Treća HNL - zapad

VISOKI PORAZI Porečki Usain Bolt uništio Opatijce, Krimejčani dobro prošli kod Jaruna

P. N.

Detalj s utakmice na Kantridi/M. GRACIN

Krk nakon pola sata gubio 3:0, a u nastavku umalo sustigao prednost Dubrave TK

RIJEKA Stadion na Kantridi. Gledatelja: 150. Sudac: Vlatko Jurešić (Zagreb) 6,5. Strijelci: 0:1 Valenta (20′-11m), 1:1 Bogolin (39′-11m), 1:2 Valenta (51′-11), 1:3 Valenta (73′), 1:4 Maružin (87′). Žuti kartoni: Kurilić, Krešić, I. Kovačević (Opatija), Užila (Jadran).

OPATIJA: Lovrić 5,5, J. Rudan 5,5, Kurilić 5,5, Jukičić 5,5, I. Kovačević 5,5, Krešić 6, Flego 6 (od 55′ Šolić 5,5), Pejanović 5,5, Furijan 5,5, Cvetković 5,5 (od 46′ Lazić 5,5), Bogolin 6,5 (od 61′ T. Rudan 5,5).

JADRAN: Pavić 6,5, Leko 6,5, Užila 6, Romić 6,5, Sumić 6,5, Maružin 8, Videkić 6,5, Valenta 7,5, Radman 7 (od 72′ Dujanić –), Vlizilo 6,5 (od 46′ Tomić 6,5), Perković 6,5 (od 63′ Kepčija –).

Nogometaši Jadrana nedavno su na Krimeji pomalo nezasluženo ostali barem bez boda u utakmici punoj preokreta. Mlada, kontraška momčad Jadrana naplatila je svoju dobru igru na Kantridi i odnijela sva tri boda u prvom redu zahvaljujući ekstremno brzom 18-godišnjem napadaču Lorenu Maružinu kojemu se na nakon utakmice naklonio i Jasmin Samardžić, nekada prvotimac Rijeke, Pomorca, Zagreba… poznat upravom po svojoj brzini.

Opatijski početak

Hitronogi Morožin je u 73. minuti projurio kroz prorijeđenu opatijsku obranu, zaobišao je i vratara Lovrića, a onda je loptu na gol liniji uklizavanjem sustigao Krešić samo za Valentu koju je potvrdio pogodak – 1:3. U 87. minuti Morožin je ponovo nanizao u spritnu nekoliko igrača i lako zabio kraj Lovrića za konačnih 1:4. Sudjelovao je kod dva pogotka koja su definitivno rasplinula opatijske snove o preokretu i nastavku niza od tri pobjede.A nije sve tako izgledalo na početku. Opatijci su dobro otvorili utakmicu, odigrali jedno od boljih poluvremena ove sezone. Nizali su šanse Pejanović (4′) i Cvetković (7′, 8′), a onda ih je u 19. minuti stigla kazna za promašaje. Cvetković je gostujuću (polu)kontru zaključio prekrjašem s leđa na Perkoviću, a Valenta iskoristio najstrožu kaznu – 0:1. Gostujući vratar Pavlić tri minute kasnije spriječio je poravnanje ispred Flege, ali ništa nije mogao u 39. minuti kada je Anton Baltazar Bogolin izborio i realizirao klasičnu najstrožu kaznu – 1:1.

Engleski navijači

Sudac Jurešić u 51. minuti i treći put je pokazao na bijelu točku (sva tri puta opravdano), ovoga puta je Jukičić prekršajem zaustavio Sumića, a Valenta još jednom pogodio – 1:2. Opatijska reakcija nije bila loša, dapače Bogolin (54′) i Pejanović (66′) su mogli vrlo brzo stvari vratiti na početak. No, onda je porečki Usain Bolt počeo koristiti obilje prostora i urođenu brzinu kojoj su sigurno zapljeskala i dvojica engleskih navijača na B tribini. Inače, među stotinjak gledatelja našli su se i legendarni HNS-ov tajnik Zorislav Srebrić, koji je utakmicu pratio u društvu Papeta Filipovića, nekadašnjeg trenera u omladinskom pogonu Rijeke. (I. VO.)

