Željka Jurić

Djevojčica u plavom kaputiću gradi muzej sjećanja na rat u Vukovaru

Hina

Foto Marko Mrkonjić / PIXSELL

Foto Marko Mrkonjić / PIXSELL

»Naravno, prvi eksponat u muzeju bit će moj plavi kaputić, koji i danas čuvam, iako sam se svojedobno naljutila na majku kada je s njega oprala vukovarsku prašinu. 'Kuća sjećanja' pričala bi priču o Vukovaru i o stradanjima u Domovinskom ratu. Ta će stradanja biti prikazana u 'sobi pijeteta', a bit će tu i 'soba prijateljstva' u koju bi posjetitelji mogli donijeti neki predmet, poput kape iz Domovinskog rata i slično



Željka Jurić, »djevojčica u plavom kaputiću« čija je snimka iz okupiranog Vukovara 1991. obišla svijet, kupila je kuću u mjestu Berak koju će urediti u spomen na Vukovar, piše u ponedjeljak Večernji list.


Zahvaljujući snimci BBC-a njezino je uplakano lice obišlo cijeli svijet. Željka Jurić bila je šestogodišnja djevojčica koja je u plavom kaputiću, pogleda zamućenog suzama, u apokaliptičnoj sceni koračala porušenim i spaljenim Vukovarom u koloni 19. studenoga 1991. godine. No i 28 godina kasnije ona je jedan od najsnažnijih simbola vukovarske kalvarije, navodi dnevnik.


Danas supruga i majka, 34-godišnja Željka Jurić Mitrović s obitelji živi u mjestu Berak, udaljenom 15 km od Vukovara, u kući u kojoj je tijekom Domovinskog rata bio logor sa 102 zarobljenika, među njima i njezin ujak Mile Ivančić koji je ubijen u toj kući.




Dugo je godina s prozora svojega doma zagledavala porušenu, napuštenu kuću preko puta, s druge strane ceste, sve dok je nije, uz pomoć kredita, odlučila kupiti kako bi jednoga dana u njoj otvorila muzej nazvan »Kuća sjećanja«, prepun memorabilija koje sjećaju na stradanja u Domovinskom ratu.


»Naravno, prvi eksponat u muzeju bit će moj plavi kaputić, koji i danas čuvam, iako sam se svojedobno naljutila na majku kada je s njega oprala vukovarsku prašinu. ‘Kuća sjećanja’ pričala bi priču o Vukovaru i o stradanjima u Domovinskom ratu. Ta će stradanja biti prikazana u ‘sobi pijeteta’, a bit će tu i ‘soba prijateljstva’ u koju bi posjetitelji mogli donijeti neki predmet, poput kape iz Domovinskog rata i slično.


Drugi dio priče odnosit će se na stradanja u selu Berak. Podrum bi svjedočio o užasima ratnih zarobljenika i logora. Na ulasku u kuću bila bi školska klupa i branitelj s rukama na leđima i glavom prema dolje te dva oficira JNA koja ga ispituju«, kazala je za Večernji list Željka koja je detalje razradila s projektantskim uredom iz Vinkovaca.