Liječenje

Važna vijest za oboljele: EMA odobrava lijek za najagresivniji oblik multiple skleroze?

Barbara Čalušić

Lijek ocrelizumab jedini je koji djeluje na oba oblika MS-a, a posebno je važan za progresivni oblik jer za tu bolest do sada nije postojala ni jedna terapijska mogućnost



RIJEKA Nakon što je prošlog tjedna u Švicarskoj odobren do sada jedini lijek za primarno progresivnu multiplu sklerozu, sljedeći tjedan bi taj lijek trebala odobriti i Europska agencija za lijekove i medicinske proizvode (EMA). Lijek ocrelizumab jedini je koji djeluje na oba oblika MS-a, ali posebno je važan progresivni oblik jer do sada za tu bolest, od koje u Hrvatskoj boluje oko 600 osoba, nije postojala niti jedna terapijska mogućnost.


Za razliku od relapsno remitirajućeg oblika bolesti koji je obilježen relapsima i fazama remisije, primarno progresivni oblik bolesti koji se javlja u oko 15 posto oboljelih obilježen kontinuiranim napredovanjem neurološke onesposobljenosti. Prema riječima doc. dr. Marija Habeka s Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb, posljedice primarno progresivnog oblika MS-a su najčešće smetnje hoda koje dovode do potrebe korištenja pomagala u hodu i na kraju invalidskih kolica. 


Istraživanje 


– Unatoč velikom napretku u liječenju relapsno remitirajuće multiple skleroze u nekoliko poslijednjih godina, do nedavno za liječenje primarno progresivnog oblika bolesti nije postojalo adekvatno liječenje. Bolesnicima se moglo pomoći samo u kontroliranju simptoma bolesti kao što su spastičnost, bolovi, depresija i smetnje mokrenja, objašnjava doc. dr. Habek. Kako dodaje, nedavno završeno kliničko ispitivanje s lijekom ocrelizumabom pokazalo je njegovu učinkovitost u usporavanju napredovanja neurološke onesposobljenosti tijekom trajanja liječenja od 120 tjedana. Navedeno istraživanje je pokazalo da nasuprot neliječenih bolesnika, bolesnici liječeni ocrelizumabom imaju značajno manju progresiju bolesti mjerenu neurološkim pregledom ili magnetskom rezonancom. 




– Ovo je prvo istraživanje koje je pokazalo učinkovitost nekog lijeka u liječenju primarno progresivnog oblika bolesti, što je dovelo do toga da ga Američka agencija za hranu i lijekove odobri u liječenju primarno progreisivne multiple skleroze. U KBC-u Zagreb smo sudjelovali u kliničkom ispitivanju ocrelizumaba u liječenju relapsno remitirajuće multiple skleroze. Iskustva s lijekom su pozitivna, kod većine bolesnika je doveo do sprečavanja novih relapsa i novih lezija na magnetskoj rezonanci. Upravo zog toga je vrlo važno rano i točno postaviti dijagnozu, kako relapsno remitirajućeg, tako i primarno progresivnog MS-a, jer danas imamo mnogo lijekova koji djeluju na razne aspekte bolesti. Također je potrebno naglasiti da novija istraživanja pokazuju da pravovremenom intervencijom lijekovima možemo promijeniti prirodan tijek bolesti te tako odgoditi ili u potpunosti spriječiti invalidnost bolesnika – ističe doc. dr. Habek. 


U Hrvatskoj trenutno novooboljeli od MS-a, osim teške faze prihvaćanja vlastite bolesti, moraju proći čitavu proceduru odobravanja bilo kojeg lijeka za usporavanje bolesti. 


Usporiti bolest


Tanja Malbaša, koordinatorica programa Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, podsjeća da trenutno postoje iznimno diskriminirajući kriteriji za početak liječenja svih oblika MS-a, kod kojeg je ključno uzimanje lijeka odmah nakon dijagnoze. Iako bi se čekanje na terapiju trebalo mjeriti tjednima, oboljeli prema važećim smjernicama čekaju dvije godine na dobivanje terapije. S obzirom da kod primarno progresivnog tipa multiple skleroze pogoršanju ne prethode relapsi, a jedan od kriterija za dobivanje lijeka su dva liječena relapsa u dvije godine, riječ je o znatnom snižavanju kvalitete života.


– Svi znamo da ne postoji lijek za multiplu sklerozu, no postoje lijekovi za usporavanje tijeka bolesti. Kada govorimo o primarno progresivnom obliku multiple skleroze, govorimo o sigurnoj postupnoj progresiji bolesti, a to znači da pacijent s tim tipom multiple, može očekivati povremena mirovanja bolesti, ali nikada ne može očekivati potpunu remisiju. Ovaj oblik multiple skleroze vrlo je sličan sekundarno progresivnom obliku bolesti, ali mu ne prethode relapsi, što vam govori o poprilično neizvjesnom nastupanju smetnji, ali i invaliditeta. S obzirom da je novi lijek za multiplu sklerozu, prvi lijek namijenjen upravo ovome najagresivnijem tipu multiple skleroze, važno je da oboljeli od multiple skleroze dobiju lijek odmah kada on stigne na tržište. Govorimo o populaciji preko 600 osoba u Hrvatskoj koji boluju od ovog tipa multiple skleroze.


Malbaša: Do lijeka odmah kad dođe na tržište 


Tanja Malbaša naglašava da je važno da oboljeli lijek dobiju čim stigne na tržište, jer će kvaliteta života oboljelih biti znatnije povećana kod pacijenata kojima je multipla skleroza nedavno dijagnosticirana, ali će uzimanje lijeka podići kvalitetu života i onima koji dulje vrijeme žive s ovom dijagnozom. 


– Posljedice nedobivanja lijeka su i ekonomske, s obzirom da neuzimanje lijeka za progresiju bolesti na vrijeme dovodi do povećanja troškova rehabilitacije pacijenata, kojima se bolest pogoršala upravo zbog nedobivanja lijeka. Osiguravanje lijeka oboljelima od primarno progresivno oblika multiple skleroze, zapravo je jeftinije rješenje za zdravstveni sustav – zaključuje Malbaša.