ZTK RIjeka

Sedam desetljeća tehničke kulture: Nediljku Staniću nagrada za životno djelo

Andrej Petrak

Foto S. Ježina

Foto S. Ježina

Zajednica tehničke kulture Rijeka uključila se u obilježavanje 70. obljetnice tehničke kulture postavom čak triju izložbi u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja te dodjelom nagrada i priznanja zaslužnima



RIJEKA  Zajednica tehničke kulture Rijeka uključila se u obilježavanje 70. obljetnice tehničke kulture postavom čak triju izložbi u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja te dodjelom nagrada i priznanja zaslužnima. Međunarodna izložba »Povijest tehničke kulture« donosi niz zanimljivih izložaka riječke i svjetske tehnološke povijesti, od starih kamera i radioaparata, ronilačke opreme i vanbrodski motora do više minuciozno izrađenih maketa, ali i starih učila iz fundusa Prve sušačke hrvatske gimnazije. Istoga dana otvorena je prigodna izložba u povodu 160. obljetnice rođenja Nikole Tesle, realizirane u suradnji s Tehniškim muzejom Slovenije, koji su riječkoj publici omogućili da na licu mjesta vide kako funkcioniraju Teslin transformator, okretno magnetsko polje i Kolumbovo jaje. U Pomorskom i povijesnom muzeju postavljena je i izložba o 150. obljetnici od proizvodnje prvog torpeda u Rijeci. Postav ovih izložbi prate multimedijalne projekcije na temu tehničke kulture i torpeda, što se istodobno vrte na četirima ekranima. Izložbe, postavljene u atriju muzeja, bit će moguće razgledati sljedećih mjesec dana, a ulaz na ove atraktivne izložbe besplatan je za sve učenike osnovnih i srednjih škola. Prisutne su pozdravile ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Tea Perinčić i direktorica Tehniškog muzeja Slovenije Natalija Polenec, a izložbu je otvorenom proglasila glavna tajnica Hrvatske zajednice tehničke kulture Zdenka Terek.


  Doajen ZTK-a


U Mramornoj dvorani uslijedio je program dodjele nagrada i priznanja Zajednice tehničke kulture Rijeka za 2015. godinu,  a nagrada za životno djelo uručena je Nediljku Staniću, doajenu riječke i hrvatske tehničke kulture i osnivaču Narodne tehnike Općine Rijeka, danas ZTK Rijeka. Rođen 1928. godine, Nediljko Stanić bio je prvi nastavnik tehničke kulture na našem području. Riječka OŠ Nikola Tesla bila je odabrana za provjeru mogućnosti uvođenja tehničkog odgoja  u osnovne škole u Hrvatskoj, a Stanić je kao nastavnik u ovoj školi dobio zadatak osmišljavanja nastavnog plana i programa tehničke kulture za starije razrede. Kasnije je, kao vodeći čovjek, riječke Narodne tehnike, osnovao Savez izumitelja Rijeka te uspješno pokrenuo tradicionalnu riječku izložbu izuma i noviteta »Rast Rijeka«. Sudjelovao je u izgradnji novog automotodroma na Grobniku, a po osamostaljenju Hrvatske sudjelovao je i u definiranju tehničke kulture u Ustavu Republike Hrvatske. U svom dugogodišnjem radu dao je ogroman doprinos tehničkoj kulturi u Rijeci i Hrvatskoj.



Godišnje nagrade dobili su Ante Giaconi iz Pomorskog športskog društva Pećine, koji je riješio dugogodišnji problem brojeva vezišta za barke, te  Mladen Sablić, popularizator znanosti  iz Akademskog astronomskog društva Rijeka. Ovo priznanje zaslužili su i Filip Popov iz Saveza riječkih inovatora, koji je već kao srednjoškolac postigao izuzetne rezultate, osvojivši medalje na svim relevantnim nacionalnim izložbama, te Marijan Vukas, predsjednik Karting kluba Rijeka, koji je donio odluku o izgradnji karting staze na kojoj će biti moguće nastaviti program edukacije mladih »Prelučka legenda«, ali i organizirati natjecanja u kartingu na nacionalnoj razini.





– Dobro poznajem članove udruga riječke tehničke kulture i mogu reći da nigdje nisam vidio ljude spremnije da daju svoj maksimum za napredak zajednice i društva u cjelini.  Zahvaljujem se gradskim ocima koji su uvijek imali razumijevanje za udruge tehničke kulture. Tehnička kultura nam jedina može donijeti sreću u budućnosti, rekao je Nediljko Stanić.


Volonterski rad


Priznanje za razvoj volonterskog rada dobio je Miro Dežulović iz Fotokluba Rijeka, a priznanja za postignute rezultate u radu dodijeljena su Pomorsko športskom društvu Pećine Rijeka, Marku Veseliću iz Radio kluba Rijeka, te Adrienu Mesecu iz Autokluba Ri autosport. Jubilarna nagrada dodijeljena je Oldtimer klubu Rijeka u povodu 20. obljetnice postojanja i rada kluba, a nagrada za novinara potpisniku ovih redaka. Nagrađenima su čestitali predsjednik ZTK-a Rijeka Mladen Peran, zamjenik gradonačelnika Marko Filipović, županijski pročelnik za kulturu, sport i tehničku kulturu Valerij Jurešić, Vera Šutalo iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a videoporukom obratio se predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture Ivan Vlainić. U povodu 70. obljetnice tehničke kulture uručena su priznanja i skulpture najzaslužnijim članovima i suradnicima koji su pomogli u razvoju jedne od 12 grana tehničke kulture.

Skulpture Lansirna rampa dobili su: Ivica Ćiković za astronomiju, Miroslav Grgas za ekologiju, Rajko Đedović za foto-kino-video tehniku, Marko Sokolić za mikroelektroniku, robotiku, informatiku, Ivan Vrsalović za inventivnu djelatnost, Bernard Franković za jedriličarstvo, Marin Kevešević za modelarstvo-maketarstvo, Marin Peran za podvodne aktivnosti, Mišo Rukavina za prometnu kulturu, Stojan Cerovac za radio tehniku, Mladen Peran za tehničko sportske aktivnosti na moru i vodi, te Zoran Premuš za zrakoplovstvo.


  U prigodnom programu nastupio je zbor studentica i studenata Filozofskog fakulteta u Rijeci, uzvanike su dočekale Riječke mažoretkinje, a svaki gost dobio je i prigodan bedž, rad učenika Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci. Dvodnevni program nastavlja se danas na botelu Marina, gdje će biti predstavljeno na koje će sve načine i događanja diljem Hrvatske ove godine biti obilježeno 70 godina tehničke kulture u Hrvatskoj.