HPC sustavi

Ljestvica 500 najboljih: Kina brojem superračunala preskočila SAD

Vladimir Mrvoš

Sunway TaihuLight, novi kineski superkompjutor

Sunway TaihuLight, novi kineski superkompjutor

Kina vodi sa 167 sustava, dva više od  SAD-a, a prvo i drugo mjesto na listi  500 drže dva kineska računala



Kina je zadržala  broj 1 na 47. izdanju ljestvice 500 najbolji svjetskih superračunala. Vodeće superračunalo  Sunway TaihuLight  je sustav izgrađen u potpunosti pomoću procesora dizajniranih i proizvedenih u Kini.


Sustav  je  razvijen od strane Nacionalnog centra za istraživanje  računalnog inženjerstva i tehnologije (NRCPC) i instaliran u Nacionalnom centru za superračunala u gradu  Wuxi.  



Kinesko Sunway TaihuLight superračunalo  je od ovog tjedna najbrže superračunalo na svijetu i  tri puta je brže od prethodnog nositelja rekorda, Tianhe-2 , također kineskog računala.   Sunway TaihuLight nalazi se u gradu Wuxi i  radi na vlastitom operativnom sustavu.





S novo top listom Sunway TaihuLight je istisnuo na drugo mjesto  Tianhe-2,  također kinesko superračunalo  koje se temeljilo na Intel tehnologiji.  Top lista najnovijeg  izdanja superračunala objavljeno je u ponedjeljak, 20. lipnja, na Međunarodnoj konferenciji superračunalna u Frankfurtu. Top ista izlazi dva puta godišnje, ali zanimljivo je da je vodeće računalo triput snažnije od drugo plasiranog.


Zanimljivo je da najnoviji popis  prvi put od početka liste TOP 500  superračunala u svijetu donosi podatak da SAD više nije nije dom najvećeg broja superračunala na svijetu. Uz snažnom rastu superračunala  u  industrijskim i istraživačkim postrojenjima registriranih tijekom posljednjih nekoliko godina, Kina vodi sa 167 sustava, a SAD-u je na drugom mjestu s 165.


Kina je također vodi u prva tri mjesta, jer je uzela »zlato« i »srebro«, dok je nekad dominantnoj SAD ostavila utješno treće mjesto u kategoriji performansi.



1.  National Supercomputing Center u gradu  Wuxi –  Sunway računalo TaihuLight – Kina 2.  National Super Computer Center u gradu Guangzhou – računalo Tianhe-2  (MilkyWay-2) – Kina 3.  DOE/SC/Oak Ridge National Laboratory – SAD  4.  DOE/NNSA/LLNL – SAD  5.  RIKEN Advanced Institute for Computational Science (AICS) – Japan 6.  DOE/SC/Argonne National Laboratory – SAD 7.  DOE/NNSA/LANL/SNL – SAD  8.  Swiss National Supercomputing Centre (CSCS) – Švicarska 9.  HLRS – Höchstleistungsrechenzentrum Stuttgart – Njemačka  10. King Abdullah University of Science and Technology – Saudijska Arabija


Godišnja ISC konferencija High Performance, u Frankfurtu okupila je sudionike  iz 46 zemalja i to je najznačajniji HPC forum do sada. S rekordnim brojem sudionika,  jer na na konferenciji  sudjeluje  osam posto više u odnosu na prošlu godinu dominiraju stručnjaci iz  Njemačke, SAD-a, Velike Britanije, Kine, Japana i Francuske.


Procjenjuje se da bi na konferenciji moglo biti i više od  3000 sudionika, a  prateća izložba  sa 148  tvrtki pokazuje razvoj takvog računarstva posebice u  istraživačkim  centrima  i sveučilištima  koje se sve više brinu o svom  HPC ugledu.