Tehnologija budućnosti

Slatka budućnost: U Rijeci će uskoro uz pomoć tehnologije 3D tiska biti isprintana – čokolada

dr. Sven Maričić

Igračku koju ste isprintali na vašem kućnom uređaju, sada će biti moguće programirati da osjeti dodir! Ideja da imate 3D ispisanog kućnog ljubimca koji reagira na vaš dodir



Jeste li znali koliko je stvari u Hrvatskoj imalo svjetsku premijeru? A koliko europsku? U koliko smo područja bili prvi u nečemu? Jeste li znali da je prva operacija uz pomoć 3D tiska u ovom našem dijelu Europe napravljena u Rijeci i to 2008. godine na Klinici za otorinolaringologiju KBC Rijeka? Bio je to rezultat suradnje znanstvenika s Tehničkog i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.


Nakon te operacije slijedila je nekolicina drugih u Zagrebu (2013) i Osijeku (2014) od kojih je zadnja ugradnja kralješka i operacija aneurizme planirana uz pomoć 3D tehnologija na Klinici za neurokirurgiju KBC Rijeka 2015. godine.


Snažnim razvojem tehnologije, primjenom novih inovativnih rješenja na ovom se području razvijalo i razvija se puno tehnološki zanimljivih proizvoda.


Počelo 80-tih godina prošlog stoljeća




Na svjetskoj razini 3D tisak razvija se nevjerojatnim koracima. A sve je počelo 80-tih godina prošlog stoljeća kada su projektirani prvi funkcionalni uređaji. Većina generacije rođene 80-tih možda ne shvaća da su vršnjaci s jednom tehnologijom čiji utjecaj ide toliko daleko da ga u literaturi nazivaju 4. industrijskom revolucijom. Gdje je 3D tisak danas? Na nedavno završenim Danima novih tehnologija bilo je riječi o budućnosti koja nam dolazi, a koja će većinom biti kako danas znanstvenici pretpostavljaju, kreirana uz pomoć nekog uređaja za 3D ispis. Trenutno se 3D tisak primjenjuje u svim zamislivim i manje zamislivim područjima i pravcima kao što su: biomedicina, automobilska industrija, nuklearna fizika, morske tehnologije, svemirska istraživanja, dizajn i umjetnost itd.


Stižu nova tehnološka rješenja


Na mjesečnoj bazi na tržište nam stižu nova tehnološka rješenja. Tako su primjerice od nedavno dostupni električki vodljivi materijali za 3D tisak koji se mogu kombinirati unutar modela i preko elektroničkih komponenti ostvariti dodatnu funkcionalnost. 3D tiskani kapacitivni modeli tek će naći svoju širu primjenu. Igračku koju ste isprintali na vašem kućnom uređaju, sada će biti moguće programirati da osjeti dodir! Ideja da imate 3D ispisanog kućnog ljubimca koji reagira na vaš dodir i ode vam po novine više se ne čini tako dalekom! Pitanje je samo hoće li u toj budućnosti novine još biti tiskane!


Također, posebno dinamično i zanimljivo je u biomedicinskom području. Printaju se modeli organa, rekonstruiraju se različite anatomske geometrije, pomagala za operativne zahvate i još puno drugih potrebnih i korisnih stvari. Nije daleko dan kada nećemo moći raspoznati da li je naš sugovornik/ca 3D dizajniran i modeliran u nekom laboratoriju ili institutu.


Velika odgovornost


Na znanstvenoj zajednici leži velika odgovornost. Osobe treće životne dobi već sada mogu dobiti printanu protezu noge kako bi im bio olakšan hod. Iako se većina ovih stvari nalazi još u laboratorijskim istraživanjima potrebno je napomenuti da je prva hrvatska 3D printana proteza predstavljena u Rijeci u lipnju ove godine! Uzrečica preuzeta iz fizike koja kaže da ne možeš u isto vrijeme biti na dva različita mjesta već sada se čini pomalo zastarjelom. Isprintana proteza svakako će doprinijeti osnovnoj premisi znanstvenih nastojanja da svi osim sretnog djetinjstva zaslužujemo isto takvu mirnu i sretnu starost.


 I evo za kraj jedna poslastica: u Rijeci će uskoro biti predstavljena čokolada koja je dizajnirana uz pomoć tehnologije 3D tiska. Rekli bi mali, ali svakako slatki korak naprijed!