Istina ili prevara

Psiholog tvrdi da je danas najdepresivniji dan u godini, vjerujete li u “Blue Monday”?

P. N.

Foto Flickr

Foto Flickr

Autoru ovoga pojma namjera nije bila da se na njega gleda kao nešto loše, već kako bi onda siječanj iskoristili za novi početak, ali i odmor s ciljem izbjegavanja ovoga tužnog dana 



Danas je najdepresivniji dan u godini. “Blue Monday”, odnosno “tužni ponedjeljak” opisao je prije 13 godina psiholog Cliff Arnall, kazavši kako je treći ponedjeljak u siječnju većini osoba tužan i depresivan. 


Naime, u ovome razdoblju većinu prođe euforija nove godine i ostalih praznika, a ljeto je s druge strane predaleko. Arnall je čak napravio i formulu po kojoj je došao do baš ovoga ponedjeljka. U formuli [W + (D-d)] x Tq / [M x Na] vremenske prilike predstavlja W, dok je D dugove, d mjesečnu zaradu, T vrijeme nakon Božića, Q vrijeme nakon naših propalih pokušaja da nešto promijenilo u novoj godini, M nizak nivo motivacije, a NA potrebu za poduzimanjem akcije. 


Blue Monday se zbog toga gleda kroz negativnu prizmu, a sam autor ovoga pojma je rekao da mu je žao zbog toga. Naime, njemu namjera nije bila da se na taj pojam gleda kao nešto loše, već kako bi onda siječanj iskoristili za novi početak, ali i odmor s ciljem izbjegavanja ovoga tužnog dana. 




Postoje i oni koji ovaj dan smatraju velikom prevarom, posebice psiholozi i psihijatri. Direktorica Fondacije za mentalno zdravlje iz Londona Isabella Goldi navodi kako je to samo PR pojam čiji je cilj prodati turističke usluge. Ona smatra kako je važno razlikovati osjećaj tuge tijekom jednog dana od stvarne mentalne bolesti, odnosno depresije. Ona kaže da je moguće osjećati se malo lošije nakon što su praznici završili, ali pojam najdepresivnijega dana nije moguć. 


– Ne možete formulom izračunati depresiju, to je jednostavno krivo – tvrdi Isabella Goldi. – Glavni faktori rizika za mentalno oboljenje su neke traume, stres, siromaštvo i slično što nije ograničeno na samo mjesec dana, a kamoli na jedan dan.