NBA košarka

ODLUČILI SU PRODUŽECI: Lakersi iznenadili Spurse, Zubac odličan

Nakon neuspješnog izleta u Los Angeles Spursi su pali na omjer pobjeda i poraza 45-34 i trenutačno dijele peto mjesto u Zapadnoj konferenciji s Oklahoma City Thunderom, no vrlo blizu su i Minnesota Timberwolvesi i New Orleans Pelicansi sa po 44-34 te Denver Nuggetsi sa 43-35 i LA Clippersi sa 42-36. U borbi za doigravanje je i četvrti Utah Jazz sa 45-33. Od spomenutih sedam momčadi pet će se plasirati u doigravanje. Lakersi su sa 34-44 11. na Zapadu i sigurno neće igrati u doigravanju.

LOS ANGELES – Košarkaši San Antonio Spursa drugim su porazom u dvije večeri zaredom u Los Angelesu u opasnost doveli nastavak svog 20-godišnjeg uzastopnog pojavljivanja u doigravanju NBA lige, nakon tijesnog 110-113 poraza od Clippersa večer ranije, u srijedu su u Staples Centeru izgubili i od Lakersa i to sa 112-122 nakon produžetka, a zapaženu ulogu u domaćem sastavu imao je i 21-godišnji hrvatski centar Ivica Zubac.

Zubac je na parketu proveo 28 minuta, no važnije od toga je da je igrao u završnici četvrte četvrtine i gotovo čitav produžetak, a za to je vrijeme postigao 8 koševa (šut za dva 4-6) uz po 6 skokova i asistencija te 1 blokadu.

Lakersi su mogli ostvariti pobjedu i bez produžetka, ali je Josh Hart promašio polaganje na samom isteku vremena. Ipak, u dodatnih pet minuta domaće je ka pobjedi povukao “rookie” Kyle Kuzma pogodivši tricu, pa polaganje za vodstvo 113-108. Do kraja produžetka Lakersi su “pobjegli” na čak 10 razlike. Kuzma je sa 30 poena ostvario najbolji napadački učinak karijere, dok je Kentavious Caldwell-Pope dodao 21 za pobjednike. Kod Spursa najučinkovitiji su bili LaMarcus Aldridge sa 35 ubačaja i 9 skokova te Dejounte Murray sa 23 pogotka i 10 skokova.

Spusri su posljednji put propustili doigravanje u sezoni 1996/97. Nakon toga su na “draftu” izabrali Tima Duncana s kojim su osvojili pet naslova prvaka (1999, 2003, 2005, 2007, 2014) i još jednom igrali finale (2013). Duncan se umirovio na kraju sezone 2015/16., niz pojavljivanja u doigravanju nastavljen je i u prvoj sezoni bez njega, no u drugoj je u velikoj opasnosti da se prekine.

Orlando Magic ostvario je drugu pobjedu u dvije večeri svladavši na svom terenu Dallas Maverickse sa 105-100, a Mario Hezonja je odigrao vrlo svestranu utakmicu. Mladi je 23-godišnji Dubrovčanin za 34 minute provedene na terenu postigao 12 koševa (šut za dva 4-8, trica 1-6, slobodna bacanja 1-2) uz 8 skokova, 4 asistencije, 2 osvojene lopte i 3 blokade. Hezonja je pogodio i dvicu za vodstvo Orlanda 99-96 minutu i pol prije kraja nakon koje gosti iz Dallasa više nisu uspjeli preokrenuti rezultat. Najefikasniji u sastavu Magica bio je Aaron Gordon sa 20 poena, dok je Jalen Jones sa 16 ubačaja predvodio Mavse koji su igrali bez Dirka Nowitzkog, Harrisona Barnesa i Wesleya Matthewsa.

I Orlando (24-54) i Dallas (24-55) odavno su izgubili izglede za doigravanje.

Dario Šarić propustio je treću utakmicu zaredom, no njegovi Philadelphia 76-ersi produžili su pobjednički niz na 12 uspjeha zaredom 115-108 pobjedom na gostovanju kod Detroit Pistonsa. Osim Šarića, koji ima problema s laktom, kod Sixersa nije bilo niti Joela Embiida zbog ozljede oka, no u Detroitu su se istaknuli JJ Redick sa 25 i Marco Belinelli sa 19 pogodaka. Kod Pistonsa, kojima je prekinut niz od pet pobjeda zaredom i koji su tako i teoretski ostali bez izgleda za doigravanje, najbolji su bili Anthony Tolliver sa 25 ubačaja i Andre Drummond sa 13 koševa i 15 skokova.

Sixersi su se ovom pobjedom izjednačili s Cleveland Cavaliersima na trećem mjestu Istoka, obje momčadi imaju omjer 48-30 te će najvjerojatnije njihov međusobni obračun u petak u Philadelphiji odlučivati koja će momčad u doigravanje s treće, a koja s četvrte pozicije. Pistonsi su pali na 37-41 i više ne mogu dostići Milwaukee Buckse koji su sa 42-36 na osmom mjestu Istoka.

Toronto Raptorsi praktički su osigurali status prvih nositelja Istoka u doigravanju 96-78 domaćom pobjedom protiv svojih jedinih konkurenata za tu poziciju Boston Celticsa. U utakmici u kojoj su dominirale obrane Raptorse su do pobjede vodili DeMar DeRozan sa 16 te Serge Ibaka i Fred Van Vliet sa po 15 ubačaja, dok su kod Celticsa, koje je “izdao” šut za tricu najučinkovitiji bili igrači s klupe Marcus Morris sa 21 i Greg Monroe sa 17 poena. Gosti iz Bostona, koji su igrali bez Kyriea Irvinga i Marcusa Smarta, pogodili su samo tri trice iz 22 pokušaja.

Vodeći Toronto je sada na omjeru 56-22, dok je drugi Boston sa 53-25. Kako do kraja ligaškog dijela sezone oba sastava trebaju odigrati još samo po četiri susreta samo se još teoretski može dogoditi da one zamijene pozicije.