Tehnologija budućnosti

Ekrani mobitela postaju sakupljači električne energije

Vladimir Mrvoš

Pametnom solarnom mobitelu  potrebno je samo 3 minute izlaganju svjetlosti (preporuka suncu), a on je zatim spreman za  1 minutu razgovora



SunPartner Technologies, tvrtka specijalizirana za solarne tehnologije iz Francuske, predstavila je svoju  najnoviju inovaciju za  mobitele, pametne satove, mobilnu dodatnu opremu i IOT uređaje. Tvrtka je poznata po patentiranoj Wysips tehnologiji –  nevidljivoj fotonaponskoj komponenti  koja je ugrađena u bilo koju vrstu površine (recimo ekran mobitela) i omogućava uređajima da  stvaraju vlastitu energiju  iz snage sunca ili umjetnog svjetla.  To je posebno zanimljivo za pametne satove jer uz estetiku i funkcionalnost,  dužina trajanja baterije je od ključne važnosti.  Upravo su u tvrtki SunPartner,  s nevidljivim solarnim rješenjem u okviru pametnog sata ili ekrana mobitela uspjeli  u ideji rješenja tog problema.  Wysips moduli su potpuno dizajnerski neutralni i  mogu produljiti trajanje baterije za čak 30% do 50% kod sve popularnijih pametnih satova, kojima je to danas najveći problem. 



Wysips Crystal tehologija je inovacija solarnih komponenti u kombinaciji optike i fotonaponskih sustava. Osim što je ultra-tanka (0,58 mm), prozirna (do 85%, čuva vizualnu kvalitetu i značajke),  radi sa svim vrstama ekrana. Nova tehnologija  donijeti će velike promjene u navici korištenja mobilnih uređaja koji se neće morati puniti na tradicionalan način.  


Wysips Reflect tehnologija omogućuje pametnim satovima sačuvati svoj estetski identitet,  a vijek trajanja baterije će približiti trajanju tradicionalnim baterijskim satovima.





Neiscrpni izvor – sunce 


Jednostavno rečeno – pametni sat sam skuplja sunčevu energiju putem svoje vidljive površine i samim tim ima neprekidni izvor punjenja –   putem neiscrpne energije sunca.  Ultra tanka i nevidljiva fotonaponski komponenta (folija)  može biti ugrađena  u svim vrstama reflektirajućih zaslona,  poput LCD-a  u mobitelima ili  pametnih satova.  Zanimljivo je da Wysips radi i s uređajima i bez ekrana koristeći recimo stražnji dio kućišta,  te druge površine raznih nosivih tehnologija  i još mnogih drugih uređaja.  Ipak najznačajnije je što je ova tehnologija  prilagodljiva za sada na ekrane  i to do određene veličine i  optičke performanse, s rezultatima od  85% transparentne energetske učinkovitosti.  



Na Mobile World Congressu u Barceloni  prikazan je solarni pametni sat Vector kao svojevrsna  atrakcija jer ima izdržljivost baterije od čak 30 dana. On je napravljen u skopu zajedničkog projekta  tvrtke SunPartner Technologies i tvrtke Vector iz Londona. Vector,  malo poznati pametni satovi dostupani u dva modela, okrugli – Luna dizajn i pravokutni Meridian.  Kompatibilni su sa sustavom Android,  iOS i Windows telefonima, imaju uz standardne funkcije i praćenje tjelesnih aktivnosti (broj koraka, kalorija, spavanje). Vodootporni su do 50 metara i imaju uvijek uključen  monokromatski zaslon koji prikazuje vrijeme, bez potrebe pritiska na gumb. 


Njihov zaslon kao sakupljač  električne energije,  puni se na  prirodno ili umjetno svjetlo.



Praktična solarna torba 


Inovativna rješenja omogućuju i punjene uređaja na druge načine i to na način da se  integrirane solarne ćelije »sakriju« u svakodnevnim predmetima, poput torbe, kombinirajući tiskanu optičku mrežu sa solarnim ćelijama. To znači da nije nužno ugrađivati solarne »panele« u već postojeće uređaje koji ih nemaju, već se oni napajaju koristeći  »vanjski akumulator s ugrađenim USB port« i tako spajaju na neki mobilni uređaj.  Wysips tehnologija ima i druge zanimljive karakteristike, a jedna od njih je da produljuje vijek trajanja baterije prijenosnih zvučnika  i to od 30 do 70%, ovisno o trajanju i razini sunca. Sve popularnija je i solarna ženska torba, u koju je ugrađena Wysips tehnologija i koja pruža veliku količinu rezervne energije za razne mobilne uređaje, koji se u pravilu i nalaze u njoj pa se u isto vrijeme mogu puniti.    


Li – Fi kao dodatak 


Uz solarne karakteristike sve se više kombinira i Li-Fi (Light Fidelity)  bežična tehnologija koja prenosi podatke preko vidljivih svjetlosnih valova, o čemu smo više pisali u prošlom broju priloga MultiMedia.  Odjel za razvoj SunPartner Technologies radi na  povećanoj propusnosti brzine svog Li-Fi prijemnika tako da korisnici mogu gledati streaming zahtjevnih videa.  Inovativna Wysips tehnologija je fotonaponski materijal, pa  može djelovati kao fotodetektor za  primanje podataka u Li-Fi lancu, što je trend o kome se sve više priča. Osim nosivih mobilnih uređaja specijalizirana solarne rješenja patentirana  su ne samo za male uređaje već i za  znakove i transparente uz ceste, na mjesta gdje nema strujnih priključaka.  Neka od rješenja  već su u primjeni, a neka su u suradnji s velikim kompanijama i u fazi prototipa.  


Sunčani mobitel 


Najzanimljiviji proizvod  Wysips Crystal tehnologije  je prototip solarnog smartphone  tvrtke Kyocera.  Kyocera Corporation je jedna od vodećih japanskih korporacija, a  prototip mobilnog telefona na solarno punjenje u testiranju je već godinu dana.  Ispitivanja su pokazala da on može odgovori na sve potrebe tržišta, ali nije sigurno kada će se naći na tržištu jer se stalno usavršava.  Kako tehnologija stalno napreduje prošli mjesec na Svjetskom kongresu mobilnih komunikacija u Barceloni  prikazana i nova radna demo verzija tog pametnog mobitela. Njemu je  potrebno samo 3 minute izlaganja svjetlosti (preporuka suncu)  za 1 minutu razgovora. Novi radni demo telefon  5 inčnim full HD ekranom,  napravljen je da je vrlo otporan na  vanjske vremenske  uvjete i  uz to je vodootporan.  Kyocera je taj svoj solarni prototip smartphona dizajnirala za aktivnosti na otvorenom, poput prirode, gradilišta i ekstremne sportove gdje nema uvijek  utičnice, ai uvijeti nisu urbani. Zanimljivo je da uz  dodatak  Wysips Crystal, telefon stvara svoje vlastite zalihe energije, a da se to na njemu uopće na prvi pogled uopće ne primjećuje.  Instalirani solarni zaslon,  skriva ispod svoje površine nevidljivu fotonaponsku komponentu i on radi kao sasvim normalni taktilni telefon.