Što je prioritet

Strategija ravoja: ICT (i) turizam

Vladimir Mrvoš

Arhiva NL

Arhiva NL

Francuska, iako zemlja "svjetski rekorder" po broju turista i prihoda od njih, nema Ministarstvo turizma, ali zato ima Ministarstvo za visoko obrazovanje, razvoj i inovacije 



Neka od najpoznatijih turističkih mjesta na Azurnoj obali imaju nepisano pravilo da im prihod od turizama u ukupnim prihodima proračuna ne može prelaziti više od 51 posto. Jedno od najvažnijih je pravilo da se »sva jaja ne drže u istoj košari«, odnosno da se ne može toliko riskirati, jer bi u slučaju loše turističke sezone bili u velikim problemima. Drugi je razlog poticanja poljoprivrede (uzgoj voća i povrća) u okolici, kako bi hrana bila svježa, jeftina i dostupna.


Vlastitom proizvodnjom limuna i naranči ne samo da zadovoljavaju potrebe prehrane već se organiziraju turističke atrakcije, pa je tako gradić Menton, poznat po Festivalu limuna za vrijeme »zimske sezone«. Treći razlog je strateško ulaganje u tehnološki razvoj. U »tom turističkom raju« postoji od kraja šezdesetih godina prošlog stoljeća znanstveno-tehnološki park Sophia Antipolis, jedan od najvećih u Europi. Inače Francuska, iako zemlja “svjetski rekorder” po broju turista i prihoda od njih, nema Ministarstvo turizma, ali zato ima Ministarstvo za visoko obrazovanje, razvoj i inovacije.


Prihodi u Hrvatskoj od ICT industrije svakim danom sve su veći, a ICT sektor zapošljava oko 33.000 ljudi i ostvaruje prihod od 32 milijarde kuna. Prihodi od izvoza čine 19 posto i dosegli su 6 milijardi kuna. ICT sektor u RH raste puno brže od ukupnog gospodarstva te bi fokus države upravo i trebao biti na takvim sektorima, jer je rast ukupnog BDP-a na razini od 2-3 posto godišnjeg rasta, a ICT industrija godišnje raste 4 posto.




U prošloj godini stvoreno je 1.300 novi radnih mjesta. U ICT proizvodnji, ostvareni su prihodi od 3,9 milijardi kuna, a broj zaposlenih i tu raste te je izvoz je dosegao više 60 posto ukupnih prihoda u tom specifičnom dijelu ICT sektora. U segmentu softvera i usluga ostvareno je preko 8 milijardi kuna ukupnog prihoda, izvoz raste strelovito, čak 31 posto ukupnog prihoda se ostvaruje na izvoznim tržištima. Izvoz po zaposlenom također raste, što znači da se usluge mogu bolje naplatiti vani nego kod nas. Od 2008. do 2016. godine ICT sektor je generirao 6.000 novih radnih mjesta te 42 milijardi kuna izvoza i stvorio 66 milijardi kuna dodatne vrijednosti za državu.


Mi za razliku od Francuza nemamo Ministarstvo za razvoj i inovacije, ali imamo za turizam.