Priroda i društvo

NESVAKIDAŠNJI PRIZOR Divokoza snimljena u moru ispred trajektne luke Stinica

Hrvoje Hodak

foto: screenshot

foto: screenshot

Kako smo doznali od Patrika Krstinića, prof. biol., stručnog suradnika za zaštitu mora u međunarodnoj organizaciji za zaštitu prirode i očuvanje bioraznolikosti - wwf Adria, na video zapisu snimljenom s trajekta „Četiri zvonika“ vidi se divokoza (Rupicapra rupicapra) kako prilično brzo pliva prema obali iz smjera Raba.



Nesvakidašnji prizor zabilježio je kamerom svojeg mobilnog telefona djelatnik Rapske plovidbe d.d. Marijan Perčinić, u utorak 3. srpnja u 6:20 ujutro u moru ispred Stinice.


Kako smo doznali od Patrika Krstinića, prof. biol., stručnog suradnika za zaštitu mora u međunarodnoj organizaciji za zaštitu prirode i očuvanje bioraznolikosti – wwf Adria, na video zapisu snimljenom s trajekta „Četiri zvonika“ vidi se divokoza (Rupicapra rupicapra) kako prilično brzo pliva prema obali iz smjera Raba.


“Iz snimke bi se dalo zaključiti da je životinja doplivala s Raba ili Paga, međutim, divokoze u Hrvatskoj nisu zabilježene na otocima, a najbliže područje gdje žive je Velebit. Zato je ova jedinka najvjerojatnije u more ušla/pala negdje na kopnenom dijelu podvelebitskog kanala te igrom slučaja doplivala u Stinicu. Ovo je zaista rijedak slučaj obzirom da se divokoze zadržavaju na teško pristupačnim planinskim kamenjarima i uglavnom se zimi spuštaju u pretplaninsko područje, pa i do razine mora. Teško je reći što je natjeralo ovu jedinku u more. Divokoze su plahe životinje pa ih prisutnost čovjeka ili nekog velikog grabežljivca (vuka, risa ili medvjeda) može u određenim situacijama natjerati da potraže spas u moru. Iz načina plivanja divokoze koja je snimljena u moru ispred Stinice može se zaključiti da se radi o zdravoj jedinki pa se nadamo da je sretno doplivala do kopna te u konačnici pronašla svoje matično krdo”, kazao nam je Krstinić.