DUBRAVA TK – KRK 5:3

Igrališta Graba Klaka. Sudac: Zdravko Fotivec (Špičkovina). Strijelci: 1:0 Marton (9′), 2:0 Mudražija (18′), 3:0 Mudražija (26′), 3:1 Josipović (50′), 4:1 Kahrimanović (52′), 4:2 Kurolt (69′), 4:3 Josipović (69′-11m), 5:3 Hodak (79′). Žuti kartoni: Kahrimanović, Šugić (Dubrava), Golić, Zec (Krk).

DUBRAVA: Šolčić, Čopec, Cindrić, Marton, Gunjača, Mudražija, Šugić, Kahrimanović (od 75′ Adžić), Džaferović, Rebernjak, Kovačević (od 67′ Hodak).

KRK: Berković, Rošić, Kurolt, Čuturilo, Totić, Majačić (od 32′ Mijić), Zec, Golić, Brdar (od 46′ Josipović), Frančišković, Malinić.

Boduli se nisu ni snašli na umjetnoj podlozi igrališta Graba Klaka, a već su gubili 3:0. Povratak je bio mukotrpan, no umalo se isplatio. U 69. minuti Karlo Josipović je iskoristio najstrožu kaznu za 4:3. Nedugo zatim isti je igrač mogao postići i svoj treći, a gostujući četvrti pogodak. Berković je ispucao loptu, Kurolt ubacio, a Josipović volej udarcem poslao loptu  zamalo iznad gola. Nešto kasnije gosti su tražili i najstrožu kaznu na Zecu. Otvoreni pristup na kraju su kaznili domaćini preko Hodaka koji je postavio konačnih 5:3.

REZULTATI 10. KOLAOPATIJA – JADRAN 1:4KURILOVEC – ZAGOREC 0:1ŠPANSKO – PONIKVE 3:1DUGO SELO – ZAGREB 6:1TRNJE – MAKSIMIR ned 11JARUN – ORIJENT 1919 3:0DUBRAVA TK – KRK 5:3NOVIGRAD – VRBOVEC 0:2HAŠK – VINOGRADAR 1:1 Vinogradar 10 8 1 1 28:8 25Krk 10 8 0 2 25:11 24Orijent 1919 10 7 1 2 21:12 22Dubrava TK 10 6 2 2 24:15 20Dugo Selo 10 6 1 3 17:14 19HAŠK 10 5 3 2 19:10 18Vrbovec 10 4 3 3 14:13 15Opatija 10 4 2 4 16:19 14Jadran 10 4 1 5 16:13 13Trnje 9 4 1 4 12:12 13Ponikve 10 4 1 5 14:19 13Jarun 10 4 1 5 10:15 13Zagorec 10 4 0 6 12:16 12Kurilovec 10 2 5 3 11:15 11Maksimir 9 2 3 4 12:12 9Špansko 10 2 2 6 15:24 8Novigrad 10 1 0 9 9:22 3Zagreb (-1) 10 0 1 9 3:28 0

SLJEDEĆE KOLO (20. LISTOPADA): Vinogradar – Opatija, Vrbovec – HAŠK, Krk – Novigrad, Orijent 1919 – Dubrava TK, Maksimir – Jarun, Zagreb – Trnje, Ponikve – Dugo Selo, Zagorec – Špansko, Jadran – Kurilovec.

JARUN – ORIJENT 1919 3:0

ZAGREB – Igralište NK Jarun. Gledatelja: 100. Sudac: Petar Jerbić (Velika Gorica) 6,5. Pomoćnici: Josipović (Križ), Vitez (Zagreb). Strijelci: 1:0 Sudec (3′), 2:0 Puntarić (19′), 3:0 Brčić (34′). Žuti kartoni: Pavičić, Puntarić (Jarun), Weitzer (Orijent).

