  30.000 dolara.


Prepoznavanje glasa 1995. godine  nije  radilo,  a 2013. je funkcioniralo u oko 30 posto slučajeva. Danas je usporedivo s razinom koju prepoznaje i čovjek, kaže White.


Windays 18 Business završili su  izlaganjem direktorice Microsofta Hrvatska Tatjane Skoko o četvrtoj industrijskoj revoluciji.


– Tehnologija čini čuda, povećava produktivnost manjih organizacija, konkurentnost poduzeća, a javnu upravu čini učinkovitijom i zato je važno vidjeti stvarni utjecaj koji se postiže, rekla je  Skoko  na zatvaranju konferencije Windays18 Business.