PREGACHA

Food blogerica Irena Gavran: Najuspješnija su jela od svega nekoliko sastojaka

Ivana Kocijan

Foto: Irena Gavran

Foto: Irena Gavran

Obožavam sve u sezoni. Najlakši, najukusniji i na kraju krajeva, nejjaeftiniji recepti su spremljeni sa sezonskim voćem i povrćem. Malo toga izbjegavam, stvarno sve volim probati 



Ireni Gavran iz Osijeka kuhanje je hobi i najveća ljubav. Na food blogu Pregacha predstavlja kreativne recepte za brza i jednostavna jela, podjednako slatka i slana jer su joj i jedna i druga jednako draga iako priznaje da je malo više voljna eksperimentirati s kolačima. Kuhanjem je, kaže, vratila onaj dio zaigranosti koji nam život s godinama odnese. Na blogu se sa svojim pratiteljima druži najviše kroz kuhanje, ali i kroz životnu svakodnevnicu i uživa kad njezin hobi uspije i druge razveseliti onako kako veseli nju samu.


Kad ste i zašto odlučili pokrenuti gastro blog Pregacha?


Prije godinu i pol započela je priča s Pregachom. Zamišljala sam to kao riznicu recepata koje će pregledavati nekoliko kolegica s posla i nekoliko prijateljica koje se suočavaju s problemima i poteškoćama u kuhinji, kao što ih i sama proživljavam. Čisto da su nam ideje za ručak ili kakav kolač pri ruci. Ni u snovima nisam mislila da će to prerasti u ovakvo nešto.


Možete li nam otkriti nešto više o vama: što ste po zanimanju, koji su vam hobiji pored kuhanja?


Rođena sam u prekrasnom selu kraj Slavonskog Broda koje se zove Sredanci. Život me odveo u Osijek na studij prava koji mi je poprilično dobro išao sve do jednom. Kad je tu zapelo, zaposlila sam se u firmi u kojoj i dan danas radim i poprilično mi je dobro. Tako da sam sad službeno već 10 godina Osječanka. Hobija sa strane nemam puno, uz posao i sve češće angažmane Pregache, ne stižem. Radije ostavim vrijeme za kavu s prijateljicama i sestrom, vikende kod roditelja na selu i kratka ali slatka putovanja s kumovima.


Suprug, kuma i prijateljice nagovorili su vas na »blogiranje« recepata. Tko vam je od njih najveći kritičar, odnosno glavni degustator?




Suprug Igor je najveća podrška koju možete zamisliti. Stvarno mi je vjetar u leđa u svakom izazovu. Samim time je i glavni degustator. No, kako nije mjerodavan (čovjek sve jede i sve mu je fino, pa i kad nije fino) zadužila sam prijateljicu Martinu i “šogija” Davida da to odrade kako spada. I stvarno mi pomaže njihova iskrenost i volja sve to isprobati.


Koje su vam omiljene namirnice, a koje izbjegavate?


Obožavam sve u sezoni. Najlakši, najukusniji i na kraju krajeva, najjeftiniji recepti su spremljeni sa sezonskim voćem i povrćem. Malo toga izbjegavam, stvarno sve volim probati. Možda bi to bile ribe i morski plodovi, jer mi ih je jako teško uhvatiti svježe u Slavoniji.


Kako biste opisali svoj kulinarski stil?


Hmm… Pa volim tradicionalnu kuhinju Slavonije, pa često spremam domaće delicije. Obožavam i slastice… Tako da stvarno nemam neki stil, već je to miks svega i svačega.


Kažete da su vam podjednako draga slatka i slana jela iako ste malo više voljni eksperimentirati s kolačima. Kako izgledaju ta eksperimentiranja?


Hahaha, nekad odlično, nekad bolje da ne znate. Najbitnije je da se ja stvarno ne bojim probati i nemam problema s neuspjehom (tu opet suprug igra veliku ulogu jer i većinu neuspjeha pojede). Puno puta sve to u mojoj glavi izgleda jako jednostavno i logično, a u praksi ne bude baš tako.


Koje biste jelo izdvojili kao vaš najveći uspjeh, a koje kao najveći promašaj?


