Hrvatska prati tredove

Zabava na zahtjev: Glazbe, filmova i serija koliko želimo

Dubravko Grakalić / Glas Istre

Hrvatskim korisnicima legalno su dostupna tri svjetska glazbena servisa. »Hrvatski Netflix«, Pickbox, nudi 3000 sati serija i filmova s titlovima. Uskoro dolazi i najveći glazbeni servis, Spotify, potvrđuju u ZAMP-u



Ova će godina i u nas ostati zapamćena po sve brojnijim i utjecajnijim streaming servisima za glazbu i video, poslije kojih su mnogi ljubitelji glazbe, filmova i TV serija promijenili način na koji uživaju u omiljenim sadržajima. Pojednostavljeno rečeno, glazba se sve manje sluša na uobičajenim radijskim postajama, sve se manje kupuju CD-ovi, dok za najnovije TV serije i filmove više ne treba čekati termin emitiranja na određenom TV programu ili odlaziti u kino. S jednostavnim i jeftinim uređajima i uz legalne pretplate povoljnije od one za državnu dalekovidnicu, kućna konzumacija digitalne zabave postat će uobičajenija od gledanja TV dnevnika. Na globalnom tržištu, novi su streaming servisi skoro svakodnevna pojava, dok brojni postojeći servisi, poput YouTubea, »monetiziraju« svoju vrijednost posebnom ponudom glazbe i videa za novac, koji se u spomenutom slučaju naziva YouTube Music Key.


Deezer, Google Play Music i Rdio


Hrvatski potrošači u sve su boljem položaju i imaju sve više izbora između različitih servisa za glazbu, dok su video i TV streaming servisi s legalnim komercijalnim sadržajima trenutačno ograničeni na dva ponuditelja. Po cijeni upola manjoj od jednog svježe izdanog CD-a, može se mjesec dana slušati izbor između desetaka milijuna pjesama i kompozicija, svih žanrova, izvođača i podrijetla.


Najkvalitetniji stream, za audofile, nudi servis Qubuz, ali on još nije dostupan u Hrvatskoj. Ni novi servis YouTubea, najavljen prije nekoliko dana, neće tako brzo do hrvatskih korisnika. Najveći svjetski streaming servis za glazbu, Spotify, još nije dostupan za slušanje u Hrvatskoj. Prema najavama, to bi se trebalo promijeniti u nekoliko sljedećih godina, pa bi Spotify, nakon Google Play Musica, Rdia i Deezera, mogao krenuti u pohod na žedne uši hrvatskih slušatelja. U nas se ne može legalno koristiti ni popularni Appleov servis iTunes. Danas iTunes ima razgranatiju ponudu, ali ne za Hrvatsku, koja je, prema recentnim izjavama s tog servisa, nezanimljivo tržište.   – Nama u ZAMP-u nije jasno zašto Apple bez velikih objašnjenja izbjegava hrvatsko tržište. Mi nismo ni manji, ni veći pirati nego drugi. Što se tiče Spotifyja, postoje neki dogovori i pregovori i vijesti u vezi toga bit će dobre, kaže Milan Majerović Stilinović.





   – Trenutačno, glazbeni streaming servisi koji se mogu uz plaćanje koristiti kod nas su Deezer, Google Play Music i Rdio, objašnjava glasnogovornik ZAMP-a Milan Majerović Stilinović, te naglašava kako se sa svakim servisom potpisao poseban ugovor koji jamči autorska prava svim glazbenicima i izdavačkim kućama.


   Posljednji je stigao Google Play Music, koji nudi više od dvadeset milijuna pjesama za cijenu od 7,99 američkih dolara mjesečno, koja će od siječnja porasti na uobičajenih 9,99 dolara, a može ga se koristiti na svim vrstama uređaja. Google Play Music vrlo je jednostavan za upotrebu s android smartphonima, te je pojednostavljeno povezivanje s kućnim bežičnim mrežama. Francuski Deezer, koji se u nas može kupiti preko Hrvatskog telekoma, ali i samostalno uz plaćanje 6,99 eura mjesečno preko PayPala, nudi još više glazbe – čak 35 milijuna pjesama i kompozicija – te ga se može koristiti na tri uređaja, uz skidanje muzike na smartphone i tablet računalo, ali ne i na PC. Rdio nudi mogućnost slušanja glazbe samo preko PC ili Mac računala za svega 3,5 eura mjesečno, dok je »mobilna pretplata« dvostruko skuplja. Rdio nudi i obiteljsku pretplatu, te, kao i drugi servisi, jednomjesečni besplatni probni period.


