Zakonodavne izmjene

Država udara na internetski terorizam

Ljerka Bratonja Martinović

Snimio Vedran KARUZA

Snimio Vedran KARUZA

Terorizam je znatno evoluirao u svojoj pojavnosti, zlorabeći rast i razvoj novih tehnologija te intenzivirani proces globalizacije, čime je znatno pojačao svoju destruktivnost 



Vlada je donijela novu Nacionalnu strategiju za prevenciju i suzbijanje terorizma, koja predviđa jaču kontrolu cyber-prostora kao jednog od ključnih alata u rukama terorista. Bitnu ulogu u mjerama zaštite od terorizma ubuduće imati civilna zaštita, a daleko će se više nego dosad prakticirati suradnja s međunarodnim tijelima i razmjena obavještajnih podataka radi djelotvornijeg pronalaženje i sankcioniranja osoba koje su na bilo koji način povezane s terorizmom. 


Novu je strategiju Vlada sastavila zbog dramatično promijenjenih okolnosti u odnosu na 2008. godinu, kada je donesena posljednja strategija suzbijanja terorizma. »Terorizam je znatno evoluirao u svojoj pojavnosti, zlorabeći rast i razvoj novih tehnologija te intenzivirani proces globalizacije, čime je znatno pojačao svoju destruktivnost i proširio područje djelovanja«, navodi se u novoj strategiji. On više ne predstavlja samo direktnu, već i ozbiljnu indirektnu prijetnju miru i sigurnosti, a s terorizmom su – ističe se – povezani i transnacionalni organizirani kriminal, krijumčarenje oružja, opojnih droga, robe dvojne namjene i druge robe, krivotvorenje dokumenata, ilegalne migracije i trgovina ljudima.  


Iako će se konkretne mjere tek razraditi u akcijskom planu, jasno je da se u nizu aktivnosti računa s jačanjem sustava civilne zaštite koji danas u Hrvatskoj praktički ne postoji. Okosnica su promjena u odnosu na prethodni dokument nove dimenzije terorističkih prijetnji, poput cyber-terorizma. Tako se strategijom predviđa jačanje nadzora nad mogućim cyber napadima te uspostava nacionalnog mehanizma koji će otkrivati i smanjiti dostupnost internetskih sadržaja koji promiču terorističku radikalizaciju i službe za novačenje novih ljudi i njihovu obuku. Na tome će, stoji u strategiji, koordinirano raditi državni, privatni i javni sektor.  




Nacionalno povjerenstvo za prevenciju i suzbijanje terorizma već je formirano, a budućoj Vladi predstoje zakonodavne izmjene koje će omogućiti djelotvorni kazneni progon  pojedinaca povezanih s terorizmom. Usklađivanjem zakonodavstva omogućit će se sankcioniranje svih oblika kaznenih djela povezanih s terorizmom, uključujući kibernetički kriminal.


Jačat će međunarodna policijska i pravosudna suradnja radi efikasnijeg otkrivanja pojedinaca i pravnih osoba uključenih u terorističke aktivnosti, a predlažu se i pojačane financijske istrage s ciljem zamrzavanja ili oduzimanja imovine fizičkim i pravnim osobama povezanima s terorističkim aktivnostima. Propisat će se i posebne kaznenopravne sankcije i mjere da bi se spriječila radikalizacija i onemogućilo djelovanje pravnih osoba povezanih s terorizmom. Kako bi Hrvatska u tome bila što uspješnija, najavljuje se suradnja s civilnim sektorom, znanstvenom i obrazovnom zajednicom i razvoj javno-privatnog partnerstva, posebno u suzbijanju financiranja terorizma, i educiranja javnosti o temama povezanim s terorizmom.