SP Rusija

VAR i sreća donijeli pobjedu Francuzima: Urugvajski sudac prvi koji je iskoristio pomoć video tehnologije u donošenju odluke

Reuters

Reuters

U utakmici u kojoj je na Svjetskom prvenstvu u Rusiji prvi put korištena video tehnologija, u kojoj su dosuđena dva kaznena udarca, a kod pobjedničkog pogotka pomogao je i čip ugrađen u loptu, nogometaši Francuske uspjeli su u Kazanju pobijediti Australiju sa 2-1 (0-0) u dvoboju 1. kola skupine C. Bila je to utakmica s dva vrlo različita poluvremena. U prvom se malo toga događalo nakon početnih deset minuta u kojima su Mpappe, Griezmann i Pogba pucali prema australskim vratima, ali je sve njihove pokušaje ukrotio vratar Mathew Ryan. Najopasnija situacija prvog dijela dogodila se pred francuskim vratima u 18. minuti. Nakon ubačaja s lijeve strane, Tolisso je pokušao izbiti loptu ispred australskog stopera Sainsburyja, ali ju je umjesto od svojih vrata uputio prema lijevom donjem kutu. Na njegovu sreću Hugo Lloris je bio spreman i spriječio vodstvo Australaca.I to je bilo sve u prvom poluvremenu u kojem se Australija predstavila kao dobro organizirana obrambena momčad, a opasna po francuska vrata iz prekida. No, u drugom poluvremenu je nakon deset minuta zatišja nastupila prava bura. U razmaku od sedam minuta dosuđena su i realizirana dva kaznena udarca, prvi zahvaljujući VAR-u.U 55. minuti urugvajski sudac Andres Cunha postao je prvi koji je iskoristio pomoć video tehnologije u donošenju odluke. Iako je inicijalno pustio igru da se nastavi, nakon što je Antoine Griezmann pao u kaznenom prostoru nakon starta Joshue Risdona, urugvajski sudac je pri prvom prekidu zaustavio igru i odlučio ponovno pregledati tu situaciju. Nakon što je pogledao situaciju iz svih raspoloživih kutova, presudio je da je australski branič srušio Griezmanna i pokazao je na bijelu točku, a Risdon je pritom zaradio i žuti karton. Griezmann je uzeo loptu i preciznim udarcem u 58. minuti doveo Francusku u vodstvo. Francuzi su u prednosti bili samo četiri minute. Tada je na ubačaj s desne strane u svom kaznenom prostoru nespretno reagirao Samuel Umtiti i u skoku zahvatio loptu rukom. Nakon nekoliko sekundi premišljanja, vjerojatno i konzultacije s VAR ‘centrom’ u Moskvi, Cunha je ponovno dosudio kazneni udarac.Australski kapetan hrvatskog porijekla Mile Jedinak također je bio hladnokrvan i u 62. minuti izjednačio na 1-1. Francuski izbornik Didier Deschamps je u 70. minuti povukao prilično iznenađujuć potez i iz igre izvukao Griezmana i Dembelea, a umjesto njih ubacio Oliviera Girouda i Nabila Fekira. Potez se pokazao dobrim, jer je Giroud u 80. minuti asistirao kod pobjedničkog pogotka Francuza.Na 20-am metara je odigrao dvostruko dodavanje s Paulom Pogbom koji je do tada bio prilično nevidljiv i neučinkovit. Pogba je na rubu kaznenog prostora zahvatio loptu u pokušaju da zaobiđe nadolazećeg australskog braniča Aziza Behicha. No, od Behicheve noge lopta se odbila i u idealnom luku preletjela preko vratara Mathewa Ryana, udarila u gredu te se odbila na travnjak cijelim obujmom iza gol-crte. Tako je Francuska, koju mnogi smatraju jednim od favorita na ovom prvenstvu, prilično sretno došla do sva tri boda na otvaranju, a Australcima ostaje žal za propuštenom prilikom da se domognu velikog boda.U drugoj utakmici 1. kola u ovoj skupini u Saransku će od 18 sati igrati Peru i Danska.