   Vrlo je slična ponuda, s milijunima pjesama u ponudi, i streaming servisa Groveshark, a zanimljivi su i Pure Digital Connect, te Sony Music Unlimited.


TV »na zahtjev«



Nepoznavateljima aktualnih streaming servisa valja naglasiti kako svi oni nude kompletnu diskografiju hrvatskih izdavača, kao i onih u regiji. Recentno vinilno remastirano »Abbey Road« box-izdanje »Bijelog dugmeta« moglo se, primjerice, na Deezeru poslušati istog dana kada je pušteno u prodaju, a to se može reći za sve druge domaće note. Gledano po žanrovima, streaming servisi također nude sve – od klapske pjesme, Hladnog piva i Sare Renar, do klasičnih kompozicija Blagoja Berse, Jakova Gotovca i – Ive Josipovića.   – Domaći glazbenici neće se obogatiti od slušanja njihove glazbe preko streama, ali neće biti oštećeni. Svaki »klik« na pjesmu se registrira, a ZAMP će provesti sva plaćanja. Trenutačno prilagođujemo svoj softver podacima koje dobivamo iz Deezera, Google Music-a i Rdia, objašnjava financijsku stranu tog poslovanja Milan Majerović Stilinović iz ZAMP-a.


Ponuda TV programa »na zahtjev«, odnosno u internetskom streamu kod nas nije izdašna kao glazbena, ali nije da je nema. Kako se američki TV streaming servisi Netflix, Hulu i Amazon ne mogu legalno gledati kod nas, a i u većini europskih zemalja, dok je piratsko gledanje skupo i komplicirano, pokrenut je servis Pickbox, iza kojeg stoji poduzetnica Sanja Božić Ljubičić. Radi se o, ukratko, hrvatskoj verziji »subscriber video on demanda« u kojem mogu uživati pretplatnici u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, BiH, Crnoj Gori i Makedoniji. Na projektu radi tim od pedesetak ljudi koji su razvili uslugu od samog početka, a važno je naglasiti kako je od softvera nadalje riječ je o 100 posto o hrvatskom proizvodu. Svi filmovi i serije u Pickboxu, čije gledanje u Hrvatskoj stoji 38 kuna na mjesec, a moguće je na PC, Android i Mac platformama, lokalizirani su na jezik svake od zemalja u regiji. Filmovi i serije dolaze iz važnih svjetskih produkcijskih kuća – BBC-a, CBS-a, Disneyja, ITV-a i MGM-a – te se u pravilu nude najnovije serije prevedene na hrvatski i drugi jezik, te »dobre stare serije« koje imaju velik broj fanova koji im se vraćaju.


   Hrvatski korisnici mogu koristiti i uslugu HBO GO, koja je dio pretplate na HBO paket kod određenih IPTV i satelitskih operatera. HBO GO također radi na svim računalnim i mobilnim platformama, nudeći samo sadržaj koji producira HBO. Trenutačno je riječ o 1800 sati filmova i serija, ali ograničavajući faktor je da se korisnik ne može samostalno pretplatiti na HBO GO uslugu, već je ona tek sastavnica pretplata na skuplje i veće »klasične« tv pakete.


   Ponuda video streaming servisa u zemljama Europske unije u posljednjih je nekoliko mjeseci pod snažnim utjecajem američkog Netflixa, koji je ušao na tržišta Njemačke, Francuske, Austrije, Belgije, Švicarske i Luksemburga. U Francuskoj mjesečna pretplata na Netflix stoji 7,99 eura, što bi bilo vrlo konkurentno i u Hrvatskoj, gdje za četiri domaća HRT kanala plaćamo – 10,5 eura.


   Streamanje muzike i televizije, dolazak do željene pjesme za nekoliko sekundi na kućnom računalu ili mobitelu, te gledanje serija kada i koliko želimo, promjene su koje još jučer nismo ni očekivali. One najavljuju polaganu »smrt« klasičnog radija i televizije, posebice specijaliziranih programa posvećenih samo serijama ili filmovima. Dobro je znati kako se Hrvatska u potpunosti prilagodila tim trendovima.