UN šalje stotine stručnjaka

Nova faza borbe protiv ebole je medicinski istraživački rad

Hina

Zdravstvene ekipe otputovat će u sve regije Gvineje, Sijere Leonea i Liberije kako bi identificirale svaku osobu koje je netko s virusom ebole mogao kontaktirati. Istodobno će se poduzimati napori za minimiziranje širenja zaraze, što uključuje liječenje svih oboljelih o specijaliziranim centrima i siguran ukop svih žrtava



Zdravstvene ekipe otputovat će u sve regije Gvineje, Sijere Leonea i Liberije kako bi identificirale svaku osobu koje je netko s virusom ebole mogao kontaktirati. Istodobno će se poduzimati napori za minimiziranje širenja zaraze, što uključuje liječenje svih oboljelih o specijaliziranim centrima i siguran ukop svih žrtava.


“Lovite virus. On živi u zaraženoj osobi pa vi idete u potjeru za svakim pojedinim slučajem, izolirajte ga, a potom i sve ljude koji su bili u kontaktu sa zaraženom osobom”, rekla je Chan tijekom posjeta zapadnoj Africi, gdje je u pratnji glavnog tajnika UN Bana Ki-moona.


“Nemate ebolu pod kontrolom sve dok ne znate gdje su svi lanci prijenosa bolest i dok novi slučajevi ne dolaze s već postojećih popisa kontakata. Uvijek se govori o mnedicinskom istraživačkom radu, a to će sad biti slučaj s ebolom”, rekao je voditelj odjela WHO-a za ebolu Bruce Aylward.




U najgoroj epidemiji ebole u povijesti, od te je bolesti dosad umrlo 7518 ljudi od ukupno 19.340 potvrđenih slučajeva zaraze.


Ovih dana navršava se točno godina dana od prve smrti uzrokovane ebolom. Dvogodišnji dječačić Emile Ouamouno 28. prosinca 2013. umro je u zabačenom selu Meliandouu u Južnoj Gvineji nakon što je dobio visoku vrućicu, glavobolju i proljev. Njegova trogodišnja sestra, majka i baka umrle su nekoliko dana poslije njega, no ti prvi smrtni slučajevi ostali su nezabilježeni pa su zdravstveni djelatnici u Gvineji tek u ožujku počeli shvaćati da se događa nešto zabrinjavajuće.


U kolovozu je WHO proglasio epidemiju “zdravstvenom prijetnjom međunarodnih razmjera”.


Peter Piot, ravnatelj londonske Škole za higijenu i tropsku medicinu, koji je bio dio tima koji je 1976. u DR Kongu (tadašnji Zair) otkrio dotad nepoznatu bolest ebolu, rekao je da postoji napredak u nastojanjima da se širenje virusa zaustavi, ali da će za razvoj cjepiva trebati vremena.


“To će biti epidemija s vrlo dugim i nemirnim repom… moramo biti spremni na dugu i ustrajnu borbu, vjerojatno do kraja 2015.”, rekao je Piot za BBC u srijedu, dodavši da je razvoj cjepiva od presudne važnosti “kako bismo u slučaju nove epidemije, ili ako se ova epidemija dugo održi, imali spremno cjepivo”.