Nepravilni oblik

3-D struktura Mliječne staze: Neodoljivo podsjeća na omiljenu nam grickalicu

P. N.

FOTO/YouTube Screenshot

FOTO/YouTube Screenshot

Da bi izvršili mjerenja galaksije, znanstvenici su morali procijeniti koliko su zvijezde udaljene od Zemlje, što je obično stvar nagađanja.



Naša galaksija prema novoj 3-D mapi koja prikazuje njezinu strukturu, izgleda poput zakrivljenog čipsa od krumpira, penosi Science News.


Njezin je disk do sada opisivan kao ravan, ali prethodna su opažanja otkrila da je galaksija na svojim rubovima zaobljena. Najnovija studija pokazuje da je još neobičnijeg oblika nego su znanstvenici do sada shvaćali. 


Astronomkinja Dorotea Skowron (Opservatorij varšavskog Sveučilišta), kaže da bi se, uzmemo li primjerice svemirski brod i iz Svemira pogledamo našu galaksiju, golim okom moglo primijetiti kakvog je oblika. 


Cepheidi i njihove varijacije




Da bi izvršili mjerenja galaksije, znanstvenici su morali procijeniti koliko su zvijezde udaljene od Zemlje, što je obično stvar nagađanja. Ovaj put su znanstvenici napravili kartu s mjerenjima zvijezda zvanih Cepheidi. Za razliku od većine zvijezda, one vremenom variraju u svjetlini i razlikuju se na određen način. Znanstvenici mogu upotrijebiti tu svjetlinu da odrede preciznu udaljenost do svake zvijezde.


Skowron i njezine kolege, napravili su nova opažanja Cepheida kao dijela eksperimenta OGLE. Tim je mjerenja kombinirao s ranije proučenim Cepheidima što je rezultiralo s ukupno 2,431 zvjezdicom. 



Tim je koristio varijacije svjetline Cepheida za procjenu starosti zvijezda. Zaključuje se da su mlađi Cepheidi usklađeni sa spiralnim krakovima Mliječne Staze, dok su starije zvijezde bile više raspršene. Takva raspodjela je rezultat njihovog kretanja tijekom vremena kada se galaksija rotira – prema računalnoj simulaciji.


Znanstvenici su mogli otprilike reproducirati stvarne distribucije zvijezda, simulirajući zvijezde koje se formiraju i vremenom se šire. To im je pomoglo da shvate kako je galaksija dobila trenutne krivulje, zaključuju na portalu Science News.