Summit

POVIJESNI SUSRET Trump i Kim na “otoku na kojem smrt dolazi s leđa”

Hina

Hotel Capella / REUTERS

Hotel Capella / REUTERS

Iza sjajne i luksuzne tropske fasade Sentose krije se krvava povijest



Kada se u utorak prvi put oči u oči nađu američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un i pozadina njihova povijesna sastanka bit će sjajna.


Otok Sentosa, južno od Singapura, obiluje bujnim zelenilom, luksuznim hotelima, prostranim golferskim terenima, blještavim kockarnicama, a ondje je i tematski park studija Universal.


Otok je dom nekima od najbogatijih ljudi svijeta, s marinom u kojoj su usidrene luksuzne jahte i vilama uz plažu vrijednim desetke milijuna dolara.




Odabir otoka veličine 500 hektara za mjesto summita logičan je i iz sigurnosnih razloga. Udaljen samo 500 metara od kopna i sa samo s jednom pristupnom cestom, otok nudi izoliranost i privatnost i istodobno pruža dobru mogućnost sigurnosnog nadzora i izbjegavanja bilo kakve gužve tijekom sastanka.


No ipak, iza sjajne i luksuzne tropske fasade Sentose krije se krvava povijest.


Do 1830. otok je među domaćim malajskim stanovnicima bio poznat pod nazivom »Pulau Belakang Mati.« Različita su tumačenja značenja tog imena na engleskom jeziku, no jedna od najpopularnijih interpretacija glasi – »otok na kojem smrt dolazi s leđa«.


Povjesničari različito interpretiraju razloge takvom nazivu pa neki pretpostavljaju da potječe iz doba kada su obližnjim vodama vladali gusari i drugi krvožedni razbojnici.


No ništa manje tamna nije niti povijest otoka vezana uz Drugi svjetski rat. Ondje su okupacijske japanske snage uspostavile logor za britanske i australske zarobljenike nakon predaje savezničkih snaga 1942. godine.


Potom su otočne plaže bile poprištem masovnih egzekucija velikog broja singapurskih Kineza, ubijanih uz često proizvoljne optužbe za protujapanske aktivnosti.


Godine 1972. singapurska vlada odlučila je okrenuti novu stranicu u povijesti otoka i razvijajući turizam i preimenovala ga u »Sentosa«, što dolazi od malajske riječi koja označava stanje »mira i spokoja«.


Gotovo milijardu dolara javnih i privatnih investicija uloženo je u projekt kojim je otok pretvoren u turističku oazu kakav je danas.


Jedna od njegovih atrakcija je i hotel Capella u kojem će se održati povijesni summit. Projektirao ga je slavni britanski arhitekt Norman Foster.


Hotel je zapravo restaurirano kolonijalno zdanje u kojem su nekada odsjedali pripadnici britanske vojske, danas okruženo njegovanim travnjacima.


Cijena sobe u Capelli kreće od 600 singapurskih dolara (2.800 kuna) pa do najskupljih apartmana koji koštaju 11.000 singapurskih dolara (više od 50.000 kuna).