Divovi ipak nisu gladni

Poslovni rezultati velikih softverskih tvrtki pod velikim utjecajem dolara

Danko Radaljac

Reuters

Reuters

Najlošije je prošao Microsoft koji je zabilježio gubitak od 3,2 milijarde dolara, no taj je minus nastao samo na papiru. Google  je tromjesečje završio s  neto dobiti od 3,93 milijarde dolara. No, Apple je »probio« granicu od 200 milijardi dolara keša i vrijednosnica na svom računu



Divovi ICT industrije proteklih nekoliko tjedana izašli su sa svojim poslovnim rezultatima u drugom tromjesečju 2015. godine, a rezultati su uvelike bili pod utjecajem jakog dolara, što je ovim američkim tvrtkama otežalo poslovanje. Ali nije da su ostali gladni.


Matematički gledano, najlošije je prošao Microsoft, koji je u drugom tromjesečju zabilježio gubitak od 3,2 milijarde dolara. I dok bi u većini tvrtki to značilo u najmanju ruku ogromne turbulencije, u Gatesovom carstvu to ne bi bio prevelik potres, čak i da je gubitak stvaran. A nije, gubitak je nastao knjigovodstveno, jer je Microsoft otpisao 7,5 milijardi dolara zbog restrukturiranja posla s Nokijinim mobilnim telefonima. Ukratko, taj je minus nastao samo na papiru. Da nije bilo tog poteza, softverski div koji je ušao i u hardverski posao završio bi u plusu s 4,3 milijarde dolara. Što je tek 300 milijuna manje od plusa koji su ostvarili u istom razdoblju lani.


Zadovoljan Gates


Kad se uzme u obzir ojačani dolar, koji ove godine sam po sebi smanjuje prihode američkih izvoznika, na kraju se dođe do spoznaje da Microsoftovi rezultati nisu ništa slabiji nego lani. No, zahvaljujući ovom otpisu u poslu s Nokijom (koji je tvrtka morala kad-tad napraviti), Microsoft na kraju godine će platiti i manji porez na ime dobiti. Bill Gates, sve u svemu, unatoč naizgled lošem stanju u računovodstvenim papirima, može i mora biti zadovoljan. Tim prije što je ovih dana »na cestu« došao i Windows 10, koji bi mogao imati dobre rezultate kod onih nezadovoljnih ipak nedorečenim Windowsima 8. Pojedini ICT konzervativci, jasno, i dalje će ostati na pozdanoj »sedmici«. Zanimljivo je kako su rezultati poslovanja »u oblaku« porasli gotovo za dvostruko.




Microsoft je među ICT velikanima zasigurno najsporije prelazio na ovu tehnologiju pospremanja podataka i rada, tako da sada može imati spektakularne rastove. Ipak, kako bi se pučki kazalo – još uvijek moraju dosta pure pojesti da stignu glavne igrače.


Glavni igrač interneta


A glavni igrač interneta nije se zamarao nikakvim otpisima. Samo je marljivo nastavio skupljati gotovinu, raditi s pozitivnim rezultatima i očekivano malo kukati oko jakog dolara. Radi se, jasno, o Googleu, koji je ovo tromjesečje završio s 17,7 milijardi dolara prihoda, odnosno s neto dobiti od 3,93 milijarde dolara. U odnosu na lanjske rezultate, to je rast od 1,8 miljardi dolara prihoda te nešto sitno manje od 600 milijuna dolara porasta dobiti. Iz kompanije su obavili i projekciju koliko bi iznosili prihodi da je dolar ostao na prošlogodišnjoj vrijednosti. Ukratko, Google je samo zbog tečajnih razlika i jakog dolara izgubio 1,1 milijardu dolara prihoda. Mnoge svjetske kompanije bile bi zadovoljne i s tolikim prihodima ukupno. Unatoč tečajnoj razlici, gigant sa sjedištem u Mountain Viewu uspio je nešto i uštedjeti, da se nađe ako zatreba. Tako na svojim računima imaju 69,72 milijarde dolara u novcu i gotovinskim sredstvima. Što je rast od otprilike osam milijardi dolara u godinu dana. Dakle, da ponovimo, Google ima skoro 70 milijardi dolara neraspoređenih gotovinskih sredstava na svojem računa.


Rekord Applea


I onda, kad čovjek pomisli kako to jednostavno nije nešto normalno, pojavi se Apple koji je u drugom tromjesečju 2015. godine »probio« granicu od 200 milijardi dolara keša i vrijednosnica na svom računu. Financijski najjača tvrtka svih vremena tako je postavila još jedan rekord, koji za sada jedino sama može probijati. Iako će Appleovi konzervativci, koji su u neku ruku svojevrsna sekta, tvrditi da je firma izgubila dobar dio duše nakon smrti ideologa Stevea Jobsa, ono što definitivno ne gubi je novac. Sirovim brojkama prikazano: Apple je u drugom kvartalu 2015. godine ostvario prihod od 49,6 milijardi dolara te neto dobit od 10,7 milijardi dolara. Podsjetimo, radi se o tromjesečju u kojem nije bilo predstavljanja kakvog novog proizvoda. Dobit je povećana impresivnih 38 posto, a financijski analitičari drže kako je glavni razlog za to povećana potražnja za mobitelima visoke klase u Kini, pojedinačno ipak najvećem tržištu. Tako je Apple u kvartalu prodao 35 posto više mobitela nego lani u istom razdoblju. Ono što društvo u Cupertinu brine je podatak da im poprilično opada prodaja iPada, uglavnom zbog sve brojnijih, kvalitetnijih i jeftinijih tableta zasnovanih na Android operativnom sustavu. Ipak, za budućnost Applea ključna će biti sljedeća dva tromjesečja.


Naime, iWatch, koji je startao ove godine s prodajom, prvi je u potponosti novi uređaj predstavljen nakon smrti Stevea Jobsa i u suruvom poslovnom svijetu, gdje je reputacija sve, financijski analitičari će poput hijena promatrati može li prvi proizvod pod vodstvom Tima Cooka nositi se s Jobsovom erom. Gotovo je bizarno da su ovakvi rezultati tvrtke doveli do pada vrijednosti dionice od oko šest posto. Financijski analitičari su prije nekoliko mjeseci predviđali kako će prihodi tvrtke u drugom kvartalu biti 51 milijardu dolara, a na kraju je bio »tričavih« 49,6 milijardi. Što je dovelo do negativne reakcije Wall Streeta i pada vrijednosti dionice. Koliko god to apsurdno bilo za ovako dobre rezultate.