Otok zaljubljenih

Santorini, omiljeno odredište romantičara i parova

Karmen Bosnić

U posljednje vrijeme sve se više budućih supružnika odlučuje na Santoriniju izreći sudbonosno »da«. Putničke agencije trude se klijentima ispuniti sve želje, pa ako je potrebno naći će im i kumove



Gastronomija Santorinija bazira se na domaćim namirnicama, ribi i plodovima Egejskog mora. U više od tri stotine restorana možete probati lokalne specijalitete poput kroketa od rajčica, svježeg kozjeg sira, ribljih jela, salata od kapara, fava pirea, a nezaobilazan je slatkiš od sira i meda, takozvana melitinia. Omiljena su i jela od janjetine, pa su i među najskupljima. 


    Za potpuni doživljaj treba probati rakiju od grožđa tsikoudiu, te omiljeno grčko ljetno piće, ledenu kavu. Treba spomenuti i najpoznatije vino sa Santorinija Vinsanto. Budući da je vulkansko tlo plodno, ono daje jako dobro vino. Vinsanto ima tri različite vrste, a najbolje je ono slatko. Godišnje se proizvodi oko 40 tisuća litara, uglavnom za grčko tržište, a Vinsanto se čak upotrebljava i na crkvenim misama. Cijenjena vina su i Assyrtiko i Nykteri, a od jačih pića popularna su rakija uozo te metaxa. 


    Grci poprilično vole kavu čije je ispijanje pravi ritual. Obično piju malo dužu kavu, a u kafiću nikako nemojte naručiti tursku jer su Grci vrlo osjetljivi kad se njihova kava uspoređuje s turskom. 




    Unatoč tome što Santorini teži elitnom turizmu, cijene su prilagođene svačijem džepu, štoviše povoljnije su od onih na hrvatskoj obali. Za uvozno pivo treba izdvojiti jedan euro dok su cijene raznih koktela od dva do četiri eura. Kava je nešto skuplja i stoji dva do tri eura. No, kada je ispijate na nekoj od terasa na Santoriniju s nezaboravnim pogledom na vulkansko otočje, more i zalazak sunca, cijena kave postaje skoro nevažna. 


    Na večeru se u restorane rijetko ide prije 21 sat. Hrana je lagana i ukusna, a najpoznatija su jela caciki, jogurt s bijelim lukom i krastavcima, jemista, pržene rajčice punjene rižom, horijatiki, grčka salata od krastavaca, paprike, rajčica, crvenog luka, maslina i feta sira, meso s ražnja gyros, musaka… Cijene su pristupačne, pa se već za šezdesetak kuna može večerati. No, treba izbjegavati restorane u Thiri, koji zbog pogleda na Calderu naplaćuju večeru i 300 posto skuplje. Treba pripaziti na još jednu stvar: ne na grčkom jeziku znači da, pa se može dogoditi da vam u restoranu posluže upravo ono što ne želite.



    Potrebne dokumente za vjenčanje treba dostaviti mjesec dana ranije, kako bi se mogla organizirati ceremonija koja može biti održana na engleskom, francuskom ili talijanskom jeziku. Po potrebi agencija će surađujući s lokalnim agencijama pronaći i kumove! Ovakvo vjenčanje, za koje treba izdvojiti desetak tisuća kuna, posebno će biti atraktivno onima koji se užasavaju velikih, tradicionalnih svadbi uz humpa-cumpa glazbu, janjetinu i odojak, te »najvažniji dan« u svom životu ne zamišljaju na tradicionalan, stereotipan način.    


Milijun turista godišnje


Ogromna erupcija užarene lave i pepela, koja je u kasnom brončanom dobu zadesila ovo područje, uzrokovala je nestanak jedne od najnaprednijih civilizacija tog doba. Uspoređujući Platonove zapise s arheološkim nalazima na tom području, znanstvenici su pretpostavili da je upravo na tom mjestu bila legendarna Atlantida, koja je nestala prilikom katastrofalne vulkanske erupcije, 1500. godine prije nove ere.     Otok je dug svega tridesetak kilometara, pa ga se može obići u samo jednom danu. Čak i za vrijeme takozvanog kišnog razdoblja, od studenog do ožujka, Santorini je često obasjan suncem. Kiša čak i zimi rijetko pada pa turistička sezona traje skoro cijele godine.     Na Santoriniju se turizam počeo dosta kasno razvijati. Prvi turisti bili su avanturisti, ljudi koji su puno putovali i bili željni novih destinacija, te oni koji su željeli odmoriti daleko od gradske vreve i suvremenog načina života. Godine 1989. Svjetska turistička organizacija proglasila je mjesto Oiu najljepšim gradićem na svijetu.     Upravo s razvojem turizma stanovnici su počeli mijenjati svoj dotadašnji način života jer im se pružila prilika da zarade na nov način. Polako su počeli nestajati neki običaji, kao što je prijevoz na magarcima. Zanimljivo je da Grci smatraju da se u tijelu magaraca nalaze duše umrlih, koji nisu bili dobri, pa tako plaćaju za svoje grijehe noseći teret i ljude cijelog svog magarećeg života uzbrdo i nizbrdo.     Santorini posjeti godišnje oko milijun turista, što je prilično velika brojka za otok čija je površina 75 kilometara kvadratnih, te na kojem živi nešto više od sedam tisuća stanovnika. Među najpoznatijim posjetiteljima bili su: Princ Charles i Camilla, Arnold Schwarzenegger sa svojom obitelji, Kiefer Sutherland, Madonna, Christian de Sica, dok Sting, Jack Nicholson, članovi grupe »Kelly Family« tamo imaju kuće. U glavnom gradu Thiri svoju »kućicu« sagradio je i slavni glazbenik David Bowie. Cijena metra kvadratnog kreće se oko dvije i pol tisuće eura.    


Carstvo seksa na Iosu


Na zapadnoj strani otoka nalaze se mjesta Thira, Firostefani, Imerovigli i Oia. Krovovi, prozori, ograde i drugi građevinski elementi na otoku obojani su u plavo, jer prema drevnom grčkom vjerovanju plava boja štiti od zla.     Jedna od prvih stvari, koju stranac može primijetiti je da na otoku ima puno crkava, ukupno 352. Budući da su se stanovnici tijekom stoljeća uglavnom bavili pomorstvom, a bili su jako praznovjerni, često bi se zavjetovali da će ako se vrate s putovanja sagraditi crkvu. Crkve su gradili i jer su se bojali potresa i vulkanskih erupcija. Sve crkve su plave i bijele boje jer bijela simbolizira slobodu duha, a plava more, ali i nebo.     Otok najbliži Santoriniju je Ios. Dok je Santorini romantičan otok, otok zaljubljenih, Ios je carstvo seksa, droge, alkohola i drugih poroka. Diskoteke nose nazive kao što su Orgasmus, 69, Vergine…, a mladi često na plažama vode ljubav.