Izvješće Halmeda

U Hrvatskoj godišnje na lijekove odlazi pet milijardi kuna

Ljerka Bratonja Martinović

Foto D. Lovrović

Foto D. Lovrović



ZAGREB  Potrošnja lijekova u razdoblju od 2009. do 2013. godine povećala se za pola milijarde kuna, ili za oko 12 posto, a 2014. godina je, unatoč stalnom porastu broja popijenih tableta, zdravstvenoj blagajni prvi put donijela financijsku uštedu od gotovo 200 milijuna kuna. Proizlazi to iz izvješća Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) o potrošnji lijekova u razdoblju od 2009. do 2014. godine.  


Financijska ušteda na lijekovima može se zahvaliti orijentiranju na jeftinije, generičke lijekove, jer se količina popijenih tableta ne smanjuje, već raste za nekoliko postotaka godišnje. Tako se u 2009. godini na lijekove potrošilo 4,6 milijardi kuna, u 2013. godini 5,18 milijardi kuna, dok je ukupan iznos potrošen na lijekove lani smanjen na okruglih pet milijardi kuna. Uvjerljivo je najviše u financijskom smislu rasla potrošnja citostatika i imunomodulatornih lijekova koja je od 2009. godine povećana za 50-tak posto, sa 605 na 937 milijuna kuna. Povećanje potrošnje u HALMED-u objašnjavaju povećanom uporabom novih bioloških lijekova za liječenje malignih i autoimunih bolesti, primjerice reumatoidnog artritisa i drugih bolesti koje se liječe novim biološkim lijekovima. Lijekovi iz te skupine 2009. godine imali su udio u ukupnoj financijskoj potrošnji od 13 posto, a danas se on bliži 20 posto.


Svaka deseta kuna potrošena na lijekove plaća se danas iz vlastitog džepa, odnosno odlazi na bezreceptne lijekove, koje ne pokriva liječnički recept. Na ovu su skupinu lijekova, najčešće paracetamol za snižavanje temperature, ibuprofen protiv bolova  i sredstva za snižavanje masnoće u krvi, hrvatski građani lani potrošili 439 milijuna kuna, gotovo dvostruko više nego 2009. godine, kad je ukupna prodaja bezreceptnih lijekova iznosila oko 271 milijun kuna. Kao razlog povećanju iz HALMED-a navode da se radi o povećanju prodaje bezreceptnih lijekova, ali i činjenici da su neki lijekovi proteklih godina prešli iz receptnog u bezreceptni status.