Brickzine

Novi broj magazina o kulturi za djecu: Nimalo dosadno o dosadi

Kim Cuculić

Foto: Silvano Ježina

Foto: Silvano Ježina

Medijsko-stvaralački projekt Dječje kuće u novom broju progovara o dosadi, a kako kaže glavni urednik Kristian Benić, unatoč svim tehnološkim izumima dosada nas i dalje prati u životu, čemu su oni u časopisu pokušali doskočiti tako da pokažu i njene pozitivne strane



RIJEKA Drugi broj tiskanog izdanja magazina o stvaranju kulture za djecu Brickzine predstavljen je u RiHubu. Riječ je o medijsko-stvaralačkom projektu Dječje kuće, kojim organizacijski i produkcijski kao izdavač upravlja Gradska knjižnica Rijeka, suizdavač je RIJEKA 2020, a partneri na razvoju Dječje kuće su Art-kino, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, Muzej moderne i suvremene umjetnosti i Vijeće mladih »Benčić«. Kako je kazao glavni urednik Kristian Benić, izradi Brickzinea prethodi kompleksan proces iza kojega stoji čitava »vojska« ljudi – dizajneri, ilustratori, lektori…


– Riječ je o dizajnerski originalno napravljenom časopisu, koji je rađen tako da traje, da se čuva na polici i uzme po potrebi. Drugi broj u znaku je teme dosade, kojoj prilazimo s raznih aspekata. Tema broja je dosada, jer se s njom susrećemo svakodnevno. Unatoč svim tehnološkim izumima ona nas i dalje prati, a mi smo pokušali pokazati pozitivne strane dosade. Između ostalog, navodimo deset najboljih stvari nastalih iz dosade. Jedan od primjera je Steve Jobs, koji tijekom ljeta nije znao što će sa sobom pa je u obiteljskoj radionici počeo čeprkati po stvarima i tako smislio neki uređaj. Ti periodi dosade na neki način predstavljaju povratak miru u kontekstu kaosa svakidašnjeg života – osvrnuo se Benić.


Za grafiku, oblikovanje i prijelom časopisa zaslužni su Dragan Kordić i Nina Delanović, dok je autorica naslovnice Anja Sušanj. Drugi broj Brickzinea zapravo ima dvije naslovnice, odnosno može se čitati i s početka i s kraja. Ovim zanimljivim »twistom« također se doskočilo dosadi i izbjeglo zapadanje u monotoniju prilikom uobičajenog čitanja časopisa.




Jedan od partnera u projektu je Vijeće mladih »Benčić«, o čemu je više kazala Ivana Golob Mihić. Iz te suradnje nastao je tekst o dosadi Anje Kožul, dok je kolumna Lorene Kalić nastala uz mentorstvo novinara i urednika Davora Mandića iz Novog lista. Jelena Milić, voditeljica programskog pravca Dječja kuća (Ciglena kuća/Brickhouse) u sklopu Rijeke EPK-a 2020. izdvojila je prilog »Ruksak avanture«, kojim uredništvo Brickzinea nudi prijedloge za stripove, videoigre i knjige. Novi broj nudi i niz priloga koji potiču dječju kreativnost, a može se nešto doznati i o arheologiji na asfaltu, 3D printanju, stvaranju novina, kompostiranju…


Predstavljanju Brickzinea prisustvovali su učenici OŠ »Nikola Tesla«, a moderator razgovora bio je Zoran Krušvar. Brickzine se može pratiti i putem web-portala, Facebooka i Instagrama, a podržavaju ga Grad Rijeka i Ministarstvo kulture. Treći broj najavljen je za proljeće.