Rekordna posjećenost novljanskoga enologa

Vinopedia.hr kroči prema milijunskoj posjećenosti

Franjo Deranja

Napunilo se 600 tisuća posjeta njegovim besplatnim internetskim stranicama na adresi »vinopedia.hr«, na kojima je sve što se moglo ispisati u toj "riznici znanja o lozi i vinu"

NOVI VINODOLSKI – Jedan od najplodnijih i najpoznatijih hrvatskih »vinskih« pisaca, enolog i publicist Ivan Sokolić, ovih će dana moći nazdraviti svečarskim pjenušcem: Napunilo se 600 tisuća posjeta njegovim internetskim stranicama na adresi »vinopedia.hr«, na kojima je sve što se moglo ispisati u toj »riznici znanja o lozi i vinu«.A upravo Ivan Sokolić o vinima i pjenušcima zna mnogo, premda u ovom mediju, internetu, piše sažeto i kratko. Objavio je mnogo naslova, edicija i priručnika za stručnjake i za hobiste, te za one koji bi željeli – a to su i odlučili – naučiti više o vinogradarstvu i vinarstvu. Kulturi pijenja, općenito.Ivan Sokolić je Novljanin, rođen u ovom gradu prije 80 godina, gdje je pohađao Pučku i Građansku školu. U Poreču završava Srednju poljoprivrednu, pa slijedi studij na Poljoprivredno-šumarskom fakultetu. Po završetku studija na smjeru voćarstvo, vinogradarstvo, vinarstvo (godine 1955.), te kraćeg službovanja u općinskim upravama Crikvenice i Novog Vinodolskog, preuzima dužnost ravnatelja kemijskog laboratorija Poljoprivredne stanice Poreč. Slijede radna mjesta enologa, tehničkog direktora, direktora proizvodnje, a uz posao nastavlja i školovanje pa završava i Višu školu za vanjsku trgovinu…

Dobitnik brojnih priznanja


Na brojnim putovanjima Europom i svijetom, sve do Japana, stječe i iskustva i nova znanja o drugima, a to znači i o vinogradarstvu i enologiji, o općim značajkama drugih naroda i kultura, pa su edicije što ih nakon toga objavljuje samo očekivana dobra posljedica za ovoga pisca i enološkog enciklopedista.Urednik je i autor glavnine tekstova u »Zlatnoj knjizi o vinu« (Rijeka, 1976.), slijedi Prvi vinogradarsko vinarski leksikon (Rijeka, Vitagraf, 1992. i 1993.), pa Veliki vinogradarsko vinarski leksikon, Mala vinogradarsko vinarska enciklopedija, po četiri izdanja knjiga »Tek i slast vina« te »Vino, sunca i čovjeka rod« (od 1995. do 2004.), tri izdanja knjige »Iskrice o vinu«… Od 1998. voditelj je edukacije u udruzi Hrvatski Sommelier Klub, čije je tečajeve u šest godina pohodilo 600 konobara, kuhara, ugostitelja, vinarskih stručnjaka, turističkih i ugostiteljskih djelatnika.Za doprinos razvoju vinogradarsko vinarske kulture nagradila ga je Hrvatska turistička zajednica, Međunarodna udruga Red sv. Fortunata proglasila ga je djelatnikom godine, a Grad Novi Vinodolski nagradio Nagradom za životno djelo…

Mnogo truda i novca


– Uskoro će se napuniti druga godina otkako sam na internetske stranice postavio »svoju vinopedia.hr«, a također, primičemo se podatku da je te stranice posjetilo 600 tisuća posjetitelja, korisnika tih informacija na, primjerice, Googleovim stranicama, govori Ivan Sokolić.– Naša se »vinopedia« čita i u svijetu, premda će ti posjeti biti još brojniji kada uskoro uslijedi i prijevod na »globalni« engleski jezik, a nakon toga slijedit će i prijevodi na njemački i talijanski, pa onda i na francuski, a u planu mi je da uvrstimo i prijevod na ruski. Ipak, ovaj velik posao, u kojem se ogleda projekt »vinopedia hr« sa svojih 2.700 pojmova, a pripremam uvrštenje još oko 300 pojmova, iziskuje mnogo posla, truda i novca. Prijevodi koštaju, jer od mojih suradnika, prevoditelja, kolikogod nas povezivali prijateljstvo i kolegijalnost, ne mogu tražiti da rade bez ikakve naknade…, rekao je Sokolić.Sokolić, očito je i u ovom povodu, zavređuje novu nagradu za životno djelo! Usput, valja reći da su posjeti njegovim internetskim stranicama na adresi »vinoopedia.hr«, koji su umreženi i »isprepleteni« elektroničkim povezivanjem sa svim drugim srodnim i »ovisnim« pojmovima na drugim stranicama i s drugim izvorima, i dalje – besplatni!




Pojam vinopedia nastao je spajanjem latinske riječi vino, koju poznaju svi jezici svijeta i koja označava »nadnaravno piće koje čovjek proizvodi i konzumira tisućama godina«, govori Sokolić, a koje je u današnjem tamilskom s dravidskim korijenom još i pojmovno određenje za veselje, sreću i gošćenje, te od grčke riječi pedia sa značenjem obrazovanja i znanja. U prosjeku, dnevno, Sokolićeve stranice »vinopedia.hr« posjećuje oko tisuću ljudi