Svemirski vijenac

Nova slika NASA-inog teleskopa Hubble – izgleda kao božićni vijenac

P. N.

Photo: Pixabay

Photo: Pixabay



Svečana slika NASA-inog Hubble svemirskog teleskopa uvelike podsjeća na blagdanski vijenac od sjajnih svjetala. Na službenoj stranici NASA-e, u opisu slike stoji da je to južna hemisfera zvijezde Puppis, u vijencu zvjezdane prašine.


U središtu slike su vidljiva svijetla zvijezda južne hemisfere Puppis, koja su svijena u tanku čahuru od reflektirajuće prašine osvijetljene blještavom zvijezdom. Super zvijezda je deset puta masivnija od Sunca i 200 puta veća od njega. To je jedan od najsvjetlijih u klasi takozvanih varijabilnih zvijezda Cepheid.


Njegova prosječna unutarnja svjetlina je 15.000 puta veća od Sunčeve svjetlosti.




NASA, snimljeno Hubble teleskopom


NASA, snimljeno Hubble teleskopom



Maglica treperi u svjetlosti dok se svjetlosni impulsi Cepheida šire prema van. Hubble je snimio niz fotografija svjetlosnih bljeskova koji kruže po maglici u fenomenu poznatom kao “svjetlosni odjek”. Iako svjetlost putuje kroz prostor dovoljno brzo da zahvati jaz između Zemlje i Mjeseca u malo više od sekunde, maglica je toliko velika da reflektirana svjetlost zapravo može biti fotografirana prelazeći maglicu.


Astronomi mogu izmjeriti svjetlosne odjeke i odrediti udaljenost promatrajući upravo fluktuaciju svjetlosti u Puppisu, uz bilježenje slabijih refleksija svijetlosti koji se kreću po izmaglici. Udaljenost do RS-a Puppis smanjena je na 6.500 svjetlosnih godina, navodi Scitehdaily.