Finale EURO-a

Ništa od povijesnog hrvatskog rukometnog zlata, Španjolska je prvak Europe

P. N.

STOCKHOLM  U finalu europskog rukometnog prvenstva u Stockholmu hrvatska reprezentacija je izgubila od Španjolske sa 20-22 upisavši treći poraz u finalima europskih prvenstava.

Nažalost, hrvatski rukometaši niti u svom trećem finalu na europskim prvenstvima nisu uspjeli osvojiti zlato, jedinu veliku medalju koja im nedostaje.

Do sada smo dva puta igrali u finalima, 2008. i 2010. ali smo oba puta poraženi. U Norveškoj smo izgubili od Danske, a dvije godine kasnije u Austriji od Francuske. Ovoga puta presudili su nam Španjolci koji su tako postali prvi koji su obranili europsko zlato nakon Šveđana koji jedini imaju tri krune u nizu (1998, 2000, 2002).

Ostaje utjeha kako su “Kauboji” osvojili šestu medalju na europskim prvenstvima, pri čemu treće srebro (2020, 2010, 2008) uz tri bronce (2016, 2012, 1994).

Ostavši bez europska zlata, hrvatska reprezentacija je ostala i bez direktne vize za olimpijske igre u Tokiju pa će morati u kvalifikacije. Od 17. do 19. travnja, igrati se tri olimpijska kvalifikacijska turnira za koje su već određeni domaćini – Francuska, Norveška i Njemačka. Hrvatska je smještena na turnir s Francuskom i Portugalom i još jednom afričkom ekipom.

U finalu smo gledali još jednu dramatičnu utakmica, no nažalost ovoga puta pobjeda je otišla na suparničku stranu.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu, povela je 3-1, pa 8-6 i 9-7. U 19. minuti “kauboji” su imali i tri gola viška (10-7), međutim u posljednjih 10 minuta upali smo u krizu i do kraja poluvremena zabili smo samo jedan pogodak, a primili pet za španjolskih 12-11 na poluvremenu. U prvom poluvremenu hrvatski vratari Marin Šego i Matej Ašanin imali su svega dvije obrane, dok je njihov kolega na suparničkoj strani Gonzalo Perez de Vargas sakupio šest obrana.

U prvih pet minuta nastavka Španjolska je pobjegla na +4 (16-12), međutim, Hrvatska se uspjela vratiti. U 49. minuti je uspjela izjednačiti na 18-18, a šest minuta prije kraja i povesti 19-18. Španjolska je minutu i pol povela 21-20, a kada je Dušebajev zabio za 22-20 25 sekundi prije kraja bilo je gotovo.

Španjolsku su do zlata predvodili Aleix Gomez Abello s pet i Jorge Paqueda s tri gola, dok je Gonzalo Perez de Vargas imao osam obrana. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak s pet i Igor Karačić s četiri gola.

U susretu za broncu Norveška je u subotu pobijedila Sloveniju sa 28-20 osvojivši svoju prvu medalju na europskim prvenstvima.

Iduće europsko prvenstvo igrat će se od 14. do 30. siječnja 2022. u Slovačkoj i Mađarskoj.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 20:22

60. minuta: Kraj utakmice. Španjolska je prvak Europe.

60. minuta (20:22): Dušebajev je zabio za 20:22.

59. minuta (20:21): Karačić je napravio korake minutu prije kraja.

59. minuta (20:21): Španjolci su iskoristili sedmerac i poveli s golom razlike.

59. minuta (20:20):  Brozović je zabio na prazan gol za novo poravnanje dvije minute prije kraja.

54. minuta (19:18): Stepančić je doveo Hrvatsku u vodstvo.

49. minuta (18:18): Marino Marić je zabio za 18:18

46. minuta (16:17): Mamić je zabio za minus jedan.

44. minuta (15:16): Karačić je primakao Hrvatsku na minus jedan.

42. minuta (14:16):  Osamnaest minuta prije kraja Hrvatska je na minus dva. Nemamo riješenja u napadu.

35. minuta (12:15):  Španjolci su naplatili igrača više i postigli čak dva gola na prazan gol.

31. minuta (11:12): Počelo je drugo poluvrijeme u Stockholmu.

30. minuta (11:12): Kraj prvoga poluvremena. Španjolci vode s golom razlike. Hrvatska je ostala 10 minuta bez gola.

25. minuta (10:10): Maqueda je okrunio golom španjolsku seriju 3:0 za poravnanje

19. minuta (10:7): Marić je pogodio za “plus tri”, a španjolska klupa reagirala minutom odmora

15. minuta (8:6): Duvnjak je iskoristio i treći sedmerac za dva gola prednosti.

12. minuta (6:5): Mandić je svojim prvim golom s krila pogodio za novu prednost Hrvatske.

8. minuta (4:3):  Duvnjak je iskoristio sedmerac, svojim drugim golom vratio Hrvatsku u vodstvo

7. minuta (3:3): Prvo poravnanje.

5. minuta (3:1): Stepančić je pogodio za plus dva.

1. minuta (0:0): Počela je utakmica u Stockholmu.