MIPRO skup

Naše tehnologije nisu upitne, zaostajemo u plasmanu znanja

Srđan Brajčić

Foto M. Aničić

Foto M. Aničić

Hrvatska je 1990. bila više digitalizirana od Njemačke. No, nedostaje nam nacionalna strategija razvoja koja će biti prepoznata među građanima, a ne samo odabranim stručnjacima, smatra Petar Biljanović



OPATIJA » Ovogodišnji MIPRO bit će nastavak dosadašnjih skupova i prema sadržajima, i prema broju sudionika, i prema sinergiji između gospodarstva, znanosti i obrazovanja – kazao je predsjednik međunarodnog Programskog odbora Petar Biljanović na jučerašnjem otvorenju ovog stručnog susreta u Opatiji koji je posvećen informacijsko-komunikacijskoj tehnologiji, elektronici i mikroelektronici. Ovo je inače jedan od najdugovječnijih ovakvih susreta u Europi, koji se ove godine održava po 38. put, pa Biljanović u tom smislu ističe to da je MIPRO oduvijek bio okrenutim svim slojevima društva.


   »Informacijsko-komunikacijska tehnologija je ono što povezuje sve segmente našeg društva. MIPRO okuplja stručnjake iz 40-tak zemalja, to jest oko tisuću sudionika koji će sudjelovati u okruglim stolovima, sastancima, diskusijama, radionicama i plenarnoj raspravi.


Konkurentni znanjem


Također, MIPRO okuplja predstavnike velikih IT kompanija. Pri tome je važno naglasiti da je ovo nekomercijalni i neprofitni skup, da su vrata otvorena svima i da se o svim temama vezanim uz realan život može ovdje raspravljati. Možemo to ilustrirati raspravom o brodogradnji. Naime, na primjeru Brodotrogira govorit ćemo o jednom uspješno provedenom modelu reindustrijalizacije u Hrvatskoj«, poručio je Petar Biljanović i dodaje da su hrvatski informatičko-komunikacijski svojim znanjem apsolutno konkurentni svjetskima.



Gradonačelnik Ivo Dujmić primio je u vili Angiolini organizatore MIPRO-a. S obzirom na činjenicu da se skup približava svojoj jubilarnoj, četrdesetoj obljetnici, druženje predstavnika vlasti i miprovaca proteklo je u pogledu na budućnost.   – Četrdeseta obljetnica MIPRO-a bit će u našem novom centru (Kulturno-turistički centar), čija izgradnja počinje 15. rujna, a završetak je predvođen do konca 2016. Prema tome, četrdeset godina MIPRO-a bit će stvarno u jednom velikom centru koji će imati nove tehnologije. Eto, vi već danas možete govoriti o tome i dovesti najbolje proizvođače, kao i sve one koji se bave novim tehnologijama. A Grad Opatija, osim što ima ovaj razvojni ciklus u koji smo krenuli i koji je nezaustavljiv, želi biti pametan grad. Jer onaj koji nije shvatio da te nove tehnologije ako ne aplicirate, nema razvoja. Prema tome, i turizam traži jedan novi pristup koji će sve više biti okrenut novim tehnologijama. Mogu se pohvaliti da mi imamo već oko 18 kilometara optičkog prstena, tako da smo stvarno spremni. Kad nešto promišljamo, onda promišljamo kako treba – kazao je u jednom dahu gradonačelnik Ivo Dujmić i tako navijestio tehnološku budućnost Opatije.   Organizatori MIPRO-a prihvatili su ovaj gradonačelnikov poziv.


   Međutim, problem predstavlja još uvijek loša organizacija hrvatskog društva.


   »Zaostajemo u tome da dobro plasiramo naše znanje i naše proizvode na zahtjevno inozemno tržište novih tehnologija. No, treba reći to da se hrvatska informacijsko-komunikacija tehnologija dobro razvija i mi smo danas u rangu zapadnoeuropskih zemalja. Uvijek smo tu i bili – 1990. godine Hrvatska je bila više digitalizirana od Njemačke. Dakle, naše tehnologije nisu upitne, posebno u smislu naprednih ICT dostignuća. Međutim, nedostaje nam nacionalna strategija razvoja koja će biti dostupna i prepoznata među građanima, a ne samo odabranim stručnjacima«, smatra Petar Biljanović.


Pregled razvijenosti


On ističe da će sudionici ovog skupa dobiti više nego dobar pregled razvijenosti primjena ICT-a i visokih tehnologija u svijetu i u jugoistočnoj Europi. Na skupu će biti predstavnici svih najznačajnijih hrvatskih i svjetskih ICT kompanija poput Ericssona Nikole Tesle, HT grupe, Končara, HEP-a, Infodoma, In2 grupe, HP-a, STORM Grupe, OIV-a, Microsofta, Nokije, KING ICT-a, VIP-a, IBM-a, Micro-linka, ProCAdda, ali i predstavnici bankarskih grupa, Sveučilišta i predstavnika ministarstava koji se bave ICT djelatnošću.


   Tako se u Opatiji očekuju predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, HAKOM-a, HOPS-a, Hrvatske pošte, Hrvatske burze električne energije, predstavnici IEEE-a Region 8 i Hrvatska sekcija IEEE-a.


   Jučerašnju plenarnu raspravu na temu »Strategija pametne specijalizacije« vodio je i moderirao ministar Vedran Mornar.