Rekla bih da su najuspješnija jela ona od svega nekoliko sastojaka i lako dostupnih namirnica. Danas živimo jako ubrzano, ljudima puno znači pola sata slobodnog vremena više. Najveći promašaj su mi macaronsi. Jednostavno ne znam zašto mi jednom ispadnu odlični, drugi put katastrofa (smijeh).


Što vas najviše veseli kad je kuhanje u pitanju: smišljanje jela, priprema, posluživanje…?


Smišljanje, definitivno. Kod mene to funkcionira tako da uzmem dvije, tri namirnice koje imam i onda guglam, čitam kuharice, spajam recepte kako bih uspjela napraviti nešto bez odlaska u trgovinu.


Koji je najbolji kulinarski savjet koji ste dobili, a koji najbolji kulinarski savjet koji ste dali?


Možda će vam biti smiješno, ali najbolji savjet koji sam dobila je da čitam recept i da se držim recepta kad su neke kompliciranije slastice u pitanju. Meni je to bilo baš teško jer sam jako svojeglava. I mogu vam reći da su mi kolači puno bolji (smijeh). A ono što ja govorim prijateljicama koje ne vole kuhati je da se ne boje pokušati. Bit će tu i zagorenog mesa, rijetkih krema i tvrdih biskvita. Ali kao i u svemu, praksa i osjećaj će pokazati rezultate.


Fotografirate li sami svoja jela?


Da. Svaka fotografija je moja, kao i obrada slike. I mogu vam reći da mi je fotografija svakim danom sve veća ljubav.


Koji je vaš recept najpopularniji, najkomentiraniji?


Tempelopita. Najjednostavniji i najisprobavaniji recept na Pregachi. More slika sam dobila od ljudi koji su je probali, a to nema cijenu.


Uz vašu stranicu piše »moja kuhinja – moja slobodica«. Što vam pruža ta sloboda?


Znate onaj osjećaj kad dođete s posla, umorni i bezvoljni i ništa vam se ne da? E takvih dana je kod mene u jednom trenutku bilo dosta. I onda ušetam u kuhinju i sve to nestane. Kuhanje i fotografiranje je baš vratilo veselje i razigranost u moj život pa sam zato valjda i stavila taj slogan na početak stranice.


Kažete da vam je hobi i najveća ljubav kuhanje onoga što kupite na akciji. Možete li podijeliti s nama koji savjet o tome što i kako kupovati na akciji?


Kao i gotovo svaka obitelj u Slavoniji, trudimo se svim silama ostati ovdje. Svaka kuna nam je bitna, a ja stvarno volim pratiti cijene, akcije i kataloge. Kupujem isključivo s popisa koji radim za tjedan i tome prilagođavam tjedni jelovnik.


Kinder milchschnitte s jagodama



Sastojci za biskvit: 5 jaja, 5 žlica glatkog brašna, 1 žlica vanilin šećera, 2 velike pune žlice kakaa u prahu, 1/2 praška za pecivo, 5 žlica šećera


Sastojci za kremu: 350 ml vrhnja za šlag, 1 šlagfix, 2 velike žlice meda (ja sam koristila cvjetni), 1 vanilin šećer, 300 g narezanih svježih jagoda


Priprema: Bjelanjke istući u snijeg, a žumanjke izmutiti s šećerom. U smjesu žumanjaka i šećera dodati brašno, kakao i prašak i miješati dok se dobije glatka i ujednačena smjesa. Dodati 1/3 snijega od bjelanjka i lagano miješati da se dobije lijepa smjesa, zatim dodati ostatak bjelanjaka i lagano miješati dok smjesa bude jednolična. Izliti na papir za pečenje koji ste stavili na veliki pleh pećnice. Poravnati i peći na 180°C oko 10 minuta (do 15 maksimalno, ali svakako provjerite čačkalicom). Ostaviti da se ohladi pa biskvit prerezati na pola. Vrhnje za šlag sa šlagfixom istući u čvrsti šlag, pa mu dodati vanilin šećer i med. Na kaju lagano umiješati sitno narezane jagode. Kremom premazati jednu polovicu biskvita pa poklopiti drugim i stavit u frižider na par sati. Režite po želji, ali svi ih najradije jedu u obliku onih originalnih…