Koronavirus

Namagarčeni Slovenci ipak dobivaju 300.000 maski: Šef Uefe nazvao prijatelja vlasnika Alibabe

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters



LJUBLJANA Pošiljka od 300.000 zaštitnih maski iz Kine pristigla je u petak u Ljubljanu, a one će najprije biti uskladištene u državnim rezervama a potom podijeljene onim službama koje ih najviše trebaju, rekao je glasnogovornik državnog kriznog stožera.


Na konferenciji za novinare u sjedištu vlade, Jelko Kacin je kazao da je riječ o pošiljki koju je kao donaciju Sloveniji osigurao predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin, zahvaljujući prijateljstvu s osnivačem kineske kompanije Alibaba Jackom Maom.


Zbog zakašnjelih priprema na epidemiju koronavirusa, maske svih tipova i nužna oprema za medicinsko osoblje ovih dana kritično nedostaju, navodi nova vlada.




Ulažu se svi napori da se to riješi do kraja tjedna, a u nekim poslovima uvoza došlo je do problema, pa nije realiziran predviđeni uvoz iz Španjolske i Njemačke, no govori se o pokretanju vlastite proizvodnje maski, te interventnim količinama koje treba osigurati Europska unija.


Ostali bez 3.000.000 maski


Podsjetimo slovenski ministar obrane Matej Tonin izjavio je u četvrtak da se u zapletu oko 3 milijuna maski koje je država naručila, a trebale su stići teretnim vozilom preko Italije, radilo o klasičnoj prijevari.


“Za teretom se je izgubio svaki trag, a policija je ustanovila da se radilo o klasičnoj prijevari”, kazao je Tonin na konferenciji za novinare u Ljubljani.


“Bila nam je obećana isporuka maski i ministar gospodarstva Zdravko Počivalšek je bio u kontaktu s vozačem. Jučer u 14.30 je vozač kazao da je na carini u Sežani, a kasnije da će natočiti gorivo u Postojni, nakon čega smo s njime izgubili kontakt”, kazao je Tonin.


Dodao je da je slovenska policija ustanovila da je riječ o klasičnoj prijevari koje će od sada tretirati kao prioritet.


Maske su bile naručene od poduzeća Global promet, čiji je direktor Emir Begović iz BiH, ali se pokazalo da je bilo riječi o fiktivnom poslu i klasičnoj prijevari te da tog transporta ni maski nikada nije ni bilo, kazao je slovenski ministar obrane.


Zabrana okupljanja i kretanja vani


Na današnjoj konferenciji za novinare govorio je i ministar unutarnjih poslova Aleš Hojs koji je izjavio da državljani sve bolje razumiju situaciju zbog koje od danas vrijedi zabrana okupljanja i kretanja na javnim površinama.


Kazne od 400 eura za prekršitelje, po njegovim riječima, imaju pravo izricati zdravstveni inspektori, a oni koji uredbu budu kršili morat će slušati i naloge policije da se raziđu ako ih se uhvati prilikom nadzora.


Pritom će im se izricati samo opomena ako im to bude prvi put, a kaznu naplaćivati ako se ogluše na naredbe policije.


Cilj mjere kojom se zabranjuje kretanje i okupljanje pojedinaca na javnim površinama jest da se zaštiti zdravlje ljudi i da se država što prije dovede u normalno stanje, odnosno obuzda epidemija, kazao je Hojs.


Pojasnio je da uredba predviđa izuzetke, pa tako na javnim površinama zajedno ali na propisanoj udaljenosti mogu biti članovi iste obitelji, a u automobilu se na putu na posao mogu zajedno voziti kolege koji zajedno rade u istom prostoru, pri čemu u vozilu ne smije biti više od pet osoba.


U skoro svim ostalim slučajevima dopušten je izlazak na takva mjesta samo pojedinačno.


Ni u planine ni u vikendice


Hojs nije isključio da će se ubuduće u pojedinim sredinama, odnosno općinama, ako to bude zahtijevala situacija sa širenjem koronavirusa, uvesti svojevrsne karantene, pri čemu se iz takvih sredina neće moći izaći “ni u planine niti u vikendice”.


Hojs je kazao da će idući tjedan uputiti u parlament zakonski prijedlog da neke ovlasti policije u krizi s koronavirusom dobije vojska, i to prvenstveno u zaštiti granica, budući da se pretpostavlja da bi policija mogla biti jako angažirana na problemima koji se u tijeku epidemije mogu pojaviti u unutrašnjosti zemlje.


Ministrica poljoprivrede kazala je da se ne očekuje nestašica poljoprivrednih proizvoda, ali da je donesena odluka o otkupu mlijeka, mesa i sličnih proizvoda od domaćih proizvođača za robne državne rezerve u vrijednosti od 28 milijuna eura.


U slučaju dužeg trajanja epidemije i transportnih problema na granicama po njenim bi riječima moglo doći do nestašice voća i povrća, što bi se rješavalo uvozom iz Mađarske, a namjerava se izvesti veća količina mlijeka nakon što su mljekari u Italiji prekinuli s otkupom slovenskog mlijeka.


Za kupnju tog mlijeka, kako je pojasnila, velik interes pokazuje Crna Gora.


Kako će Slovenci u domovinu?


Kako je objavila slovenska vlada, ulažu se veliki napori kako bi se u domovinu unatoč prekidu redovnih linija vratili Slovenci koje je epidemija zatekla u različitim krajevima svijeta, no pri tome ima i teškoća.


Budući da je ljubljanska zračna luka zatvorena za promet, a zagrebačka još otvorena, slovensko ministarstvo vanjskih poslova u petak je upozorilo da oni koji će eventualno sletjeti u Zagreb zbog preporuke Slovencima da ne idu u inozemstvo ne mogu računati na to da će netko od rodbine iz Slovenije doći po njih, a prekinut je i međunarodni željeznički i autobusni promet.


U medijima se navodi da su u ministarstvu ogorčeni odlukom veće grupe slovenskih turista koji borave na Kanarskim otocima koji su odbili povratak u Europu poljskim zračnim prijevoznikom, na čemu je radilo ministarstvo.


Ono očekuje da će se slični aranžmani postići i s drugim državama i u okviru suradnje unutar EU-a.