JARUN: Vojnić 6,5, Šimić 6,5, Pavičić 7, Puntarić 7, Vučemilović-Vranjić 6,5, Martinko 6,5, Džaja 6,5, Sudec 7 (od 25′ Ačkar 6,5), Konjević 7 (od 80′ Zefkić -), Brčić 7,5, Tadić 6,5 (od 71′ Herceg -).

ORIJENT 1919: Popović 6, Mandić 5 (od 46′ Redžepi 6), Hasičić 5,5, Andrić 5,5, Leskur 6, Mohorovičić 5,5, Žeželj 5 (od 46′ Srzentić 5,5), Monjac 5,5 (od 71′ Šarković -), Weitzer 6, Fumić 5,5, Gerc 5,5.

Ljestvica Treće HNL – zapad više je nego jasno sugerirala da Orijent 1919 na gostovanje kod Jaruna stiže kao favorit, a utakmica je, pak, pokazala da taj status ništa ne znači ako ga momčad ne opravda na terenu. Crveni s Krimeje doživjeli su teški poraz, s time da su jako dobro prošli.

Doduše, početak je ponudio nešto drugačiju sliku. U 2. minuti Ivor Weitzer je izveo sjajan potez na rubu kaznenog prostora Jaruna. Fantasista Orijenta fingirao je da ide na udarac, a zatim je podvalio sjajno odmjerenu loptu u prostor za Vedrana Gerca. Međutim, napadač gostiju očigledno nije očekivao takvo filigranski precizno proigravanje i ta je prilika otišla u nepovrat.

Idući napad Jaruna donio je promjenu na semaforu. Nekadašnji junior Dinama Kristijan Brčić probio se po lijevom krilu, uletio u kazneni prostor gostiju i pucao u suprotni kut, a lopta je pogodila njegovog suigrača Darija Sudeca i prevarila gomlana Giuliana Popovića – 1:0.

U nastavku utakmice Brčić je stvarao puno problema desnoj strani obrane Orijenta, i već tada je bilo jasno da bi se taj 31-godišnjak mogao prometnuti u junaka Jaruna. Tako je u 19. minuti izborio korner koji je izveden na drugu stativu, gdje se Matej Puntarić vinuo u zrak i glavom poslao neobranjivu parabolu u suprotni kut – 2:0.

Nakon povećanja vodstva Jarun je prepustio inicijativu suparniku, čekajući priliku za kontru, a u 34. minuti Orijent je skupo platio podizanje obrane do centra. Tada je, naime, sijevnula školska akcija i mat u dva poteza. Goran Konjević gurnuo je sjajnu duboku loptu za Brčića koji je izbjegao zaleđe i sjurio se sam prema golu gostiju. Uslijedili su elegantno zaobilaženje istrčalog Popovića i rutinska egzekucija – 3:0.

Do kraja prvog dijela Jarun je još dva puta iskontrirao suparnika, stvorivši dvije prilike koje je teže promašiti nego zabiti. Međutim, Brčić i Konjević uspjeli su izvesti ovo drugo. Gosti su, pak, opasno zaprijetili u 40. minuti, kada je Weitzer lansirao bombu iz slobodnog udarca s više od trideset metara. Na njihovu žalost, golman Jaruna Damjan Vojnić uspio je skrenuti loptu o korner vršcima prstiju.

U nastavku je Orijent pokušavao doći barem do počasnog gola, ali nikako nije uspijevao nadmudriti domaću obranu, predvođenu kapetanom Ivanom Pavičićem, četiri godine starijim bratom veznjaka Rijeke Domagoja Pavičića. Naravno, Jarun je i dalje neumoljivo slagao opasne kontre. Srećom po Orijent, nedostajao je kvalitetan zadnji pas, a i Popović je u nekoliko navrata pravodobno istrčao do vrha svog šesnaesterca. (D. P.)